nasiona marihuany przechowywanie

Przechowywanie nasion marihuany

Natura potrafi zaskoczyć swoimi rozwiązaniami każdego. Nie inaczej jest w przypadku nasion marihuany. Posiadają one twardą łuskę, która sprawia że nasiono konopi jest dość trwałe. Ta wytrzymała łupina stworzona właśnie przez naturę sprawia, że samo ziarno jest odporne na różne warunki zewnętrzne np. temperaturę czy wilgotność, ale nie czyni nasiona niezniszczalnym. Gwałtowne zmiany czynników zewnętrznych mogą wpływać negatywnie na nasiona marihuany. Odpowiednie przechowywanie pestek konopi może zapobiec zniszczeniu.

Idealne warunki przechowywania nasion konopi

Nasiona, niezależnie jakiej rośliny, są żywymi organizmami. Zanim proces kiełkowania się rozpocznie ziarna mają naturalnie wstrzymany proces kiełkowania. Jest to tak zwany stan spoczynku nasion (podobnie jak stan zimowego snu u zwierząt nazywany jest stanem hibernacji) ,

Aby nie uśmiercić nasion należy zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania do momentu, w którym hodowca osiągnie pragnienie wykiełkowania ich i posadzenia. Oczywiście w przypadku nasion marihuany należy dowiedzieć się czy w danym kraju nie ma sanki karnych nakładanych na hodowców z tytułu hodowli.

Niesprzymierzeńczy nasion marihuany to:

  1. wilgotność

  2. duże natężenie światła

  3. zmiany temperatury

Idealne warunki do przechowywania nasion konopi to miejsca chłodne, suche i ciemne.  Każdy producent nasion marihuany dostarcza pestki w oryginalnych opakowania, często idealnie nadających się do ich przechowywania. Warto skorzystać z tego.

Zagrożenia przy nieprawidłowym przechowywaniu nasion marihuany

Jeżeli narazisz swoje nasiona konopi właśnie na gwałtowne zmiany temperatury czy też duże nasłonecznienie zaczną one proces zużywania własnych wewnętrznych składników pokarmowych. Spada wówczas szansa na wykiełkowanie takiego nasiona. Duża wilgotność natomiast może skutkować pojawieniem się pleśni na pestkach – należy tego unikać bo zgniłe nasiona też nie wykiełkują.

Gdzie przechowywać nasiona konopi?

Wszystko zależy ile czasu po otrzymaniu swoich nasion zamierzasz zacząć je hodować. Jeżeli czas ten jest nieznaczny – szuflada, lub zacieniona szafa w domu, w pomieszczeniu w której panuje stabilna temperatura. Warto pamiętać by unikać miejsc narażonych np. na przeciągi czy wietrzenie, czy też takich miejsc jak garaż czy warsztat.

Natomiast jeżeli chodzi o dłuższe przechowywanie nasion marihuany to najodpowiedniejsza będzie lodówka, a najlepiej ta rzadziej używana (jak jest taka możliwość).

Same nasiona marihuany, jak już wcześniej było napisane, najlepiej przechowywać w oryginalnych opakowaniach producenta. Jeżeli z opakowania np. 100 sztuk zostało CI kilka można dodatkowo skorzystać z woreczka strunowego, usuwając całe powietrze z jego wnętrza. Całość warto jeszcze zabezpieczyć  od światła wkładając np. do ciemnego pudełka bądź reklamówki. Można również użyć zamrażarki – im niższa temperatura tym lepiej. Nie jest to jednak koniecznym krokiem. Patent z lodówką w zupełności pozwoli nasionom konopi zachować kierowalność na kilka dobrych lat.