Legalizacja marihuany na Malcie!

malta legalizacja marihuany

Legalizacja marihuany na Malcie

Na co będą mogli pozwolić sobie maltańscy miłośnicy konopi indyjskich?

To Malta właśnie stała się pierwszym Europejskim krajem, który zalegalizował marihuanę! Możemy pisać już o pełnym sukcesie, dlatego że Prezydent Malty George Vella podpisał ustawę legalizującą uprawę i posiadanie na własny użytek konopi indyjskich. Ustawa zezwala osobom pełnoletnim uprawę do 4 krzaków marihuany w domu i posiadanie do 7g suszu konopnego przy sobie. W domu natomiast można będzie przechowywać aż do 50g suszu!

Minister Owen Bonnici zapewniał, że rząd nie chce zachęcać do stosowania marihuany w celach rekreacyjnych, jednak nie istnieją dowody na to, że takie zastosowanie powoduje uzależnienia oraz, że palenie suszu konopi indyjskich jest pierwszym krokiem do sięgnięcia po twarde narkotyki. Bonnici zwrócił także uwagę na coraz większą liczbę dowodów potwierdzających szkodliwość nielegalności marihuany. Stosowane dotychczas prawo było według niego niesprawiedliwe i miało przyczyniać się do krzywdy i spychania przykładnych obywateli na drogę przestępczą.

Według ministra Bonnici legalizacja marihuany ma ograniczyć nielegalny rynek oraz ochronić drobnych palaczy przed procesami sądowymi, czy więzieniem.

Malta – Kary i grzywny w nowej ustawiegrzywny na Malcie - marihuana

Jak pisaliśmy wcześniej bez żadnych konsekwencji pełnoletnia osoba będzie mogła posiadać przy sobie 7g suszu konopi indyjskich. Posiadanie marihuany powyżej 7g i poniżej 28g będzie mogło być karane grzywną w wysokości od 50 do 100 euro. Karane będę także palenie konopi indyjskich lub inne spożywanie tej rośliny w miejscach publicznych. Osoba spożywająca susz konopny publicznie może otrzymać karę pieniężną w kwocie 235 euro. W przypadku palenia w obecności osób niepełnoletnich kara może wynieść nawet 500 euro.

Kolejną kwestią są osoby niepełnoletnie, które jeśli zostaną przyłapane na posiadaniu marihuany, będą odpowiadać przed specjalną komisją. Władze przewidują także rekomendację odpowiedniej opieki oraz leczenia dla takich osób.

Zaskakującą informacją jest fakt, że w ustawie znalazł się zapis dotyczący wyczyszczenia akt z wcześniejszych wpisów dotyczących posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek. Stanie się tak tylko na wniosek osoby poszkodowanej/karanej.

 

Regulacje na Malcie dotyczące handlu i dostępu do marihuany

Malta legalizacja

 Jeszcze w październiku jednym z argumentów przeciwko nowej ustawie był fakt braku uregulowania dostępu do suszu czy nasion konopi indyjskich. Rozwiązanie problemu bardzo szybko zostało znalezione. Dystrybucją konopi oraz nasion marihuany wykorzystywanych w uprawie domowej przez maltańczyków, będą zajmowały się specjalne stowarzyszenia. Każdy obywatel będzie mógł przynależeć tylko do jednego takiego klubu, ze względu na łatwiejszą kontrolę „wydawanych” produktów. Jeden członek stowarzyszenia będzie mógł za jednym razem otrzymać 7g suszu przy miesięcznym limicie do 50g. Limit nasion wydanych jednemu członkowi na miesiąc ma wynosić 20 sztuk. Stowarzyszenia z założenia nie mogą być nastawione na generowaniu zysku z takiego przedsięwzięcia, a  głównym celem ma być uprawa i wewnętrzna dystrybucja rośliny i jej części. Dlatego też ma obowiązywać limit członków w takim klubie do 500 osób. Wszelkie takie Stowarzyszenia nie będą mogły znajdować się bliżej niż 250m od szkół czy innych placówek edukacyjnych.

 

Głosy sprzeciwu

Jak w każdej kwestii zdania są podzielone. W przypadku legalizacji marihuany na Malcie podczas głosowania ZA opowiedziało się 36 deputowanych, przy 27 głosach sprzeciwu. Do przeciwników nowych rozwiązań należała Partia Narodowa z Bernardem Grech na czele. Grech ostrzegał, że takie złagodzenie przepisów dotyczących marihuany może rozszerzyć nielegalny rynek. Członkowie maltańskiej partii konserwatywnej wezwali prezydenta kraju, by zawetował nową ustawę. Nie doszło jednak do zawetowania, Malta stała się przyjazna dla użytkowników rekreacyjnej marihuany i tym samym jest pierwszym takim krajem w Unii Europejskiej.

Legalizacja marihuany – poruszenie na Świecie

Ostatnimi czasy temat legalizacji marihuany poruszany jest w wielu krajach Unii Europejskiej. Do tej pory wprowadzenie złagodzenia przepisów w tej sprawie zapowiedziały takie kraje jak Włochy, Luksemburg, Niemcy czy Szwajcaria.
To decyzja ONZ z grudnia 2020 roku o usunięcie konopi indyjskich z wykazu niebezpiecznych narkotyków wpłynęła na ostatnie decyzje wielu rządów na świecie. Wcześniej według ONZ marihuana uznawana była za potencjalnie uzależniającą i niebezpieczną, mającą niewielkie lub żadne zastosowanie terapeutyczne. Jak wiadomo obecnie marihuana ma wiele udowodnionych zastosowań terapeutycznych i nie ma dowodów na to, że uzależnia.

Kanada i Urugwaj to kraje, które zalegalizowały marihuanę przed samą decyzją ONZ, Urugwaj w 2013 roku, Kanada w 2018.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz