Czym jest ABV?

Pewnie nie raz już słyszałeś pojęcie waporyzowania suszu. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to coraz częściej wybierany sposób przyjmowania kannabinoidów, czy inaczej wykorzystywania suszu CBD. Susz z niewielką ilością THC (w Polsce pod koniec kwietnia 2022 zacznie obowiązywać norma do 0.3% THC) nie odurza i co ważniejsze jest w Polsce legalny. Powstaje pytanie, czy pozostałości po waporyzowaniu takiego suszu czy np. suszu medycznej marihuany nadają się do czegoś? Czy można je jeszcze wykorzystać? Co to ABV?

ABVAlready Been Vaped – tłumacząc z angielskiego “było już waporyzowane”  – oznacza susz, który został już raz wykorzystany właśnie w procesie odparowywania. Susz konopny, który już zwaporyzowaliśmy charakteryzuje się ciemnobrązową barwą oraz specyficznym, cierpkim zapachem nie przypominającym zapachu świeżych, ususzonych pąków. Podobnie wygląda susz poddany procesowi dekarboksylacji.

Tradycyjne palenie mniej wydajne od waporyzowania?

Zwykłe palenie marihuany np. w postaci jointa sprawia, że w wyniku wysokiej temperatury większość kannabinoidów ulega zniszczeniu. Mylnie niektórzy sądzą, że przecież paląc w ten sposób, przyjmujemy wszystkie związki zawarte w suszu. Nie jest to prawdą ponieważ, na skutek wysokiej temperatury spalania skręta, jesteśmy w stanie przyjąć mniej więcej 20% zawartych w suszu kannabinoidów. Reszta przepada bezpowrotnie. Decydując się na waporyzowanie suszu nie dość, że będziemy mogli przyjąć od 50% do nawet 80% wszystkich kannabinodiów (w zależności od użytego waporyzatora) to jeszcze dajemy sobie możliwość wykorzystania go ponownie. W takim zwaporyzowanym suszu, w zależności od użytej temperatury i modelu waporyzatora, może znajdować się jeszcze nawet kilkadziesiąt procent kannabinoidów.

zestaw susz konopny CBD

Susze konopne Green Djinn

Więc jeżeli należysz do tzw. ludzi ekonomicznych i nie lubisz marnotrawstwa nie musisz wyrzucać swojego odparowanego suszu! W tym wpisie podpowiemy Ci jak można spożytkować pozostałości po waporyzowaniu. Biorąc po uwagę fakt, że odparowywanie (waporyzacja) to nie spalanie, można powiedzieć że ABV to po prostu przesuszona marihuana, która na skutek właśnie odparowywania zbrązowiała, jednak wciąż nadaje się do dalszej obróbki.

Czy susz ABV zawiera THC?

Tak jak pisaliśmy wyżej, ilość pozostałych w ABV kannabinoidów (w tym także THC) zależy od temperatury waporyzacji oraz rodzaju waporyzatora. Nie wspominając już o rodzaju suszu jaki posiadamy. Im wyższa temperatura i dłuższy czas sesji tym mniej związków zostanie w ABV. Teoretycznie im jaśniejszy susz po odparowaniu tym więcej THC i innych związków w nim zawartych.

Czy można palić ABV?

Oczywiście można, jednak nie zalecamy tej praktyki. Po pierwsze taki susz źle smakuje. Po drugie z pewnością nie otrzymasz tego, czego oczekujesz. Zwyczajnie się rozczarujesz. Waporyzacja wypiera powoli palenie suszu, ponieważ para, w porównaniu z dymem z jointa nie zawiera w sobie rakotwórczych związków. Jest to zwyczajnie dużo zdrowsze. Dodatkowo jak wspomnieliśmy palenie powoduje degradację większości związków zawartych w suszu. Pozostaje jeszcze pytanie – ile razy można waporyzować susz? Najlepiej zrobić to raz, a pozostałość wykorzystać inaczej!

abv jak wykorzystać zwaporyzowany s

ABV jak wykorzystać zwaporyzowany susz?

Jak wykorzystać susz ABV?

Jednym ze sposobów ponownego wykorzystania zwaporyzowanego suszu jest wykorzystanie go w kuchni. Aby skorzystać z nowego suszu w kuchni należy go wcześniej zdekarboksylować, czyli poddać go obróbce termicznej podgrzewając go np. w piekarniku. Susz ABV już przeszedł ten proces, więc można powiedzieć, że jest gotowy do dalszego wykorzystania. W przepisach konopnych taki susz sprawdzi się świetnie.

ABV w kuchni – najlepszy sposób na wykorzystanie pozostałości po waporyzacji 

Najpopularniejsze sposoby wykorzystania suszu w kuchni to stworzenie masła konopnego. Proces wytwarzania takiego masełka nie różni się wiele od masła stworzonego z normalnego suszu czy łodyg. Cała różnica polega na tym, że suszu “Already Been Vaped” nie trzeba dekraboksylować, gdyż proces ten susz ABV ma już za sobą. Sam proces tworzenia masła konopnego opisaliśmy tutaj.

Pomysły na wykorzystanie zwaporyzowanego suszu ABV

Pomysły na wykorzystanie zwaporyzowanego suszu ABV

Mając przygotowane masło konopne możemy puścić wodzę fantazji – ciasteczka, jajecznica, ciasta itp. niemalże każdy przepis, w którym tłuszcz jest niezbędnym składnikiem, można przekształcić w konopny smakołyk. Sam susz ABV również można spożywać np. w formie posypki. Może to być posypka na kanapkach, ciastach lub w wytrawnych daniach. Możesz swój wykorzystany susz użyć również do zrobienia herbaty konopnej lub nalewki. W tym drugim przypadku wystarczy zalać susz alkoholem i pozostawić go w ciemnych miejscu na około 2 tygodnie.

Susz ABV w potrawach – środki ostrożności

Jak w każdym wypadku należy ostrożnie podchodzić do tematu jedzenia i picia przygotowanych na bazie suszu potraw czy płynów. Jeżeli zebraliśmy susz ABV po waporyzacji medycznej marihuany zawierającej duże ilości THC nie przesadźmy z użytą do gotowania ilością. W przypadku przyjmowania kannabinoidów drogą pokarmową zazwyczaj efekt działania może “trzymać” dłużej i trochę inaczej niż przy wdychaniu dymu czy pary. Należy samemu przetestować jaka będzie dla nas odpowiednia ilość, pamiętając że działanie możemy odczuć nieco z opóźnieniem.

1 komenarz

  1. Avatar of Daria
    Daria 13 kwietnia 2022 w 10:41- Odpowiedz

    Świetny pomysł na zero waste!

Zostaw komentarz

1 komenarz

  1. Avatar of Daria
    Daria 13 kwietnia 2022 w 10:41- Odpowiedz

    Świetny pomysł na zero waste!

Zostaw komentarz