Czy można w Polsce uprawiać krzak marihuany?

Czy można legalnie hodować krzaki marihuany w domu w Polsce? Dokładna odpowiedź na to pytanie wcale nie jest wszystkim znana. Obecnie marihuana jest jedną z najpopularniejszych, a zarazem jedną z najbardziej kontrowersyjnych roślin na świecie. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi marihuany, które obowiązują w naszym kraju – w Polsce. Na dzień dzisiejszy, a mamy początek 2022 roku, ograniczenia w zakresie uprawy konopi w tym konopi indyjskich czyli marihuany, wynikają z ustawy z dnia 29.VII.2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

czy można w polsce uprawiać krzak marihuany

Czy można w Polsce uprawiać krzak marihuany?

Co mówi ustawa na temat hodowli krzaków marihuany?

Omawianie ww. ustawy zaczniemy od wyszczególnienia i wytłumaczenia pewnych pojęć. Zgodnie z ustawą konopie są to rośliny z rodzaju Cannabis L. Ustawodawca kilkukrotnie w ustawie wspomina o włóknistych konopiach mając na myśli rośliny z gatunku siewnych konopi (Cannabis sativa L.). Siewne konopie charakteryzować mają się tym iż suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę. Jednym zdaniem są to konopie, które nie wywołują efektu psychoaktywnego po spożyciu. Można powiedzieć, że są takim piwem bezalkoholowym w świecie konopi. Pachną i smakują niemalże tak samo, ale nie ma po nich tzw. fazy. Warto pamiętać jednak, że konopie włókniste, dzięki zawartości innych kannabinoidów niepsychoaktywnych w tym CBD czy CBG, które nie są uregulowane w ustawie, wykazują szereg właściwości prozdrowotnych.

Jakie konopie można w Polsce uprawiać?

Artykuł 45 ustęp 3 omawianej ustawy, jasno wskazuje, że uprawiać konopie włókniste można jedynie na potrzeby przemysłów: włókienniczego, celulozowo-papierniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, spożywczego, materiałów budowlanych i nasiennictwa. Następny ustęp jasno wskazuje, że uprawa konopi w celach innych niż wymienione w ustępie 3 jest zabroniona.

Uprawa konopi na własne cele

Uprawa konopi na własny użytek

Jak wynika z wyżej opisanego przepisu, w naszym kraju uprawa konopi innych niż włókniste jest zabroniona. Ustawodawca, na dzień dzisiejszy nie przewidział nawet możliwości uprawy marihuany na potrzeby medyczne czy to przez zwykłego obywatela, czy przedsiębiorstwo. Jednak w tej kwestii sprawy poszły do przodu. Na początku luteg0 2022 roku sejm uchwalił jedną z ustaw dotyczących produkcji marihuany medycznej w Polsce. Niestety zdaniem wielu ekspertów, w tym również członków Parlamentarnego Zespołu do Spraw Legalizacji Marihuany, ustawa ta pozostawia wiele do życzenia. Możliwość uprawy i zbiorów medycznej marihuany, będą miały jedynie instytuty badawcze, oczywiście po uzyskaniu zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego. Trzymamy kciuki by nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej i by pozytywnie wpłynęły na ceny Medycznej marihuany i jej dostępność. Do tej pory mamy duży problem z dostępnością leku w Polskich aptekach, właśnie przez brak możliwości uprawy konopi medycznych w naszym kraju, o czym pisaliśmy tutaj.

Jakie są ograniczenia w uprawie konopi?

Oprócz ww. potrzeb przemysłowych, uprawa włóknistych konopi może być prowadzona, tylko w wyznaczonych rejonach, na określonej powierzchni – a wszystko to odbywa się na podstawie zezwolenia na uprawę oraz tylko przy zastosowaniu nasion (materiału siewnego) z kategorii elitarny lub z kategorii kwalifikowany (w rozumieniu przepisów o nasiennictwie). Dodatkowo, by legalnie w Polsce uprawiać konopie włókniste należy uzyskać pozwolenie. Taki pozwolenie może otrzymać zarówno rolnik, przedsiębiorca, jak i zwykły obywatel chcący wykorzystać roślinę we własnym zakresie.

Czy można posadzić 1 krzak konopi indyjskiej w domu?

Niezależnie czy mamy 1 doniczkę czy przykładowo 1 hektar posianych konopi indyjskich, łamiemy prawo. Jest o tym mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani w artykule 4 pkt 28.  Istnieją kraje, w których 1-5 krzaków marihuany uznawane jest za uprawę na potrzeby własne i nie ma za to wyroku. Społeczność w Polsce również walczy o tego typu rozwiązania. Do tej pory te i podobne propozycje nie zostały przyjęte przez sejm.

kara za posadzenie krzaka marihuany w domu

Jaka jest kara za posadzenie krzaka marihuany w domu

Jaka kara grozi za nielegalną uprawę konopi indyjskich?

Wymiar kary za uprawę konopi indyjskich określa artykuł 63 ustęp 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, który wskazuje że:

  • kto wbrew przepisom ustawy, uprawia konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • Kto wbrew przepisom zawartym w ustawie, zbiera żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste (ust. 2) podlega tej samej karze.
  • Osoba, która dopuści się uprawy mogącej dostarczyć znacznej ilości żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (ust. 3).

A jaką karę przewiduje ustawodawca dla osób, które bez zezwolenia uprawiają konopie włókniste? Jest to kara grzywny – mówi o tym art. 65.

Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał Twoje wszystkie wątpliwości i już znasz dokładną odpowiedź na pytanie: czy można w Polsce uprawiać krzak marihuany i czy można uprawiać w Polsce Marihuanę :)

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz