Biały Ser z konopi wyprodukowany przez Polaków z Wrocławia!

Konopie coraz częściej goszczą w naszych domach. Mowa tutaj o nasionach konopnych, mąkach, ale także tak często kupowanych olejkach CBD, czy kosmetykach konopnych do pielęgnacji ciała! Wszystko za sprawą niezliczonych dobroczynnych właściwości tej rośliny. Wraz z powróceniem na salony konopi siewnych, możemy obserwować coraz większą i ciekawszą ofertę produktów konopnych. Tym razem powstają innowacyjne produkty żywnościowe właśnie z konopi i ich nasion!

Technologia wegańskich serów z nasion konopi

Start-up Biotreco z Wrocławia opracował technologię produkcji m.in. wegańskich serów z nasion konopi. To jednak nie wszystko. Powstały również fermentowane napoje w stylu jogurtów pitnych, a także tzw. konopki czyli słodycze z nasion konopi włóknistych. Na Bioexpo Warsaw, czyli międzynarodowych targach Żywności i produktów ekologicznych w Warszawie, został już zaprezentowały ten wyjątkowy Biały twaróg z nasion konopi. Ponoć jeszcze w tym roku ma on trafić do sprzedaży!

biały ser z konopi

Firma Biotreco – rewolucyjna żywność konopna

Spółkę Biotreco stworzyli ludzie z wiedzą i pasją. Do tych osób należy m.in. Tomasz Rusak absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz pasjonat  biotechnologii, Mirosława Teleszko, która opracowuje receptury produktów konopnych i sprawuje piecze nad procesem produkcyjnym. Adam Zając, do którego należy opracowanie technologii otrzymywania z rośliny m.in.  produktów mlecznych.  W ekipie znajduje się również technolog żywności i ekonomista Zbigniew Sieciński, który zajmuje się dotarciem z produktami do klientów.

Dofinansowanie produkcji naturalnych produktów z konopi

Firmę stworzyli w 2020 roku, a prace nad technologią produkcji oraz nad recepturami rozpoczęli jeszcze zanim zaczęli się ubiegać o dofinansowanie projektu. Ostatecznie firma otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zespół, jak sam podkreśla, nie jest nastawiony na wielki zysk, a na utrzymanie jakości i naturalności produktów. Kierują się zasadą clean label, czyli mało składników i dodatków, naturalne oraz roślinne produkty, dobre dla zdrowia. Okazuje się, że białko konopne potrafi w określonych warunkach zachowywać się podobnie do kazeiny z mleka. Dr inż. Mirosława Teleszko, technolog żywności opisuje, że w procesie produkcji otrzymują coś w rodzaju skrzepu, granuli, następnie naśladują procedury podobne do tych wykorzystywanych w serowarstwie. Zespołowi zależy na w pełni naturalnym procesie produkcji sera konopnego, dlatego wykorzystują tylko produkty i substancje naturalne, dopuszczone do spożycia. Dzięki wielu próbom udało im się dopracować produkt tak, by przypominał prawdziwy ser. Wygląd oraz zapach może przypominać ser biały lub ser żółty, bez wykorzystywania związków toksycznych dla zdrowia.

Grupa Biotreco podkreśla jak duży i nie wykorzystany pozostaje potencjał konopi włóknistych m.in. w produkcji żywności. Nasiona konopi zawierają duże ilości wysokowartościowego białka, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, witaminy , składniki mineralne a także błonnik. Dużą zaletą nasion konopi jest to, że bez problemu mogą je spożywać alergicy.

Twaróg konopny idealny w diecie eliminacyjnej

Konopny ser może stać się rewolucyjnym produktem roślinnym. Twaróg ma zawierać dużą ilość łatwo przyswajalnego białka (ok. 13% wagi produktu); produkt będzie bezglutenowy, bez laktozy i neutralny dla alergików. Idealna alternatywa dla osób na diecie wegetariańskiej, wegańskie lub diecie bezlaktozowej. Produkt już cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak firma zapowiada, że na początek chce wytwarzać ok. 150kg twarogu konopnego na miesiąc. Już teraz biotreco rozgląda się za odpowiednim miejscem, które pozwoli na większą produkcję konopnych produktów spożywczych. Ser konopny to nie wszystko, w zamiarze jest również makaron konopny, tzw. konopki, czyli coś na kształt sezamków, a także fermentowane napoje probiotyczne z nasion konopi.

żywność konopna

Jeśli interesuje Cię żywność konopna oraz przepisy na produkty z konopi do zrobienia w domu, koniecznie sprawdź przepis na masło konopne!

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz