Sativa vs indica – co wybrać?

Poszukując najlepszych nasion feminizowanych wybieramy spośród tysięcy różnych genetyk. Jednym z kryteriów, które są w tym przypadku brane pod uwagę jest  zawartość genów sativa oraz indica. Żeby wiedzieć co wybrać, należy rozumieć jakie są różnice między marihuną sativa, oraz indica, a także dokładnie określić do czego owe nasiona są nam potrzebne!

W tym wpisie przybliżymy Wam temat nasion sativa i nasion indica. Odpowiemy m.in na pytania:

  • Czym różnią się  odmiany sativa od odmian indica?
  • Czy na indoor wybrać nasiona sativa vs indica?
  • Które nasiona marihuany będą najlepsze na outdoor –sativa vs indica?
  • Która marihuana jest lepsza sativa vs indica?
Sativa vs Indica

Skąd wziął się podział na marihuanę? Sativa vs indica 

Na początek należy przypomnieć, że obecnie wyróżniamy 3 gatunki konopi – więc mamy teoretycznie coś więcej niż tylko sativa vs indica. Chociaż dla niektórych są to po prostu różne typy jednego gatunku. Niemniej jednak należą do nich tzw. konopie Cannabis Sativa, Cannabis Indica i Cannabis Ruderalis. W miarę odkrywania wspomnianym typów konopi, następowała ich klasyfikacja. Jako pierwsze opisane zostały konopie Cannabis Sativa L. czyli tzw. konopie włókniste. W latach 50 XVIII wieku ten rodzaj konopi był z powodzeniem uprawiany m.in. w Europie. Kilkanaście lat później francuz, Jean-Baptiste Lamarck, spotkał w Indiach konopie różniące się od tych opisanych jako Cannabis Sativa. Opisał i nazwał je: Cannabis Indica. Z jego oceny te konopie nie wytwarzały tak mocnych włókien jak znane z Europy konopie włókniste. Zwrócił natomiast uwagę na ich dużo większy efekt odurzający. Ostatni rodzaj – Cannabis Ruderalis to konopie odnalezione w Rosji, dzikorosnące, których genetyka jest obecnie wykorzystywana do tworzenia odmian automatycznie kwitnących.

Konopie Sativa vs Indica – czym się różnią?

Każdy pasjonat konopi już wie, że nie ma dwóch takich samych odmian tej rośliny. Każda nowo powstała genetyka jest niepowtarzalna, a różnic można doszukać się praktycznie we wszystkich cechach. Mowa tu np. o wyglądzie rośliny, o jej kształcie liści, strukturze, sposobie rozrastania się, ale także o kolorze, zapachu, smaku konopi, czy efekcie jaki wywołuje. W jaki sposób więc jednoznacznie określić cechy odmian Sativa vs Indica? Otóż na samym początku, gdy mieliśmy do czynienia z czystą genetyką Sativy z Europy lub czystą Indicą z rejonów Indii, cechy różniące oba te gatunki były wyraźne! Z upływem czasu, wraz z tworzeniem nowym odmian i mieszaniem genów, cechy te zaczęły się zacierać. Producenci nowych genetyk wybierają do krzyżówek najlepsze cechy i łączą je tak, by uzyskać w jednej odmiany wszystko co najlepsze z obu światów tj. ze świata indici i sativy!

Takim sposobem mamy np. odmianę marihuany ze znaczną przewagą genotypu Sativa, która rośnie jak typowa indica, jako niski krzak z wieloma bocznymi rozgałęzieniami, oraz zawiera bardzo dużą ilość THC, wywołującego działanie odurzające. Taką odmianą jest np. Tangerine Dream od Barneys Farm . Oprócz wymienionych cech, warto wspomnieć o jej bardzo pokaźnym plonie, który w warunkach indoor może wynieść nawet ponad 600 g/m2; a także o jej właściwościach medycznych np. przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy podnoszących na duchu.

Jak się już domyślasz Cannabis Sativa współcześnie dzielimy na konopie włókniste, czyli tzw. przemysłowe, które zawierają niewielkie ilości THC, oraz tzw. marihuanę wywołującą działanie psychoaktywne. Marihuaną nazywamy również konopie Cannabis Indica, inaczej konopie indyjskie.

Tangerine Dream Barneys Farm

TANGERINE DREAM / BARNEY’S FARM

Jak genetyki sativa vs indica przejawiają się w wyglądzie konopi?

Sativy są smuklejsze i wyższe, przez co charakteryzują się także większymi odstępami miedzywęzłowymi. Liście Sativ są węższe, a pąki bardziej napowietrzone, lekkie i delikatne. Nie od dziś wiadomo, że zarówno rośliny jak i zwierzęta swoja strukturą i budową przystosowują się do panujących warunków w ich środowisku. Sativy naturalnie występowały w ciepłych i tropikalnych rejonach. Dzięki opisanej budowie rośliny te mogły przetrwać i poradzić sobie ze szkodnikami, pleśnią czy wysoką temperaturą.

Indici musiały się przystosować do zupełnie innych warunków. Mowa tutaj o chłodnych terenach górzystych. W tym przypadka lata są zdecydowanie chłodniejsze i przede wszystkim krótsze. By wydajniej przeprowadzać fotosyntezę konopie indyjskiej wykształciły szersze, wachlarzowe liście. By poradzić sobie z wiatrem pozostały krótsze i bardziej przysadziste. Genetyka Indica charakteryzuje się także krótszym czasem kwitnienia. Pąki typowych indic będą bardziej zbite i gęste.

outdoor nasiona marihuany sativa

Różnice w uprawie marihuany: sativa vs indica

Wiemy już jakie klimaty będą najlepsze dla indica, a jakie dla sativa. Co jeszcze różni te dwa gatunki podczas ich uprawy?

Sativy potrzebują dłuższego i cieplejszego lata. Ich faza kwitnienia trwa dłużej niż w przypadku odmian indica. Ten gatunek podczas zwiększania rozmiarów wydłuża się do góry w kierunku światła. Jeśli ma odpowiednie warunki tj. dużo miejsca na korzenie, stabilne podłoże, może osiągnąć bardzo duże wysokości, nawet sporo powyżej 3 metrów! Między innymi z tego powodu sativy często wybierane są do uprawy outdoor.
Nie trzeba chyba mówić, że w przypadku nasiona marihuany sativa warto zwrócić uwagę na informacje od producenta – jaką wysokość osiągają dane odmiany.

Konopie indyjskie – Cannabis Indica rosną formując gęste krzaki. Ta genetyka z reguły nie osiąga tak znacznych rozmiarów jak poprzednia. Tak jak wspomnieliśmy indici charakteryzują się również krótszym czasem kwitnienia, który jest pożądany w klimatach z krótszym latem. Cechy indic czyli niższe rozmiary oraz krótszy czas kwitnienia będą korzystne w przypadku uprawy Indoor. Krótszy cykl życia rośliny, daje growerom możliwość zebrania plonów nawet kilka razy w roku. To zdecydowanie zwiększy wydajność upraw indoor z ograniczoną przestrzenią, w stosunku rocznym! Przy okazji warto raz jeszcze wspomnieć o pochodzeniu konopi indica. Naturalne środowisko tych genów to chłodne, górzyste rejony. Oznacza to nic innego jak większą odporność na niskie temperatury. Zatem indici będą się także świetnie nadawały do uprawy outdoor w chłodniejszych klimatach np. w klimacie umiarkowanym.

nasiona marihuany indica indoor

Różne działanie konopi sativa vs indica

Co wolisz? sativa vs indica? Przy takim pytaniu zawsze chodzi o rodzaj wywoływanego przez marihuanę efektu. Każdy koneser doskonale wie, co i kiedy woli.😊Przyjęło się, że efekt relaksujący, uspokajający, oraz tzw. wbicie w fotel charakteryzuje indicę. Sativa natomiast to typowa towarzyszka imprez i wszelkich integracji! Znawcy kojarzą ją z efektem pobudzającym, rozweselających, euforycznym i poprawiającym humor. W przypadku odmian hybrydowych działania są zazwyczaj nieprzewidywalne i złożone.

NASTRÓJ SATIVA

Nasiona marihuany Sativa 100%

NASTRÓJ INDICA

pexels photo Indica nasiona marihuany

Okazuję się jednak, że nie każdy ma takie samo zdanie na temat różnicy w oddziaływaniu sativ i indic na człowieka. Niektórzy eksperci w dziedzinie, zaprzeczają jakoby po genetyce sativa/indica można było określić jaki roślina wywoła efekt. Wydawałoby się to logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że na efekt konopi składa się wiele substancji w niej zawartych. Mowa tutaj nie tylko o psychoaktywnym THC, ale także innych kannabinoidach i ich proporcjach, a także o terpenach czy flawonoidach, które nie pozostają obojętne naszemu organizmowi. Wszystko to co w roślinie zawarte, razem, składa się na cały wywołany przez nią efekt. Jednak takie rozróżnienie na pewno nie wzięło się z niczego. Wystarczy opinia wielu doświadczonych użytkowników rekreacyjnych, którzy mieli okazję świadomie spróbować zarówno indici jak i sativy. Nie mniej jednak nie ma konkretnej odpowiedzi jakie dokładnie substancje zawarte w roślinie indica czy sativa miałyby wpływać na opisane wyżej przeciwstawne efekty. Przypuszcza się jednak, że ta różnica w działaniu może wynikać z obecności różnych terpenów w obu gatunkach konopi. Jak wiemy terpeny mogą wywoływać zarówno działanie uspokajające, relaksujące, jak i podnoszące na duchu i dodające energii.

Która genetyka będzie lepsza sativa vs indica?

Najlepszym miejscem na odpowiedź na to pytane będzie właśnie zakończenie naszego wpisu. Już wiesz jakie są podstawowe różnice między indicą i sativą pod względem wyglądu, uprawy, efektu. Będziesz również wiedział co producent nasion ma na myśli opisując cechy charakterystyczne swojej nowej genetyki! Teraz wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie czego szukasz i czego oczekujesz. 😉

Podsumowanie sativa vs indica

Obecnie zawartość procentowa genotypu indica i sativa może, ale nie musi powiedzieć nam wiele o roślinie. Oprócz tych parametrów warto zwrócić uwagę na opisy producentów nasion marihuany. Światowi producenci nasion feminizowanych dokładają wszelkich starań, by stworzyć odmiany o najbardziej pożądanych cechach, a także, by poprawnie opisać swoje nowe genetyki. Ponadto ich celem jest stworzenie stabilnych genotypowo i fenotypowo odmian. Oznacza to ni mniej ni więcej, że opis genetyki który przekażą growerom i kolekcjonerom, będzie odzwierciedlał główne cechy wytworzonej z nasion rośliny. Dzięki znajomości różnic pomiędzy gatunkiem sativa vs indica  z pewnością będzie łatwiej zrozumieć opisy odmian marihuany. Łatwiej będzie również komunikować się w środowisku pasjonatów konopi.

Mamy nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny, a opisy konopi podobne do tego: „wygląd krzaka i struktura liści przypominają bardziej sative, natomiast efekt to typowa indica”, nie będą już dla Ciebie zagadką.

Zapraszamy do komentowania artykułu sativa vs indica, znalezienia nas w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie i śledzenia naszych profili, dzięki temu będziecie na bieżąco z ciekawostkami, konkursami czy promocjami!

NOTA PRAWNA
Wszelkie informacje na temat uprawy marihuany mają cel ciekawostkowy i/lub edukacyjny. Opisy nie mają na celu namawiania do łamania prawa obowiązującego na terenie Polski. Prawo w naszym kraju jednoznacznie wskazuje, że nie można uprawiać konopi innych niż włókniste, a także nie wolno kiełkować nasion marihuany. Prawo w Polsce dopuszcza posiadanie nasion marihuany w celach kolekcjonerskich, dlatego, że same pestki konopi nie posiadają substancji psychoaktywnych i nie są według prawa zakwalifikowane jako prekursor do tworzenia narkotyków. Kupuj bezpiecznie i legalnie nasiona i inne wyroby z konopi na www.ziarnozycia.pl.
SATIVA VS INDICA

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz