Kostaryka zalegalizowała marihuanę medyczną oraz konopie

przemysłowe

Już w styczniu tego roku propozycja ustaw regulujących wykorzystanie medycznej marihuany, a także obrót konopiami przemysłowymi została w Kostaryce przegłosowana. 29-ciu deputowanych zagłosowało za ustawą, przeciwko było 10-ciu zgromadzonych. Wśród osób głosujących przeciwko przyjęciu nowej ustawy konopnej znaleźli się posłowie partii ewangelickich, którzy stwierdzili, że zmiany zawarte w ustawie dotyczące m.in. medycznej marihuany mogą wpłynąć na bezpieczeństwo kraju, a także na zdrowie publiczne. Rząd Kostaryki jednak zwracał uwagę na szacunkowe przychody, które mogłyby wynieść nawet 10 tysięcy dolarów na jeden hektar upraw konopi, gdyby ustawa została podpisana. Wtedy jeszcze obawiano się, ze prezydent nie podpisze ustawy, ze względu na wątpliwości ministerstwa zdrowia, co do niektórych kwestii w niej zawartych dotyczących marihuany rekreacyjnej.

kostaryka legalizuje marihuanę medyczną

Kostaryka legalizuje marihuanę medyczną!

Prezydent Kostaryki podpisał ustawę konopną

Ostatecznie Prezydent Kostaryki podpisał ustawę w ubiegły wtorek, jednak z pewnymi zmianami. Pierwotna wersja ustawy umożliwiała uprawę na własny użytek oraz spożywanie marihuany w celach rekreacyjnych, po to by ograniczyć rozwój i funkcjonowanie nielegalnego rynku. Ta propozycja została jednak zawetowana.

Uchwalona i podpisana ustawa legalizuje wykorzystanie marihuany do celów medycznych, a także zezwala na uprawę konopi do celów przemysłowych, tj. np. do produkcji tekstyliów, nasion, olejów, czy  kosmetyków. Przedsiębiorstwa m.in. z sektora rolniczego przyjęły tę decyzję rządu jako pomoc i możliwość skorzystania z bardzo rozwojowego, międzynarodowego rynku konopi przemysłowych.

Kostaryka kolejne państwo Ameryki Łacińskiej legalizuje marihuanę medyczną!

Przepisy i regulacje dotyczące medycznej marihuany na Kostaryce są podobne do tych obowiązujących w innych krajach Ameryki Łacińskiej m.in. Ekwadorze, Meksyku, Argentynie, Chile, Kolumbii, Paragwaju czy Peru. Urugwaj był pierwszym Państwem, które zalegalizowało także marihuanę rekreacyjną, a stało się to w 2013 roku. Nowe prawo na Kostaryce reguluje m.in. uprawę, przetwarzanie, transport, a także przechowywanie medycznej marihuany. Dostęp do medycznej marihuany będzie wymagał uzyskania specjalnego pozwolenia.

Kostaryka legalizacja

Konopie przemysłowe z limitem 1% THC!

Limit THC 1%

Przedsiębiorstwa czy rolnicy, którzy będą chcieli uprawiać marihuanę do celów medycznych będą musieli zarejestrować się w specjalnych krajowych instytucjach opieki zdrowotnej. Będą także podlegały kontroli przeprowadzanych przez ICD czyli Costa Rica Drug Institute. Konopie do celów przemysłowych mają limit 1% THC. Przy tym założeniu wszystkie składniki pozyskane z konopi mogą być legalnie wykorzystane do celów spożywczych i przemysłowych.

Kostaryka – kary za uprawę konopi bez licencji

Uprawa medycznej marihuany lub jej sprzedaż bez licencji grozi pozbawieniem wolności od 6 do 12 lat.

To z pewnością ogromny krok dla Kostaryki i tamtejszych obywateli. Zanosi się jednak na to, że na legalizację marihuany rekreacyjnej nie będzie trzeba długo czekać. Mimo iż prezydent Alvarado zawetował tę część ustawy, to dwóch nowych kandydatów na prezydenta opowiada się za legalizacją! Kadencja ówczesnego prezydenta kończy się już w tym roku.

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Źródła: leafly.com ; bbc.com

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz