Łodygi marihuany

Jak je wykorzystać? Najlepsze pomysły.

Z pozoru wydawać by się mogło, że łodygi marihuany są bezużyteczne. Nic bardziej mylnego! Na łodygach konopi znajduje się przecież żywica, więc czemu by jej nie wykorzystać? Wielu ludzi traktuje łodygi jako bezwartościową część konopi a nie do końca tak jest.

Pewnym jest, że na łodygach nie znajdziemy tak wiele trichomów czy terpenów jak na liściach oraz kwiatach. Śladowe ilości dobroczynnych związków jednak z pewnością na nich znajdziemy. Warto zatem pozbierać łodygi by wykorzystać je w dobrym dla siebie celu. Co można zrobić z łodygami marihuany?

Czy można palić łodygi marihuany?

Oczywiście można ale, każdy kto próbował wie, że pędy po prostu źle smakują. Zawierają również dużo chlorofilu, dlatego jeżeli zależy Ci na własnym zdrowiu, to lepiej tego nie robić. Paląc łodygi ani nie uzyskasz silnego efektu odurzającego (jeśli chcesz palić łodygi konopi indyjskich), ani szczególnie dobroczynnego wpływu terapeutycznego, gdyż ilość kannabinoidów na pędach jest naprawdę znikoma. Dlatego szczerze odradzamy tego typu praktyki.

łodygi marihuany

Łodygi marihuany

Miłośnicy konopi, którzy hodują ją w stylu bonsai naginają łodygi marihuany by nadać roślinie piękny wygląd.

łodygi marihuany automatycznej

Łodygi marihuany automatycznie kwitnącej.

Rozpoczęcie zbioru łodyg

Jeżeli jesteś pacjentem medycznej marihuany teoretycznie Twoje konopie nie zawierają zbyt wielu fragmentów łodyg. Jeżeli tak nie jest to raczej można zakwestionować jakość takiego suszu. Dlatego tutaj niekoniecznie warto podchodzić do takiego odkładania „patyków” na później.

Marihuana na czarnym rynku to zupełnie inna sprawa. Tam w każdej porcji z pewnością łodygi się znajdą, gdyż w interesie dilera niestety nie jest dostarczenie towaru bez tego dodatkowego obciążenia. Ale pomińmy ten temat, gdyż nie pochwalamy procesu nabywania suszu z niewiadomego, nielegalnego źródła.

Jeżeli mieszkasz jednak w kraju, w którym prawo zezwala na dostęp do marihuany, bądź legalnym jest prowadzenie własnej hodowli konopi możesz śmiało proces zbierania łodyg rozpocząć. Potrzebujesz jedynie zamykany słoik, który będziesz przechowywać w suchym miejscu by uniknąć pleśni. Pamiętaj zatem o szczelnym zamykaniu słoika po każdym jego otwarciu.

Czy łodygi maja THC?

Łodygi marihuany zawierają bardzo niewielką ilość THC (tetrahydrokannabinolu), głównego psychoaktywnego składnika konopi. W porównaniu do kwiatów (będących głównym źródłem THC) i liści, koncentracja THC w łodygach jest znacznie niższa.

Łodygi marihuany są częściej wykorzystywane do celów przemysłowych, na przykład w produkcji włókien konopnych, niż do celów rekreacyjnych lub leczniczych. Zawierają one głównie włókna celulozowe, które są użyteczne w produkcji papieru, tkanin, a nawet materiałów budowlanych.

Chociaż teoretycznie możliwe jest ekstrahowanie niewielkich ilości THC z łodyg, proces ten jest zwykle mało efektywny i nieopłacalny. Większość hodowców i konsumentów koncentruje się na kwiatostanach i w mniejszym stopniu, na liściach marihuany, które zawierają znacznie wyższe stężenia THC i innych kannabinoidów.

Bardzo często pada pytanie: czy łodygi klepią? Otóż palenie łodyg marihuany jak już pisaliśmy nie spełni oczekiwań, nie da takiej fazy jaką konsument by chciał doświadczyć.

Najlepsze kosmetyki konopne

Dekarboksylacja – trzeba o niej pamiętać.

Zanim zaczniemy wykorzystywać zebrane łodygi konopi trzeba będzie dokonać procesu dekarboksylacji. Sam proces jest bardzo istotny niezależnie od tego czy przerabiamy susz konopny czy tylko łodygi. Jeżeli zamierzasz wykorzystać łodygi ze względu na zawarte w nich kannabinoidy trzeba usunąć grupe karboksylową (zdekarboksylować). Proces ten polega na wystawianiu materiału organicznego (w naszym przypadku łodyg lub kwiatów konopi) na działanie  ciepła w celu przekształcenia niektórych związków chemicznych zawartych w tym materiale. W konopiach proces dekarbonizacji przekształca THCA i CBDA w ich siostrzane kannabinody, odpowiednio: THC i CBD. Więcej o tym procesie piszemy w artykule „Masło konopne”. Poniżej opiszemy trzy przydatne sposoby wykorzystania łodyg marihuany, a Ciebie jeżeli znasz inne prosimy o zostawieniu komentarza pod tym artykułem.

Herbata z łodyg marihuany

Do przyrządzenia jednego z najpopularniejszych na świecie napoju tj. herbaty możemy wykorzystać łodygi, oczywiście kwiaty czy liście również zdadzą egzamin. Herbata cannabis już w starożytnych Indiach była znana jako źródło duchowych i leczniczych właściwości. Herbata z konopi przygotowywana z łodyg pozwala czerpać terapeutyczne korzyści bez odurzającego uderzenia THC. Oczywiście jeżeli mieszkasz w Polsce również możesz taką herbatę sam sobie przyrządzić. Wystarczy że masz pozwolenie na uprawę konopi siewnych, bądź po prostu kupiłeś susz konopny lub też gotowe herbaty konopne dostępne na naszym rodzimym rynku.

Przepis na domową herbatę konopną z marihuany:

 1. Umieść 1-2 gramy zdekarboksylowanych kwiatów/liści/łodyg wewnątrz gazy lub kulki herbaty wielokrotnego użytku (można również wykorzystać specjalne czajniczki do zaparzania ziół).
 2. Zagotuj wodę i zalej wrzątkiem przygotowany wcześniej materiał – możesz tutaj dodać mięte, zwykłą herbatę lub inne zioła jeżeli chcesz zamaskować smak konopi.
 3. Pozostaw wywar od 5 do 10 minut.
 4. Ciesz się herbatą konopną (oczywiście możesz doprawić mlekiem bądź cukrem wedle uznania).

Masło konopne – z łodyg też można je zrobić

Na temat masła konopnego napisaliśmy osobny artykuł dlatego nie będziemy się tutaj szczególnie na ten temat rozwodzić. Zapraszamy do zapoznania się z nim klikając tutaj. Jedno jest pewne – łodygi marihuany mogą posłużyć jako materiał do stworzenia takiego pysznego masełka.

masło konopne

Masło konopne można zrobić wykorzystując łodygi marihuany.

Nalewka z łodyg marihuany

Nalewki z konopi to kolejny sposób na wykorzystanie łodyg z marihuany, niezależnie od tego czy zainteresowany jesteś nalewkami do medycznego, doustnego przyjmowania czy wykorzystujesz marihuanę bardziej do celów rekreacyjnych. Należy tutaj pamiętać, ze tylko empirycznie (w przeciwieństwie do mikstur tworzonych z pąków) jesteś w tanie przetestować moc. Należy tutaj z rozwagą porcjować składniki, gdyż można przesadzić z mocą i popsuć całą nalewkę.

Przepis? Bardzo proszę:

 1. Umieść łodygi, wcześniej je posiekawszy, w jednym litrze wysokoprocentowego alkoholu. Im więcej dasz łodyg tym silniejsza nalewka. Nie przesadź z potrząsaniem gdyż proces ten również wpływa na późniejszą moc mikstury.
 2. Zamknij butelkę i umieść w chłodnym zacienionym miejscu na co najmniej miesiąc.
 3. Co kilka dni delikatnie potrząsaj butelką tak by alkohol wchłonął cenne kannabinoidy.
 4. Odcedź miksturę zlewając ją najlepiej do ciemnej butelki.
 5. Testuj z umiarem by dowiedzieć się jaką moc skrywa Twoja konopna mikstura.

Kief z łodyg konopi

kief z łodygi marihuany

Kief można wydobyć z łodygi marihuany

Proces pozyskiwania kiefu z łodyg jest czasochłonny i nie należy do superproduktywnych, ale oczywiście jest do osiągniecia.

 1. Umieść posiekane lub zmielone łodyg w plastikowej tubie i następnie wsadź wszystko do zamrażarki.
 2. Za każdym razem, gdy będziesz dodawać nowe pędy mocno dokładnie wstrząśnij tubą.
 3. Po pewnym czasie zauważysz na dnie tuby zmrożone kryształki.
 4. Usuń łodygi i zbierz kief.
 5. Kief przechowuj w ciemnym suchym i hermetycznym pojemniczku.
 6. Łodygi możesz wykorzystać do herbaty lub naparów.

Łodygi marihuany nie takie bezużyteczne jak się wydaje

Nie opisaliśmy tutaj wszystkich możliwych sposobów wykorzystania pędów konopi, bo ludzka kreatywność potrafi zaskoczyć. Jeżeli znacie inne metody wykorzystania łodyg marihuany piszcie w komentarzach. Zapraszamy Was również do śledzenia nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) – dzięki czemu będziecie na bieżąco z najnowszymi informacjami, wpisami, konkursami czy nowościami i promocjami z naszego konopnego sklepu.

gruba łodyga marihuany

Gruba łodyga marihuany – przykład jak odpowiednie warunki i doświadczenie hodowcy wpływa na ostateczną wielkość rośliny

Sprawdzone OLEJKI CBD I CBG full spectrum

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz