Supercropping czyli czemu stresuje się konopie
Utrzymywanie roślin konopi w stuprocentowym zdrowiu nie zawsze przekłada się na uzyskiwanie najwyższych jakościowo i ilościowo plonów, podczas hodowli konopi indyjskich. Gdy celem jest uzyskanie jak największych i najbogatszych w kannabinoidy kwiatów konopi, najlepsi growerzy zapewniają swoim podopiecznym dawkę stresu, który wywołuje procesy regeneracyjne i skutkuje wzmocnieniem uprawianych roślin. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się popularnemu ćwiczeniu, wykorzystywanym w procesie hodowli marihuany – Supercropping. Zapraszamy.
Co to takiego ten supercropping?
Supercropping to jedna z technik treningu konopi, które stosuje się w celu zwiększenia ilości i jakości plonu. Polega ona na delikatnym nadłamaniu łodygi głównej lub gałęzi bocznych i zazwyczaj zastosowaniu dodatkowego wiązania tak, by roślina się zrosła ale nie podniosła do całkowitego pionu. Dzięki temu w miejscu zrostu powstaje zgrubienie, które umożliwia większy pobór składników odżywczych i efektywniejszy ich transport, doprowadzając do bardziej napompowanych – większych i bogatszych kwiatów (także w THC) powyżej złamania.
Ponadto roślina poddana temu zabiegowi, produkuje inne substancje wzmacniające, w szczególności w łodygach, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała podczas wzrostu. Umiejętne nagięcie nadłamanych łodyg poprawia także przepływ powietrza, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób związanych z podwyższoną wilgotnością (np. pleśni). Supercropping często stosują doświadczeni hodowcy. Zabieg ten należy do grupy metod wysokostresowych (HST; ang. High Stress Training), a nieumiejętne jej zastosowanie może dawać odwrotny skutek – spowolnić lub zatrzymać rozwój rośliny, a nawet doprowadzić do jej śmierci. Na początku przygody dobrze jest uprawiać kilka osobników, w tym jeden eksperymentalny, na którym podejmie się próbę. Efekty zaskakują.
Czy Supercropping trudno wykonać?
Supercropping to stosunkowo łatwy zabieg, choć wydaje się ryzykowny. Powinno się do niego podejść z dozą ostrożności i wyczucia. Czasami jednak Supercropping wynika z przypadku. Gdy dojdzie do nieumyślnego złamania nie ma jeszcze powodów do paniki. Dzięki odrobinie wiedzy na temat uprawy, w tym techniki Supercropping można odpowiednio zareagować i pomóc roślinie wyjść cało z opresji.
Celowo, Supercropping wykonuje się w zaawansowanej fazie wzrostu lub na początku kwitnienia. Jeśli roślina rośnie naturalnie produkując jeden główny szczyt, supercropping można wykonać na łodydze głównej. W przypadku gdy roślina była wcześniej trenowana i ma wiele szczytów nadłamywać należy wystające wyżej niż reszta gałęzie, by docelowo doprowadzić do powstania równego baldachimu. Należy jednak zachować zdrowy umiar w ilości nadłamywanych łodyg, by uniknąć niepożądanych reakcji rośliny na stres.
Jak poprawnie wykonać Supercropping?
Poprawne wykonanie supercroppingu polega na uszkodzeniu wewnętrznej tkanki rośliny, bez uszkodzenia tzw. skóry. Należy chwycić wybrane miejsce palcem wskazującym oraz kciukiem, następnie ścisnąć z wyczuciem i poruszać przód-tył przez kilka sekund, aż wnętrze stanie się miękkie, co łatwo poczuć. Nadłamaną łodygę należy wygiąć w wybranym kierunku, mając na celu zwiększenie naświetlenia i przepływu powietrza.
W idealnym przypadku łodyga pozostaje pod stałym kątem 90 stopni – nigdy nie powinna zwisać pionowo w dół. Jeśli dojdzie do pęknięcia na zewnątrz łodygi należy takie złamanie zabezpieczyć. W celach zabezpieczenia świetnie sprawdza się taśma do roślin, którą nakleja się w miejscu zgięcia niczym plaster na palec. Zasadniczo, w tym celu unika się rzeczy, które mogą z czasem wrzynać się w skórę i ograniczać przepływ składników odżywczych. W trudnych warunkach sprawdzi się także taśma klejąca. Po poprawnie przeprowadzonym zabiegu roślina podniesie się ku górze zaledwie po kilku dniach, a do kilkunastu dni miejsce nadłamania zrośnie się całkowicie.
Jeśli celem jest równy baldachim pomocne będzie dodatkowe wiązanie (LST). Podczas zbiorów rezultaty zastosowania tej metody na pewno będą widoczne w postaci większych i bogatszych pąków, a także wyjątkowym kształcie rośliny.
Trening supercropping podsumowanie
Postępy w dziedzinie genetyki są imponujące i nawet wiele automatycznie kwitnących odmian dobrze reaguje na supercropping. Bezpieczniej jednak przeprowadzać owy trening na roślinach pełnosezonowych. Na www.ziarnozycia.pl, w opisie produktu konkretnej odmiany znajdziesz informację o tym jak reaguje ona na supercropping, jeśli wspomina o tym sam producent. Zapraszamy do eksploracji oferty i zakupów w sklepie Ziarno Życia. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.