...

Flushing / płukanie konopi – czyli jak uzyskać lepszy smak zioła?

Flushing / płukanie konopi – czyli jak uzyskać lepszy smak zioła?

29 lipca, 2023

Flushing co to? Metoda na uzyskanie lepszego smaku zioła?

Z angielskieg „flush” oznacza spłukać, a  „water flushing” to spłukiwanie wodą. Bo właśnie na tym polega ta metoda – na płukaniu roślin konopi zwykłą wodą.

Po co płukać konopie indyjskie?

Wykorzystanie sporej ilości czystej wody pod koniec ostatniej fazy rozwoju konopi, czyli pod koniec fazy kwitnienia, ma na celu usunięcie z gleby związków chemicznych, a także substancji mineralnych. Związki te są kluczowe w rozwoju rośliny konopi. Growerzy sami wzbogacają nimi glebę uprawną, podając specjalistyczne nawozy i odżywki konopne. Po co więc flushing? Po co wypłukiwać to, co pomaga roślinie wydać większy plon i lepiej wzrosnąć?


flushing

Wypłukując związki odżywcze z gleby, w której rosną konopie sprawiamy, że roślina nie ma już skąd czerpać związków mineralnych. Jednak pod koniec kwitnienia roślina wciąż ich potrzebuje. Na szczęście woda nie jest w stanie wypłukać tych związków z korzeni i komórek roślinnych. Cały zapas jaki pozostał w roślinie powinien być przez nią wykorzystany do czasu ścinki.

Płukanie konopi w celu poprawy smaku zioła

Flushing wpływa pozytywnie na jakość suszu konopnego. Dlaczego? Jak już wiesz, roślina kumuluje w sobie zapasy substancji odżywczych w postaci m.in. związków mineralnych. Najwięcej tych związków pozostaje w liściach i kwiatach konopi, ponieważ to właśnie tam są one transportowane w celu odżywienia, a tym samym zwiększenia rozmiarów i plonów rośliny. Niestety pozostałości tych związków w topach psują ich smak.
Jeśli zauważyłeś, że twoje topy marihuany ciężko się pali, dym jest gryzący, szorstki i można się nim zakrztusić, wypróbuj flushing. Niewielkiem wysiłkiem i czystą wodą możesz diametralnie zmienić doznania podczas konsumpcji marihuany.


Narzekasz na smak topów? Sprawdź również czym jest CURRING!

Jest jeszcze jeden sposób, który poprawi smak Twoich topów, a mianowicie CURING. Curing marihuany wykonuje się już po ścince, dlatego jeśli przespałeś najlepszy moment na flushing, zapoznaj się z pojęciem Curowania topów marihuny. Dzięki tym metodom możesz uzyskać gładki smak dymu, a ze słodkich odmian możesz wydobyć największą słodycz.

Płukanie konopi w celu naprawy błędów podczas uprawy związanych z nawożeniem

Plony XXL to marzenie każdego growera, jednak należy pamiętać, że nic w nadmiarze nie jest dobre. Jeśli dorzucisz roślinie więcej nawozów i odżywek niż zaleca producent, możesz narobić więcej szkody niż pożytku. Jednym z objawów przenawożenia rośliny są zmiany w kolorze jej liści. Liście zaczynają żółknąć na czubku i krawędziach. Przyczyną jest spalenie nawozami sytemu korzeniowego marihuany. To prowadzi do stopniowego obumierania rośliny. Pamiętaj jednak, że podobne objawy zauważysz w przypadku przesuszenia. Jeśli jednak masz pewność, że to efekt zbyt dużej ilości nawozu, wykonaj flushing by uratować swoje konopie. Zrób to jak najszybciej.

trichomy kiego zrobić flushing marihuany

Kiedy dokładnie wykonać flushing

W którym momencie przystąpić do płukania konopi, tak by miało to sens? Aby nie narobić szkody roślinom, płukanie należy wykonać około 2 tygodni przed zebraniem plonów. W tym czasie konopie powinny zmetabolizować pozostałe w nich minerały i związki z nawozów. Jeśli masz już większe doświadczenie w uprawie, wykorzystaj stan trichomów do wybrania odpowiedniego momentu na flushing. To kolor trichomów, sprawdzany pod lupą lub mikroskopem jest najlepszym wskaźnikiem dojrzałości kwiatów marihuany. Około dwóch tygodni przed ścinką trichomy powinny zacząć zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny. Mniej dokładnym, ale dobrym pomysłem dla początkujących będzie sprawdzenie w opisie producenta nasion marihuany, jak długo trwa cała faza kwitnienia w danej genetyce i przystąpienie do flushingu około 14 dni przed spodziewanym końcem tej fazy.

Jak wykonać flushing?

Samo płukanie roślin konopi nie jest skomplikowane. Jedyne co tutaj może pójść nie tak to zastosowanie wody o niewłaściwym ph (zbyt kwaśnym lub zbyt zasadowym). Idealna będzie woda o ph zbliżonym do najkorzystniejszego dla konopi tj. między pH 5,8 a 6,5.

Jednak najczęściej zwykła woda z kranu powinna być wystarczająca. Jej odczyn zazwyczaj jest neutralny tj. ph=7. Taką wodą wypełniamy na maksa donice z roślinami i pozostawiamy tak na kilkanaście minut. W tym czasie nawozy i minerały z gleby powinny się w niej rozpuścić. Po około10 minutach dolewamy czystej wody, wypłukując w ten sposób brudną już wodę z nawozami. Zabieg należy powtórzyć do czasu, aż woda opuszczająca donice będzie niemal czysta.

Urządzenia przydatne przy flushingu

Do prawidłowego wypłukania roślin ze związków mineralnych i odżywczych nie potrzeba specjalnych urządzeń. Jednak istnieją mierniki ilości substacji rozpuszczonych w roztworze, które mogą znacznie ułatwić doprowadzenie flushingu do tzw. końca. Miernik TDS podają wartości w ppm (ang. Parts Per Million) czyli ilość cząsteczek substacji rozpuszczonej w roztworze, na jeden milion cząstek roztworu. Dla przykłada czysta woda średniej twardości powinna mieć między 11,2-19,6 ppm. Woda po prawidłowo przeprowadzonych flushingu powinna wskazać około 50 ppm.

przykładowy miernik TDS do flsuhingu marihuany

Płukane konopi  (flushing) – podsumowanie

Jeśli w uprawie konopi korzystasz z odżywek i nawozów, a Twój susz zazwyczaj ma nieprzyjemny smak i gryzący, ostry dym, wypróbuj tzw. flushing. W okresie około 2 tygodni przed ścinką (przed końcem fazy kwitnienia), napełnij donice z roślinami maksymalną ilością wody, jaką pomieści gleba. Po kilkunastu minutach przelej donice taką ilością wody, aż woda wypływająca z donicy przestanie być brudna. Taki zabieg sprawi, że roślina zużyje do czasu ścinki większość zgromadzonych minerałów i związków chemicznych z nawozów. Smak topów będzie gładszy i przyjemniejszy.

NAJLEPSZE NASIONA MARIHUANY

Jeżeli podobał Ci się wpis “Flushing / płukane konopi – czyli jak uzyskać lepszy smak zioła?” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Tytuł