Techniki treningu konopi stosowane są przez najlepszych hodowców zarówno przez tych uprawiających marihuanę zawodowo, jak i przez zapaleńców amatorów. Istnieje wiele technik treningu konopi, podobnie jak ich uprawy. Hodowcy chętnie stosują nowoczesne rozwiązania, które ograniczają konieczność kupna specjalnego sprzętu, który pochłania duże ilości energii elektrycznej, czy konieczność użycia nawozów, szczególnie w uprawach indoor. Techniki SOG i ScrOG oraz LST pozwalają uzyskać zadowalające rezultaty. Czym cechują się te metody oraz jak je wykonać?

Czym jest technika SOG

techniki uprawy marihuany

Techniki uprawy marihuany – widok sadzonek

Sea Of Green (morze zieleni) to metoda, której głównym założeniem jest otrzymanie jak największej ilości roślin na jednym metrze kwadratowym, zazwyczaj chodzi od 12 do nawet 32 sztuk. W warunkach uprawy w pomieszczeniu (indoor) stosuje się możliwie jak najkrótszy okres wegetacji (od 2 do 4 tygodni), dzięki czemu rośliny nie są wysokie a cały proces uprawy nie trwa długo. Stosując tę technikę plony okazują się bardziej satysfakcjonujące, niż mogą być używając innych technik. Istoty tutaj jest wybór odmiany – najlepsza będzie taka która się nie “rozciąga” ale jednocześnie produkuje solidy wierzchołek główny – warunki te spełniają głównie szczepy indica. Hodowcy rozkładają siatkę nad sadzonką, dzięki czemu można w pewnym stopniu kontrolować równomierny wzrost wszystkich pędów. Dzięki siatce można uzyskać równy baldachim, a do każdego pędu dociera odpowiednia ilość światła oraz powietrza.

Wybór wielkości donicy jest sprawą indywidualną każdego hodowcy, gdyż uzależniony jest od ilości roślin oraz przestrzeni, którą można zagospodarować. Należy pamiętać, że uprawa SOG bywa wymagająca. Należy bowiem utrzymywać odpowiedni klimat, bardzo uważnie obserwować rośliny, gdyż trzeba przycinać liście lub/oraz gałęzie by zwiększać przepływ powietrza rośliny. Gęstwiny i brak odowiedniej cyrkulacji powietrza podnosi ryzyko występowania chorób lub szkodników, które mogą błyskawicznie rozprzestrzenić się z jednej sztuki na pozostałe. SOG to bardzo skuteczna technika także w uprawie na zewnątrz (outdoor). Najlepsze do tego celu zdają się być odmiany automatycznie kwitnące – najlepiej niskie, z krótkim czasem wegetacji)

Czym jest technika ScrOG?

Screen of Green (ekran zieleni, technika ScrOG) to jedna z najprostszych, ale jednocześnie najefektywniejszych metod treningowych upraw indoor. Jej założeniem jest skrócenie górnych gałązek i podniesienie dolnych, tak by znajdowały się na jednej płaszczyźnie. Do tej techniki niezbędna będzie specjalna siatka, przez której oczka przekłada się gałęzie konopi. Musi być zamontowana równolegle do ustawionych doniczek. Dużą zaletą stosowania ScrOG jest niskie ryzyko uszkodzenia roślin, dlatego mogą ją stosować nawet początkujący hodowcy. Dzięki zastosowaniu siatki konopie mają dostęp do światła, a powietrze równomiernie dociera do każdej gałęzi. To pozwala uzyskać podobne, pod względem rozmiarów rośliny. Takie ułożenie zapewnia większą odporność na tworzenie się pleśni, a także maksymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń. Technika ScrOG pozwala zwiększyć maksymalnie plon na danej powierzchni.

ScrOG można stosować u roślin, które osiągną konkretną wysokość. Siatkę powinno się montować ok. 20 cm nad podstawą sadzonek. Kiedy łodyga wyrośnie minimum 5 cm ponad siatkę, wówczas można zacząć ją przeplatać. Nasiona marihuany automaty, a także odmiany O.G Kush, Green Gelato, Strawberry Kush i Silver Haze sprawdzą się świetnie do uprawy metodą ScrOG. Pamiętaj również, by regularnie usuwać liście, znajdujące się przy podstawie doniczki dzięki temu baldachim rozwinie się szybciej i będzie bardziej efektowny.

Czym jest trening LST?

Low Stress Training, czyli technika LST to tak zwany trening niskiego stresu. Jest podobną metodą do ScrOG. Wykorzystuje się ją w celu zwiększenia ilości topów. Roślinę należy podwiązać, zaginając rosnącą łodygę do dołu. Dzięki temu grower ma możliwość kontroli i formowania rośliny wedle potrzeb. Dzięki temu można uzyskać jak najlepszą wydajność sadzonek. Technika LST najlepsze efekty przyniesie stosowana do tak zwanych automatów – na przykład Jack Herer auto.

Trening marihuany pozwala skuteczne zwiększyć ich ilość i zapewnić sadzonkom lepsze warunki do rozwoju. Bez względu, na którą z technik grower się zdecyduje, trzeba pamiętać, by zadbać o rośliny, zapewniając im odpowiednie środowisko do wzrostu – regularne podlewanie, nawożenie i dbanie o odpowiednią wilgotność. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej klasy nasiona marihuany, które możesz legalnie kolekcjonować w Polsce oraz uprawiać w wielu krajach na świecie, gdzie prawo na to zezwala.

Techniki uprawy marihuany | LST | SOG | ScrOG

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz