Omówienie tematu fazy wegetatywnej marihuany

Jeżeli w jakiejkolwiek dziedzinie chcemy osiągać najlepsze efekty, konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej wiedzy i informacji. W przypadku uprawy konopi jest dokładnie tak samo. Oczywiście można po prostu rzucić ziarenko marihuany na ziemię i dać naturze działać. Konopie to silne rośliny, które potrafią przetrwać niedogodne warunki środowiska i mimo wszystko wydać kwiat. Jednak cały wysiłek, który roślina włoży w przetrwanie, mogłaby spożytkować inaczej, np. budując mocny system korzeniowy, rosnąc w górę i na boki, rozwijając potężne liście. W efekcie ilość i jakość kwiatów byłaby nieporównywalnie większa.

Zrozumienie procesów zachodzących w roślinie, oraz jej potrzeb pomoże osiągnąć jak najlepsze efekty ambitnym growerom. Dlatego w tym wpisie przybliżymy Wam czym jest faza wegetatywna marihuany i czy jest ona kluczowa dla tej rośliny.

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym za uprawę konopi nic Ci nie grozi wskazówki w tym wpisie  powinny być dla Ciebie pomocne! W przeciwnym razie traktuj je wyłącznie jako informację lub ciekawostkę.

Czym jest faza wegetatywna marihuany?

Faza wegetatywna, czyli inaczej faza wzrostu konopi, następuje po wykiełkowaniu i utworzeniu sadzonki. Podczas fazy wegetatywnej roślina dąży do tego, by osiągnąć swoje maksymalne rozmiary. Dlatego tak ważne jest, żeby już na samym początku fazy wzrostu zadbać o wystarczającą ilość miejsca, tj. np. sporą donicę. Dzięki temu system korzeniowy nie będzie miał przeszkód, by się zdrowo rozrastać. To dlatego po uzyskaniu małej sadzonki poleca się od razu przesadzić ją do dużo większej donicy. Mocne i zdrowe korzenie zapewnią marihuanie dobrą podporę, oraz wodę i składniki odżywcze, o ile znajdą się one w glebie. Każdy doświadczony i ambitny grower dba o to by, nawozić konopie i monitorować stan pH gleby.

faza wegetatywna marihuany faza wzrostu

Faza wegetatywna w uprawie indoor

Ile trwa faza wegetatywna konopi?

Cały okres uprawy marihuany to oprócz czasu trwania fazy wegetatywnej i fazy kwitnienia również samo kiełkowanie i utworzenie sadzonki. Etap sadzonki to moment od wybicia się pierwszej łodyżki przez ziemię do momentu wytworzenia większych liści, tzw. liści wiatrakowych, które umożliwiają roślinie dalszy rozwój, dzięki przeprowadzaniu procesu fotosyntezy. Ten proces zajmuje roślinie zazwyczaj około 2-3 tygodni. Czas trwania zarówno fazy wegetatywnej, jak i fazy kwitnienia może się znacznie różnić w zależności od odmiany marihuany, a także od warunków, w których uprawiania jest roślina. Faza wegetatywna u konopi może trwać od 3 tygodni do nawet 4 miesięcy.

Szukając nasion marihuany w oparciu o czas uprawy, należy zwrócić  uwagę na warunki jakimi dysponujemy, orientacyjny czas kwitnienia lub czas całej hodowli podany przez producenta.

ile trwa faza wegetatywna marihuany outdoor

Faza wegetatywna w uprawie outdoor

Faza wegetatywna indoor i outdoor

Po fazie wegetatywnej następuje najbardziej oczekiwana przez growerów faza kwitnienia marihuany. W przypadku uprawy outdoor i tzw. nasion pełnosezonowych faza kwitnienia rozpocznie się w momencie, gdy dzień zacznie się skracać. Dzieje się tak dlatego, że nasiona sezonowe wydają na świat marihuanę fotoperiodyczną, której faza wzrostu i kwitnienia jest regulowana przez określone stosunki cyklu dnia i nocy. Tzn., że kiedy w klimatach umiarkowanych zaczniemy zbliżać się do jesieni, dzień będzie coraz krótszy, przez co roślina przestanie zwiększać rozmiary, a zacznie przekształcać swoją energię w produkcję kwiatów. Dlatego uprawa marihuany outdoor, aby mogła mieć jak największe powodzenie, powinna zostać rozpoczęta odpowiednio wcześnie. W przypadku kiedy roślina nie zdąży wystarczająco zwiększyć swoich rozmiarów, a zacznie kwitnąć, zbiory mogą nie być zadowalające.

W warunkach uprawy indoor, np. w growboxie, to hodowca decyduje kiedy skrócić czas naświetlania . Dzięki temu może skrócić fazę wegetatywną, by zyskać na czasie lub ją wydłużyć, by osiągnąć maksymalne zbiory. Aby roślina zaczęła kwitnąć najlepiej jest zapewnić jej 12 godzin światła na 12 godzin ciemności.

Faza wegetatywna automatów

Marihuana automatyczna to roślina, którą można uzyskać ze specjalnych nasion – automatów. Taka roślina automatycznie zakwita po określonym czasie. Na zmianę fazy z wegetatywnej na kwitnienie nie ma wpływu ilość światła, tylko wiek rośliny. Należy pamiętać, że tzw. automaty zazwyczaj są niższe niż odmiany fotoperiodyczne, mają mniejszą zawartość THC, a także wytwarzają mniej kwiatów. Oczywiście będzie to zależało jakie genetyki ze sobą porównujemy. Istnieją producenci  genów automatycznych (np. Fast Buds), którzy tworzą odmiany bardzo wydajne i bardzo mocne!

Wskazówki faza wegetatywna marihuany

Im większą i zdrowszą roślinę uzyskamy, tym bardziej możemy liczyć na większe zbiory. Większa liczba międzywęźli, stwarza dodatkowe miejsce do powstania kwiatów, na których tak bardzo wszystkim zależy. Oczywiście roślina powinna być jak najbardziej zdrowa i silna. To my, jako doświadczeni hodowcy, możemy, a nawet powinniśmy jej w tym pomóc. Należy dbać nie tylko o odpowiednią  ilość światła, temperaturę, wilgotność, czy wentylację powietrza. Ważne jest także odpowiednia gleba, nawodnienie i nawożenie marihuany.

oświetlenie w fazie wegetatywnej

 Światło w fazie wzrostu konopi

Im więcej światła zapewnimy roślinie w fazie wegetatywnej, tym intensywniej będzie mógł zachodzić proces fotosyntezy. Wpłynie to oczywiście na większe rozmiary konopi. Przyjmuje się, że 18 godzin światła wciągu doby to minimum, by marihuana nabierała rozmiarów prawidłowo. W przypadku uprawy Indoor mamy większe możliwości, możemy kontrolować panujące warunki oświetleniowe i temperaturowe. Jednak To w uprawie Outdoor zyskujemy darmową energię czy wentylację.

Nawożenie konopi a faza wegetatywna

Oprócz wybrania dedykowanych mieszanek glebowych dla konopi warto zastosować również odżywki. Stosowanie nawozów w uprawie marihuany pomaga osiągnąć zdrową i silną roślinę. Dzięki dostarczonym minerałom i składnikom odżywczym konopie mogą się prawidłowo rozwijać, bez utraty energii na walkę z niedogodnościami. W fazie intensywnego wzrostu, konopie potrzebują szczególnie odpowiedniej ilości azotu, fosforu i potasu, ale także wapnia, czy magnezu. Na rynku istnieje wiele specjalistycznych odżywek odpowiednich podczas fazy wegetatywnej marihuany.

Treningi konopi a faza wegetatywna

To podczas fazy wzrostu marihuany możemy rozpocząć trenowanie roślin. Istnieje wiele różnych technik, które przede wszystkim mają na celu zwiększenie wydajności konopi. Często growerzy próbują zmusić roślinę do tego, aby wszystkie pędy, zaczęły przejmować rolę pędu głównego. Taki efekt można uzyskać uginając i przywiązując do ziemi pędy boczne, przy jednoczesnym wygięciu ich końców ku górze. Pędy te zaczynają wzrastać ku górze, podobnie jak pęd główny. Jest to tzw. metoda LST  (ang. Low Stress Trening).

Innym sposobem jest trening ScrOG czyli wykorzystanie siatki do uzyskania jak największej liczby pędów i rozdzielenia ich na siatce tak, by każdy miał dostęp do światła. W normalnych warunkach szczyt główny przykrywa niższe, boczne gałęzie, zabierając im światło i blokując ich intensywniejszy wzrost. Dzięki zastosowaniu treningu konopi możemy zwiększyć ich wydajność.

auto blueberry nasiona marihuany Dutch Passion

Trening marihuany na przykładzie odmiany Auto Blueberry / Dutch Passion

Podsumowanie – Faza wegetatywna marihuany 🍀

Każdy etap uprawy konopi jest kluczowy, jednak to faza wegetatywna jest okresem, w którym hodowcy mogą się najbardziej wykazać. Dobra pielęgnacja i opieka roślin w fazie wzrostu pomaga jej osiągnąć swój maksymalny potencjał. Dlatego każdy grower z prawdziwego zdarzenia powinien po pierwsze zapoznać się z ogólną wiedzą na temat potrzeb tej rośliny, jej funkcjonowania w kolejnych etapach rozwoju i wypracować najlepsze warunki w oparciu o swoje własne doświadczenie.

Przypominamy, że w Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste, a wszystkie informacje odnośnie uprawy służą celom edukacyjnym. W krajach, gdzie uprawa jest legalna, zawartą we wpisie wiedzę, można traktować jako cenne wskazówki, natomiast w pozostałych miejscach na mapie świata, wszystkie informacje należy traktować jako ciekawostkę.

Jeżeli podobał Ci się wpis: “faza wegetatywna marihuany” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Faza wegetatywna marihuany

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz