Nasiona automatyczne czy feminizowane, które wybrać?

Zacznijmy od tego, że określenie „feminizowane” może odnosić się nie tyko do nasion żeńskich, ale także do nasion pełnosezonowych. Nasiona tzw. pełnosezonówki to nasiona fotoperiodyczne. Oznacza to, że cykl rozwoju rośliny, którą wyda ziarenko będzie zależne od długości dnia i nocy. Samo kwitnienie rozpocznie się dopiero wtedy, gdy dzień będzie wystarczająco krótki.

Nasiona automatyczne czy feminizowane

W postawionym pytaniu właśnie to drugie znaczenie słowa feminizowane mamy na myśli. W naszym sklepie wszystkie nasiona marihuany kolekcjonerskie są nasionami feminizowanymi. W tym kontekście, wszystkie te ziarna powinny wydać żeńską roślinę, bogatą w kwiaty,  żywicę, natomiast nie powinny wydać nasion. W przypadku uprawy przypominamy, aby zapoznać się z lokalnym prawem odnośnie uprawy, które w przypadku Polski wskazuje jednoznacznie, że uprawa konopi indyjskich jest zabroniona i karana.

Automat czy sezon?

Wracając do postawionego pytania – które nasiona wybrać – warto wyjaśnić podstawowe różnice i zwrócić uwagę na cel zakupu nasion! Czy kupuję w celach kolekcjonerskich i chcę zachować cenne geny konopi indyjskich dla pokoleń? Czy kupuję, bo mogę posadzić krzak marihuany w moim ogródku na Malcie?

W pierwszym przypadku sama znajomość podstawowej różnicy tzw. automatu i tzw. pełnosezonówki podniesie świadomość kolekcjonera. Tutaj nie mamy konkretnej odpowiedzi, ponieważ najlepiej mieć w swojej kolekcji zarówno nasiona automatycznie kwitnące, jak i nasiona marihuany na sezon!

frisian-duck marihuana

Automatyczne czy feminizowane?

Nasiona automatyczne

Czym więc są i jak powstają nasiona marihuany automatyczne? Nasiona automaty kwitną same, zazwyczaj dużo krócej niż rośliny pełnosezonowe. Nasiona automaty powstają w wyniku krzyżowania genów Sativa bądź Indica ze szczepem dzikorosnących konopi indyjskich – Ruderalis. Obecnie do tworzenia nowych automatów bardzo często wykorzystuje się wcześniej uzyskane automaty, krzyżując je z kolejnymi wyselekcjonowanymi genami tzw. odmian feminizowanych.


Kiedy kupuje się automaty?

Na automat decydują się growerzy, którym zależy na czasie, lub tacy, którzy przegapili najlepszy moment wysiewu nasion pełnosezonowych. Oczywiście ten moment będzie zależał od miejsca, w których uprawa ma dojść do skutku. Wiążę się to z temperaturami w ciągu dnia i nocy, oraz oczywiście długością dnia i nocy. Bo przecież doskonale wiemy, że np. w obszarach równika, dzień i noc zawsze trwa po 12 godzin, inaczej natomiast jest w Holandii, czy innych Państwach oddalonych od środka Ziemi. Automaty ze względu na szybko wzrost i rozwój osiągają mniejsze rozmiary, co dla niektórych może być dużym atutem.

Jakie są plony w automatach?

W przypadku nasion automatycznych, plony z rośliny będą średnio mniejsze od zbiorów z pełnosezonówek. Co nie znaczy, że każdy automat w porównaniu z każdą tzw. femką da mniejszy plon! W tym momencie najlepsi producenci nasion marihuany na świecie tworzą automaty zapewniające bardzo duże zbiory, które mogą konkurować z wieloma fotoperiodami.

Automaty z dużym plonem

Jeżeli zależy Ci na nasiona automatycznych, ale nie chcesz rezygnować z dużych zbiorów koniecznie sprawdź nasze propozycje!

Nasiona feminizowane a automaty

Teraz już wiesz wszystko o różnicy między nasionami feminizowanymi a automatycznymi. Którą odmianę zatem wybierasz?

Nasiona feminizowane / pełnosezonówki

Czym charakteryzują się fotoperiodyczne odmiany i kiedy wybrać właśnie je? Najczęściej nasiona pełnosezonowe wybierane są do uprawy Outdoor, jednak bez problemu, korzystając ze sztucznego oświetlenia można je uprawiać w warunkach Indoor. Nasiona na sezon mają dłuższą fazę kwitnienia, podczas której pąki powinny spokojnie dojrzewać w słońcu i nabierać intensywniejszych i smaczniejszych aromatów i smaków, a także więcej mocy w postaci większej ilości kannabinoidów konopnych. Nasiona pełnosezonowe wybierają również Ci hodowcy, którzy marzą o wysokiej roślinie dochodzącej do nawet 2,5 -3 metra wysokości. Tzw. drzewa na pewno nie osiągniesz kupując automat. Oczywiście tak duża wysokość to kwestia wybrania odpowiednich genów tj. np. Durban Poison.

durban-poison Ziarno Życia2

Durban Poison potrafi osiągnąć ogromne rozmiary, odmiana typowa na outdoor.

Podsumowanie – Co wybrać? Odmiany automatyczne czy feminizowane?

Wybierz nasiona feminizowane pełnosezonowe jeśli:

  • chcesz wyciągnąć z wybranej genetyki konopi indyjskich wszystko co najlepsze;
  • zabrałeś się za uprawę w odpowiednim czasie lub znasz się na rzeczy i posiadasz wystarczające oświetlenie sztuczne;
  • nie boisz się zbyt dużej wysokości jaką może osiągnąć marihuana i/lub znasz odpowiednie techniki uprawy rozwiązujące ten problem;
  • nie straszne ci są bardzo intensywne aromaty wydzielane podczas kwitnienia rośliny.

Wybierz nasiona automatyczne jeśli:

  • szukasz kompaktowej rośliny;
  • zamierzasz uzyskać szybkie plony;
  • decydujesz się na uprawę indoor, bez specjalnej wiedzy dotyczącej fotoperiodyzmu konopi;
  • wolisz krzak o mniej intensywnym zapachu.

Pamiętaj w Polsce uprawa konopi indyjskich jest nielegalna. Jeśli marzysz o własnoręcznie wyhodowanym krzaku marihuany zrób to w tym miejscach na świecie, w których jest to dozwolone! 😊

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz