Jak inaczej mówi się na marihuanę? Popularne i alternatywne określenia na marihuane

Alternatywnego nazewnictwa marihuany pozornie jest nieskończenie wiele. W tym wpisie przejrzymy najróżniejsze określenia na marihuane, które występują w różnych częściach świata oraz spróbujemy rozwikłać zagadkę – skąd wzięły się te wszystkie nazwy na marihuane?

konopie indyjskie nazwa

Określenia na marihuane
Określenia na marihuanę bardzo często skrywają jakąś niesamowitą historię - warto poznać pochodzenie określeń na konopie indyjskie.

Podstawowe określenie na marihuane – konopie indyjskie

Zaczniemy od podstawowych terminów, które określają marihuanę. Konopie indyjskie to czysto naukowa nazwa tej rośliny. Według Wikipedii: “konopie indyjskie (Cannabis indica Lam.) – jest to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl.). Pierwotnie występował w okolicach gór Hindukusz. Rośliny tego gatunku są niższe od roślin gatunku konopie siewne C. sativa, są bardziej rozgałęzione i rozłożyste.

konopie indyjskie nazwa marihuany

W kulturze konopnej rozróżnia się nazewnictwo w zależności od efektów działania. Tak więc śmiało można powiedzieć, że Cannabis indica dotyczy każdych szczepów indica, które tradycyjnie powodują głównie efekty cielesne (np. tzw. wbicie w kanapę, efekt kamienia, stosowane do głębokiego relaksu cielesnego). Następnie jest Cannabis sativa, jest to  klasa szczepów sativa, która to w swoim działaniu wywołuje ciężkie efekty mózgowe (np. może pobudzać, wprawiać w kreację). No i jest też Cannabis ruderalis. Ta nomenklatura jest prawdopodobnie najmniej znana. Jest to najpóźniej odkryta odmiana konopi indyjskich, znaleziona na syberyjskich terenach, o niskiej zawartości THC i niewielkich rozmiarach. Ta genetyka bardzo często wykorzystywana jest przez producentów nasion marihuany do tworzenia automatycznych wariantów odmian fotoperiodycznych.

Feminizowane nasiona konopi indyjskich:

Marihuana – najbardziej popularne określenie konopi indyjskich

Większość etymologów zgadza się, że termin „marihuana” ma pochodzenie meksykańsko-hiszpańskie. Zakładają oni, że nazwa ta weszła do powszechnego użytku w latach 20 i 30 XX wieku. Natomiast mało osób wie, że termin ten początkowo służył jako sposób szerzenia propagandy i strachu przed konopiami indyjskimi. Termin ten był używany przez amerykańskie organy ścigania, mający na celu powiązania marihuany z  rasistowskimi i antyimigranckimi poglądami na temat meksykańskiej ludności. Obecnie w Stanach Zjednoczonych można zauważyć trend odchodzenia od tego terminu,  powołując się na zaniepokojenie jego rasistowskimi i ksenofobicznymi korzeniami.

A jakie Ty znasz określenia na marihuane?

A jakie Ty znasz określenia na marihuane?

Czy chwast ma coś wspólnego z marihuaną?

Kolejne, bardzo często użwyane określenia na marihuany to zwyczajnie chwasty. Nie trudno zauważyć, że nazwa ta odnosi się bezpośrednio do samej rośliny. Niektórzy ludzie uważają, jest chwast to slangowe określenie stosowane na papierosa z marihuaną. Termin ten wywodzi się z konopnej kultury lat 20. XX wieku z USA. I choć z reguły chwast nie kojarzy się pozytywnie (chwasty z reguły są niechciane, wyrywane) – ale chwasty rosną niemal wszędzie. Można się spotkać na forach tematycznych, że growerzy udzielający pomocy początkującym, uspokajają ich w kwestii uprawy często stwierdzeniem: “nie bój nic to przecież marihuana to chwast jest“. Oznacza to że marihuana jest dość łatwą w uprawię rośliną i każdy z nią powinien sobie teoretycznie poradzić.

Inne nazwy marihuany, które występują w konopnej kulturze na całym świecie

Teraz, gdy znamy już podstawy (określenia na marihuane takie jak: konopie indyjskie czy chwast), przejdźmy do innych określeń, nazw tej rośliny. W tym akapicie skupimy się na określeniach kojarzących się z konopiami czy to przez kolor, zapach, smak czy też zastosowanie.

Zielone określenia na marihuane

Trawa, trawka, grass

To jedne z bardziej oczywistych nazw konopi indyjskich. Słyszałeś na pewno nie raz, że konopie indyjskie określane są mianem „trawy”. Dlaczego? Głównie ze względu na to że marihuana po prostu jest zieloną rośliną. Nie ma w tym jakieś głębszej filozofii – marihuana = trawa.

Ziele, zioło, ziółko

Zioło jest chyba najbardziej popularnym i lubianym określeniem marihuany wśród palaczy.  Zioło odnosi się do unikalnych cech konopi indyjskich: to jest zapachu i smaku. Jak wiadomo konopie pachną w charakterystyczny, niedopodrobienia sposób – czyli tak jak każde zioła. A ponieważ marihuana może być użyta na wiele sposobów, podobnie również jak zioła – stąd też takie określenie. Marihuanę można palić, gotować, dodawać do potraw, mieszać z innymi substancjami – można również wyciskać z niej “soki”. Może być wykorzystana uniwersalnie na swój sposób. Podobnie jak zioła też można palić, inhalować się nimi, dodawać do potraw. Prościej się nie da i stąd te powiązania słowne.

topki nugs bugs

Nazwy marihuany ze względu na jakość kwiatu, działania itp.

Pączek, pąk – nazwy marihuany które mówią co jest co.

Inne nazwy dla marihuany, które mogłyby znaleźć się w twoim leksykonie? Pewnie słyszałeś określenie: „bud”? Bardzo często można jest spotkać krajach anglojęzycznych.  Temat jest również dość oczywisty, bowiem wskazuje tą część rośliny, którą faktycznie palisz .

Naukowo rzecz ujmując, bud odnosi się do ciasnych skupisk kwiatów — lub pąków — wytwarzanych przez konopie indyjskie, podczas procesu kwitnienia. Jak wiadomo to właśnie pąki zawierają najwięcej kannabinoidów, za które kochamy konopie. Są tym, co hodowcy zbierają, suszą i czym się leczą.

Nugs – takie konopne topy

Znawcy kultury konopnej nie będą zaskoczeni tym nazewnictwem. Pewnie i Ty od czasu do czasu słyszałeś określnie “nugs”. Podobnie jak „bud”, jest to jedna z nazw marihuany, która ma związek z kwiatami wytwarzanymi przez roślinę konopi. Coś w rodzaju małych zielonych bryłek. Po polskiemu topki.

Skunks – czyli dalej w  temacie rozpoznawalnych cech samej marihuany

Zapach jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech konopi indyjskich. A wiele szczepów zawiera silny akcent – porównywalny do “śmierdzących/wyrazistych” skunksowych aromatów. I to jest dokładnie to, co ludzie mają na myśli, kiedy używają nazw marihuany, tak wyrazistej na wzór „skunksa”.

Ciekawostki językowe a nazwy marihuany

Aby dopełnić nasz zbiór zawierający nazwy marihuany, nie sposób ominąć worka zawierającego do gry słowne dotyczących konopi indyjskich. Zaczynamy!

Ganja i jej korzenie rasta
ganja

Rastafarianie są najsilniej kojarzeni z tym określeniem marihuany. Ganja – bo to o nim w tym przypadku mowa –  wywodzi się z sanskkrytu – czyli z języka literackiego starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Wiele osób uważa również, że ​​nazwa rzeki Ganges może dzielić swoje korzenie właśnie z gandzią. Dodatkowo ganja kojarzy się z Jamajką i marihuaną o bardzo silnym działaniu.

Mary Jane – od prohibicji po światową sławę

Czysta gra słów. Mary Jane to żartobliwy sposób na powiedzenie „marihuana”. Podobnie jak wiele nazw na tej liście, Mary Jane jest zasadniczo zakodowanym sposobem mówienia o marihuanie, bowiem w ogromnej mierze spowodowana została przez prohibicje konopi indyjskich.

Jakie jeszcze są popularne określenia na marihuane, które znamy i kochamy?

Takich określeń jest mnóstwo. Każde jest wyjątkowe, związane z jakimś wydarzeniem, z jakąś historią. Czy mniej znane czy też światowej sławy – każde nazwy marihuany są na swój sposób unikatowe i magiczne. Trudno się dziwić, gdyż wszystkie określenia na marihuane odnoszą się do tego samego – do magicznej rośliny jaką niewątpliwie są konopie indyjskie.

W rzeczywistości skatalogowanie wszystkich terminów określających marihuanę jest praktycznie niemożliwe, ponieważ inne nazwy chwastów stale ewoluują i są “na nowo” wymyślane. Ale w każdym razie powyższa lista jest dobrym punktem wyjścia, podstawą do rozwoju. I niezależnie od nazwy, którą usłyszysz, prawdopodobnie kryje się za tym jakaś bardzo ciekawa i autentyczna na swój sposób historia.

Jeżeli podobał Ci się wpis “Określenia na marihuane” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz