Trichomy trichom

XXI wiek to niewątpliwy czas renesansu konopi. Lista państw, które ostatnio legalizują tę roślinę rośnie w oczach. Dzieje się tak m.in dlatego, że przebijają się do opinii publicznej liczne badania, wykazujące medyczne właściwości cannabis. Rynki konopne rozwijają się na całym świecie, co powoduje popyt na wysokiej jakości produkty konopne o dobrze zdefiniowanych właściwościach. Rozpoczynając swoją przygodę z poznawaniem właściwości konopi niezbędnym jest budowanie słownika pojęć, który staje się coraz bardziej naukowy, a w ostatnich latach można powiedzieć śmiało, że “język konopny” staje się coraz bardziej techniczny. Może to onieśmielać początkujących miłośników marihuany, dlatego postaramy się tutaj rozwiać wszelkie wątpliwości na temat jednego z podstawowych pojęć – mianowicie wyjaśnimy czym są trichomy, czyli kluczowa część tej wyjątkowej rośliny.

Trichom – co to jest?

W Wikipedii pod pojęciem trichom znajdziemy wyjaśnienie: “Włoski, trichomy (łac. pilus) – jedno lub wielokomórkowe, żywe lub martwe wytwory skórki (epidermy) u roślin. Są zróżnicowane zarówno pod względem funkcji, jak i kształtu. …”. W świecie konopi niektórzy mogą nawet twierdzić, że jest to jedyny powód, dla którego uprawia się marihuanę. To trichomy w dużej mierze sprawiają, że marihuana jest przyjemna dla oka i duszy. Trichomy mogą wydawać się skomplikowanymi strukturami ze względu na występującą różnorodność tych włosków. Po zgłębieniu kilku bardzo prostych informacji na ich temat, okaże się, że nie będą już miały przed nami żadnych tajemnic ;)

Czym są zatem te połyskujące, drobne włoski marihuany?

trichomy

Jako pacjent, korzystający z medycznej marihuany, kiedy zobaczysz suszony kwiat w przychodni bądź w aptece, najprawdopodobniej zauważysz, że wydaje się on być pokryty warstwą maleńkich, mroźnych kryształków. Te kryształy nazywane są włoskami. Są to lepkie gruczoły, które pokrywają kwiaty i niektóre małe liście konopi.

Z definicji trichom to „mała narośl na roślinie”. Etymologia pochodzi od greckiego słowa trikhōma oznaczającego „porost włosów”. Podobnie jak przypadku terpenów, tak i w przypadku trichomów, nie występują one jedynie na konopiach lecz na większości roślin. Trichomy konopi zawierają kannabinoidy i terpeny.

Jeśli użyjesz młynka do rozdrobnienia kwiatów marihuany medycznej, zauważysz drobny proszek, który zbierze się na jego dnie. Ten pyłek to oddzielone od suszu trichomy. Zbiór trichomów, które zostały oddzielone od rośliny, określa się jako kief. Kief natomiast można wykorzystać na wiele sposobów, ale o tym kiedy indziej.

Na konopiach występują trzy różne rodzaje włosków.

  • Trichomy bulwiaste – to najmniejsze z trzech. Składają się z kilku komórek, mają 15-30 mikrometrów i są widoczne tylko pod mikroskopem. Nie zawierają kannabinoidów.
  • Trichomy osadzone na główkach – są to trichomy „średniej wielkości”. Mają od 25 do 100 mikrometrów długości i pokrywają najwięcej powierzchni rośliny, gdyż występują także na liściach i łodydze. Te trichomy wytwarzają w pewnej ilości kannabinoidy.
  • Trichomy z główkami – to właśnie główki są tym, co większość ludzi wyobraża sobie, gdy myśli o włoskach konopnych. To one produkują większość kannabinoidów i terpenów. Przypominają małe lepkie grzybki i są większe od dwóch wyżej wymienionych, ponieważ mogą osiągnąć nawet 500 mikrometrów, co sprawia, że ​​są najłatwiejsze do zobaczenia gołym okiem. Wytwarzają i zawierają zdecydowaną większość kannabinoidów i terpenów zawartych w roślinie.

Po co trichomy roślinie?

trichomy wygladTrichomy nie tylko są cenne dla człowieka, ale służą one również wielu celom podczas cyklu życia samej rośliny. Te magiczne włoski zaczynają tworzyć się, gdy konopie wchodzą w fazę kwitnienia. W miarę rozwoju pąków, a później kwiatów, roślina staje się bardziej podatna na drapieżniki, a to właśnie trichomy są jednym z mechanizmów obronnych marihuany. Ich gorzki smak i silny aromat działa odstraszająco na większość zwierząt i owadów.

Oprócz właściwości obronnych, tak jak już wspomnieliśmy, trichomy są miejscem syntezy kannabinoidów. CBG czyli kannabigerol jest prekursorem najpowszechniejszych kannabinoidów konopnych, w tym THC. Enzymy zawarte w roślinie rozkładają się i modyfikują CBG, tworząc inne kannabinoidy.

Trichomy są również miejscem, w którym powstają terpeny rośliny. Terpeny również znaczą bardzo wiele dla naszych konopi. Dzięki nim roślina ma naturalną ochronę przez grzybami, owadami czy bakteriami. Terpeny mogą też złagodzić stres rośliny wywołany przez środowisko zewnętrzne. Tzw. pocenie się rośliny to parowanie między innymi terpenów. Ten proces zapobiega wysuszeniu rośliny w słoneczne dni. Jak wiadomo Terpeny to związki zapachowe, które wpływają również na smak rośliny. Znając mechanizm pocenia konopi, oraz mając pewne doświadczenie w uprawie, wiemy, że to właśnie o poranku w słoneczne dni zapach wydzielany przez te rośliny jest najintensywniejszy. Gdy roślina się rozwija, aromaty są łagodne i nieco gorzkie. Pod koniec cyklu kwitnienia flawonoidy stają się bardziej rozwinięte i znacznie słodsze. W pełni dojrzała roślina będzie pachnieć owocowo i kwiatowo, w przeciwieństwie do tradycyjnego zapachu „chwastów”, który jest wytwarzany przez materię roślinną.

Trichomy konopi – baza wiedzy dla hodowców

włoski trichomy konopne

Włoski konopne

Trichomy konopi służą również jako wizualna wskazówka dla hodowców. Posiadając pewne doświadczenie oraz wiedzę w uprawie konopi grower dzięki trichomom może dowiedzieć się czy roślina jest w pełni dojrzała tzn. czy jest już gotowa do zbioru. Gdy roślina znajduje się we wczesnych stadiach cyklu kwitnienia, trichomy będą małe i przeźroczyste. Gdy roślina osiągnie dojrzałość, żywica wewnątrz włosków stanie się nieprzezroczysta i ostatecznie zmieni kolor na bladożółty po zbadaniu pod mikroskopem. Łatwo pomylić trichomy ze słupkami, ponieważ mogą wyglądać podobnie dla niewprawnego oka, a jedne i  drugie wyrastają z kielicha rośliny. Trichomy to lepkie małe kryształki, które pokrywają kwiat i mniejsze liście rośliny. Słupki to małe włoski, które przyciągają i zbierają pyłki. Słupki również są dobrym wskaźnikiem dojrzałości rośliny. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, słupki będą białe i będą zbierać pyłek wiejący na wietrze. Kiedy roślina jest gotowa do zbioru, słupki mogą zmienić kolor na bursztynowy.

Ilość trichomów znaczy jakość?

Istnieje wiele nieporozumień i mitów na temat współczesnej marihuany, a jeszcze więcej jest niejasności jeśli chodzi o anatomię rośliny konopi. Ponieważ trichom jest siłą napędową produkcji kannabinoidów, logicznym wnioskiem jest to, że jeśli pączek marihuany ma dużo trichomów, znanych również jako „mroźne”, to musi zawierać dużo THC. W rzeczywistości tak nie jest. Obfitość trichomów nie jest dobrym i jedynym wskaźnikiem zawartości kannabinoidów lub smaku danej rośliny. Zawartość kannabinoidów będzie zależeć od wielu czynników, takich jak genetyka, środowisko, stresory, odżywianie i ogólne umiejętności hodowcy. Trichomy są powodem uprawy konopi, ponieważ znajdująca się w nich żywica jest źródłem kannabinoidów i terpenów. Koncentraty są produktem ekstrakcji tej żywicy z włosków i oddzielenia jej od reszty materii roślinnej. Jeśli jesteś pacjentem medycznej marihuany, ta podstawowa wiedza, na pewno pozwoli Ci lepiej oceniać jakość suszu jaki otrzymujesz w aptece. Z opinii osób leczących się w Polsce wiemy, że importowany susz pozostawia wiele do życzenia.

I jak zawsze – podejdź do tematu odpowiedzialnie, a hodowlą marihuany zajmuj się tylko wtedy, gdy prawo na to pozwala. Kolekcjonerskie nasiona marihuany kupisz w naszym sklepie (klik). Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

źródło: https://www.clovrcannabis.com/blog/trichomes

trichomy

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz