Maroko legalność marihuany

Legalizacja marihuany w Maroku w ostatnich latach nabrała rozpędu. Sytuacja prawna bowiem dotycząca uprawy marihuany uległa zmianie w ostatnich latach. W 2021 roku marokański parlament uchwalił ustawę legalizującą uprawę, produkcję oraz eksport konopi dla celów medycznych, kosmetycznych i przemysłowych. Jest to znacząca zmiana, ponieważ wcześniej uprawa i handel marihuaną były nielegalne i ścigane.

Czy w Maroko jest legalna marihuana?

Jednakże, ważne jest zaznaczenie, że legalizacja ta nie obejmuje użytkowania rekreacyjnego marihuany. Posiadanie, używanie i handel marihuaną w celach rekreacyjnych nadal pozostają nielegalne w Maroku i są ścigane przez prawo. Osoby złapane na posiadaniu marihuany mogą być poddane karom, włączając w to grzywny i więzienie.

Jak przebiegała do tej pory legalizacja uprawy marihuany w Maroku! Stan na styczeń 2024

legalizacja marihuany Maroku

Legalizacja marihuany w Maroku – plantacja

Na początku marca 2020 oficjalna Rada Ministrów ma zatwierdzić projekt ustawy, który ma jasny cel: legalizacja marihuany w Maroku! Marokańskie władze pracują nad dokumentem, dzięki któremu oficjalnie Maroko dołączy do grona państw, w których konopie indyjskie będzie można uprawiać. Projekt póki co przewiduje uprawę konopi wyłącznie do celów medycznych, farmaceutycznych lub przemysłowych.

Od czego się zaczęło?

Marokańska prasa donosi, że projekt ustawy zakłada zbudowanie legalnego, marokańskiego przemysłu konopnego poprzez zrzeszenie hodowców marihuany w tzw.: „spółdzielnie rolników”, które to następnie miałyby oferować firmom przetwórczym swoje plony zarówno na rynku lokalnym jak również międzynarodowym.

Rząd Maroka zauważa, że wartość konopnej branży w ich kraju jest niemal dwukrotnie wyższa niż wcześniejsze szacunki BBC, których wycena oscylowała w granicy 8 miliardów dolarów. W projekcie można doszukać się oszacowania „rynku”, dokonanego przez marokańskich polityków, wynoszącego bagatela 15 miliardów dolarów. Obecnie bez uregulowania prawnego tak wielkie pieniądze głównie zasilają zorganizowane grupy przestępcze włącznie z handlarzami i rolnikami, którzy działają oczywiście niezgodnie z prawem.

Marokański model regulacji rynku konopnego – legalizacja marihuany w Maroku!

Założenia ustawy są proste. Państwo zamierza kontrolować spółdzielnie rolnicze, zrzeszające growerów konopnych. Dzięki takiemu posunięciu można jednym ruchem wyeliminować nielegalnych handlarzy i rolników konopnych. Legalne uprawy mają być prowadzone w sześciu regionach Maroka znajdujących się w górach Rif. Artykuł 7 ustawy ma zawierać zapis, wskazujący jakie wymagania muszą spełnić przyszli legalni plantatorzy. Do tych wymagań należą:

  • pełnoletność;
  • posiadanie specjalnej licencji;
  • marokańska narodowość;
  • zamieszkanie w regionach gór Rif, gdzie będzie prowadzona uprawa konopi indyjskich.
Legalizacja marihuany w Maroku

W takich warunkach uprawa? Legalizacja marihuany w Maroku, pozwoli uprawiać konopie do celów medycznych, to dobra wiadomość dla potrzebujących leczniczych właściwości tej rośliny.

Projekt zakłada utworzenie specjalnej krajowej agencji, która będzie odpowiedzialna za monitorowanie i nadzór nad handlem konopiami, regulacje rynku oraz uściśli jakie środki bezpieczeństwa mają być zachowane przy przechowywaniu oraz przetwarzaniu uprawianej marihuany.

Cała procedura ma dotyczyć uprawy konopi indyjskich do celów farmaceutycznych, medycznych oraz przemysłowych, gdzie oczywiście tylko firmy zarejestrowane w Maroku mogłyby ubiegać się o specjalne pozwolenie, które pozwoli wprowadzić produkty konopne do obrotu. Państwo ma również wydawać specjalne pozwolenia na eksport oraz import marihuany.

Wiatr zmian w ustawodawstwie na całym świecie

Ostatnimi czasy widać na horyzoncie zmiany w prawie, które dotykają wielu państw na całym świecie. Obok Tajlandii, niektórych stanów USA w Europie Niemcy szykują się do legalizacji marihuany, nawet tej do celów rekreacyjnych. Wiatr zmian dotyka często w pierwszej kolejności niekaranie za posiadanie niewielkich ilości suszu konopnego – można tutaj przytoczyć przykład Czech. Czas pokaże kiedy reszta świtała. w tym także Maroko, dołączy do obecnego trendu na pełną legalizacje marihuany.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł “Legalizacja marihuany w Maroku” zostaw komentarz. Zapraszamy do lajkownia naszego funpage – klik – oraz śledzenia nas na Instagramie – klik. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek ze świata marihuany. Po oryginalne produkty takie jak  nasiona marihuany thc, kosmetyki/oleje/susz cbd zapraszamy do naszego sklepu – klik.

Źródło: moroccoworldnews.com
LEGALIZACJA MARIHUANY W MAROKU | PRAWO | LEGALNE UPRAWY W MAROKO | PLANTACJE | MAROKO LEGALNOŚĆ MARIHUANY | MAROKO MARIHUANA

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz