Dekryminalizacja marihuany na Litwie

U naszych sąsiadów data 28 czerwca 2022 może zapoczątkować istotną zmianę w prawie, długo wyczekiwaną przez miłośników marihuany. Sejm na Litwie dał zielone światło na rozpatrzenie poprawek, które jak tylko zostaną przyjęte mogą oznaczać dekryminalizację marihuany. Głosowanie za dalszymi pracami już na poziomie komisji sejmowych może zmienić litewskie prawo dotyczące konopi indyjskich. Po złożeniu poprawek odbyło się głosowanie. Za ich przyjęciem głos oddało 70 posłów Sejmu, 46 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Sprawa będzie dalej omawiana w komisjach sejmowych. By odpowiedzieć na pytanie co to za poprawki i w szczególności jak wpłyną one na status prawny osób, przy których marihuana zostanie znaleziona, należy przyjrzeć się już działającemu prawu na Litwie.

Marihuana na Litwie

W momencie pisania tego artykułu faktem jest, że marihuana, służąca celom rekreacyjnym, na Litwie pozostaje nielegalna. Jednak podobnie jak w Polsce, Litwini mogą uprawiać konopie do celów przemysłowych. Prawo to zostało wprowadzane w życie w 2014 roku. Ciekawostką jest fakt, że Litwa pozostawała do tego czasu rodzynkiem w Unii Europejskiej, gdyż Litwini jako jedyni w Europie nie mogli uprawiać konopi przemysłowych legalnie. Obok “konopi przemysłowych”, nasi sąsiedzi mają zalegalizowana medyczną marihuanę. Litewski Sejm jesienią 2018 roku zalegalizował MM, a sama dystrybucja leku ruszyła w połowie 2019 roku. Przynajmniej teoretycznie, gdyż początkowo próżno było jej szukać w tamtejszych aptekach. [1]

Litwa nasiona marihuany

Czy marihuana na użytek rekreacyjny będzie teraz legalna na Litwie?

Na dzień dzisiejszy nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie – czy na Litwie miłośnicy rekreacyjnej marihuany przestaną być karani. Oczywiście wydarzenia z czerwca 2022, czyli prace w komisjach w litewskim Sejmie, otwierają drogę do liberalizacji prawa dotyczącego konopi indyjskich. Procesowane prawo przewiduje dekryminalizację posiadania niewielkich ilości lekkich narkotyków. Do tej grupy marihuana oczywiście się zalicza. 

Obecnie posiadanie marihuany nawet w niewielkiej ilości, na własny użytek (nie wspominając już o chęci jej sprzedaży) podlega odpowiedzialności karnej. Po zmianie prawa odpowiedzialność ta będzie “jedynie” administracyjna. Należy tu jeszcze nadmienić, że na Litwie pod pojęciem “znaczna ilość marihuany” będzie można doszukać się jasnej definicji, gdyż ta może zostać przyjęta w wytycznych umieszczonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

 Co nadal będzie grozić Litwinom za posiadanie niewielkiej ilości marihuany? 

Prace nad literą prawa w zakresie posiadania niewielkiej ilości odurzających substancji zakładają karę upomnienia lub grzywny w widełkach od 30 do 250 euro. Jeżeli czyn będzie się powtarzał, kara może wynosić od 250 do nawet 400 euro. Oczywistością jest konfiskata znalezionych niedozwolonych substancji. Jeżeli winny tego czynu sam zgłosi się do ośrodka opieki zdrowotnej, by tam odbyć leczenie zostanie z tego tytułu zwolniony z konieczności opłaty grzywny. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dobrowolnego przekazania nielegalnych substancji odpowiednim organom publicznym. 

Uchwalane prawo zakłada również, że osoby które dokonają wykroczenia będą musowo kierowane do uczestniczenia w kursach bądź specjalnych programach dydaktycznych, których tematyka dotyczyć będzie głownie resocjalizacji, profilaktyki uzależnień, ochrony zdrowia, poprawy komunikacji z dziećmi.

 Co mówią opozycjoniści procesowanego prawa konopnego? 

Jak to powszechnie bywa, każdy może mieć swoje zdanie i nie inaczej jest w tym przypadku. Litewski parlament wysłuchał nieprzychylne głosy odnośnie procesowanej ustawy. Starano się w nich wykazać, że ustawa nie zdoła ograniczyć używania narkotyków. Wyrażano obawy, że intencja owej ustawy zmierzającej do dekryminalizacji posiadania niewielkich substancji odurzających substancji (w tym marihuany) może w konsekwencji negatywnie wpłynąć na społeczeństwo, które to bardziej ochoczo zacznie sięgać po zakazane substancje. To z kolei może przekładać się na wzrost problemów psychicznych szczególnie wśród młodych ludzi. Argumenty te miały być podparte danymi zgromadzonymi w Światowym Raporcie ONZ o Narkotykach.

Entuzjaści procesowanych przepisów, cytowali słowa byłego już ministra zdrowia Litwy, Aurelijusa Veryga, który gdy legalizowano medyczną marihuanę wyraził aprobatę dla poparcia dekryminalizacji argumentując to tym, że uzależnionego należy leczyć a nie karać.

Będziemy bacznie przyglądać się poczynaniom naszych sąsiadów. Mamy głęboką nadzieję, że niedługo w naszym kraju podobne jak nie bardziej liberalne prawo zostanie uchwalone.

[1] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-10-11/medyczna-marihuana-legalna-na-litwie-od-roku-jest-dostepna-w-polsce/[2]https://wilno.tvp.pl/60991235/litwa-parlament-rozwazy-dekryminalizacje-posiadania-marihuany[3]https://wiadomosci.wp.pl/litwa-medyczna-marihuana-zalegalizowana-6304826855671425a

1 komenarz

 1. Avatar of Insane
  Insane 6 maja 2023 w 09:24- Odpowiedz

  Oby się to zmieniło jak najszybciej – w Polsce również.

  Sadzić, palić, ZALEGALIZOWAĆ !!!

Zostaw komentarz

1 komenarz

 1. Avatar of Insane
  Insane 6 maja 2023 w 09:24- Odpowiedz

  Oby się to zmieniło jak najszybciej – w Polsce również.

  Sadzić, palić, ZALEGALIZOWAĆ !!!

Zostaw komentarz