Metody treningu konopi Lollipopping

Konopie uprawia się w różnych celach z użyciem różnych metod. Hodowcy, którym zależy na żeńskich kwiatostanach i chcą zwiększyć plon swojej uprawy praktykują tzw. trening. To bardzo trafna nazwa, ponieważ chodzi o celowe uszkodzenie rośliny, tak by mogła się zregenerować i rosnąć dalej większa, i silniejsza. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się metodzie zwanej lizakowaniem (ang. lollipopping). Producenci nasion i hodowcy zgodnie twierdzą, że jest to świetna metoda opieki, która korzystnie wpływa na rezultat końcowy. Tak samo, jak przy stosowaniu innych metod kluczowe jest poprawne wykonanie. Oto pigułka wiedzy, która pomoże zrozumieć Lollipopping.

Na czym polega Lollipopping?

Lollipopping to technika treningu konopi, która polega na odcinaniu dolnych gałęzi w celu skoncentrowania rozwoju rośliny na górnej części, czyli topach głównych. Niższe partie zazwyczaj nie otrzymują wystarczającej ilości światła, by się w pełni rozwinąć. Ich usunięcie powoduje bardziej efektywne wykorzystanie energii, którą dysponuje roślina, ponieważ ładunek energii i składników odżywczych podąża wprost do korony, zamiast zajmować się z tworzeniem małych pączków (potocznie zwanych popcornem) na dole, które prawdopodobnie podczas zbiorów nadal byłyby niedojrzałe lub mocno odstające pod względem jakości w porównaniu do szczytów rośliny.

źródło obrazka: https://www.royalqueenseeds.com/

Techniki treningu konopi – Lollipoping, źródło obrazka: royalqueenseeds.com

Ostatecznie, po poprawnie wykonanym zabiegu lizakowania szczyty są większe, bardziej aromatyczne i bogatsze w kannabinoidy (właściwości). W odmianach o wysokiej zawartości THC można spodziewać się przy okazji mocniejszego efektu psychoaktywnego. Kolejną zaletą lizakowania jest zwiększenie cyrkulacji powietrza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób jak np. pleśń i ataku szkodników. Jest to szczególnie ważne, gdy robi się gęsto i wilgotno, np. wtedy, gdy na małej przestrzeni uprawia się wiele roślin (SOG).

Lollipopping a automatycznie kwitnące odmiany konopi

Lollipopping, jak większość technik polegających na przycinaniu wiąże się z pewnym stresem dla rośliny. O ile pełnosezonowe odmiany dobrze reagują na takie zabiegi to sprawa nie jest tak oczywista w przypadku odmian automatycznych, które mają mało czasu na regenerację. Kluczem do sukcesu jest po pierwsze, wybór odpowiedniej genetyki, a po drugie poprawne wykonanie. Producenci nasion często zamieszczają informację o tym, czy dana odmiana podczas hodowli sprostała zadaniu. Wybierając więc nasiona do swojej kolekcji warto zapoznać się z opisem produktu. Większość nowoczesnych automatów bardzo dobrze reaguje na lollipopping, dlatego jest to jedna z najpopularniejszych technik stosowanych przez hodowców.

źródło obrazka: https://www.royalqueenseeds.com/

Lollipoping przed i po. źródło obrazka: royalqueenseeds.com

Jak poprawnie wykonuje się zabieg lollipoppingu?

Lollipopping wykonuje się podczas zaawansowanej fazy wegetacji, gdy roślina ma już silny system korzeniowy, najczęściej tydzień przed rozpoczęciem kwitnienia lub w skrajnych przypadkach najpóźniej do 3 tygodnia kwitnienia. Odcina się wszystkie liście, gałęzie i małe pąki znajdujące się poniżej 30-50% aktualnej wysokości rośliny. Osobom początkującym zaleca się trzymać dolnej granicy, gdyż usunięcie zbyt dużej ilości liści i gałęzi może skutkować zaburzeniami w przyswajaniu składników odżywczych, a tym samym spowolnieniem wzrostu, i obniżeniem wydajności. Przycinanie powinno być wykonane szybko np. ostrym sekatorem, by jak najmniej stresować roślinę. Przed przystąpieniem do przycinania należy dokładnie zdezynfekować narzędzie, by pozbyć się bakterii i nie narażać zielonych dam na infekcję. Cięcie należy wykonać przy pniu uważając, by go nie uszkodzić. Trening powinien odbywać się wyłącznie na roślinach zdrowych i pełnych wigoru.

Nazwa Lollipopping (lizakowanie) nawiązuje do wyglądu roślin po zabiegu, które przypominają lizaki (ang. lollipop), gdzie treść znajduje się od połowy wzwyż, a poniżej goły pień. Lollipopping może być jedyną lub jedną z wielu stosowanych technik podczas uprawy. Na naszym blogu znajdziesz wpisy poświęcone najpopularniejszym metodom. Jeśli chodzi o automaty zazwyczaj uprawia się je metodą SOG i lizakuje, maksymalizując rezultaty. Odmiany pełnosezonowe mogą dać niezwykły pokaz za każdym razem. Mogą być wyginane, przycinane na różne sposoby, a przy zbiorach wyglądać jak prawdziwe potwory. Konopie to niesamowite rośliny, o czym przekonujemy się każdego dnia.

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz