Maroko to kolejny kraj, który zalegalizuje marihuanę?

legalizacja marihuany Maroko

Na początku marca w Maroko, tamtejsza Rada Ministrów ma zatwierdzić projekt ustawy, który zalegalizuje marihuanę, dzięki czemu Maroko dołączy do krajów,  w których konopie indyjskie będzie można uprawiać, ale wyłącznie do celów medycznych, farmaceutycznych lub przemysłowych.

Od czego się zaczęło?

Marokańska prasa donosi, że projekt ustawy zakłada zbudowanie legalnego, marokańskiego przemysłu konopnego poprzez zrzeszenie hodowców marihuany w tzw.: „spółdzielnie rolników”, które to następnie miałyby oferować firmom przetwórczym swoje plony zarówno na rynku lokalnym jak również międzynarodowym.

Rząd Maroka zauważa, że wartość konopnej branży w ich kraju jest niemal dwukrotnie wyższa niż wcześniejsze szacunki BBC, których wycena oscylowała w granicy 8 miliardów dolarów. W projekcie można doszukać się oszacowania „rynku”, dokonanego przez marokańskich polityków, wynoszącego bagatela 15 miliardów dolarów. Obecnie bez uregulowania prawnego tak wielkie pieniądze głównie zasilają zorganizowane grupy przestępcze włącznie z handlarzami i rolnikami, którzy działają oczywiście niezgodnie z prawem.

Marokański model regulacji rynku konopnego

Założenia ustawy są proste. Państwo zamierza kontrolować spółdzielnie rolnicze, zrzeszające growerów konopnych. Dzięki takiemu posunięciu można jednym ruchem wyeliminować nielegalnych handlarzy i rolników konopnych. Legalne uprawy mają być prowadzone w sześciu regionach Maroka znajdujących się w górach Rif. Artykuł 7 ustawy ma zawierać zapis, wskazujący jakie wymagania muszą spełnić przyszli legalni plantatorzy. Do tych wymagań należą:

  • pełnoletność;
  • posiadanie specjalnej licencji;
  • marokańska narodowość;
  • zamieszkanie w regionach gór Rif, gdzie będzie prowadzona uprawa konopi indyjskich.

Maroko rif konopie

Projekt zakłada utworzenie specjalnej krajowej agencji, która będzie odpowiedzialna za monitorowanie i nadzór nad handlem konopiami, regulacje rynku oraz uściśli jakie środki bezpieczeństwa mają być zachowane przy przechowywaniu oraz przetwarzaniu uprawianej marihuany.

Cała procedura ma dotyczyć uprawy konopi indyjskich do celów farmaceutycznych, medycznych oraz przemysłowych, gdzie oczywiście tylko firmy zarejestrowane w Maroku mogłyby ubiegać się o specjalne pozwolenie, które pozwoli wprowadzić produkty konopne do obrotu. Państwo ma również wydawać specjalne pozwolenia na eksport oraz import marihuany.

Źródło: moroccoworldnews.com

Zostaw komentarz