Marihuana legalnie sprzedawana w niemieckich sklepach?

Sprawa legalizacji marihuany rekreacyjnej w Niemczech ruszyła z kopyta. Jak zapowiadał niemiecki minister zdrowia, już jesienią tego roku (2022) mają pojawić się odpowiedzi na najważniejsze pytania, stawianie przez społeczeństwo. W tym na pytanie – czy marihuana będzie legalnie sprzedawana w Niemczech? Niestety spełnienie obietnicy stanęło pod znakiem zapytania. Jak się okazuje nowe przepisy zezwalające na sprzedaż marihuany w niemieckich sklepach, kłóciłyby się m.in. z przepisami unijnymi.

Legalizacja konopi w Niemczech

Rząd federalny Niemiec na początku tego roku zapowiedział, że wprowadzi „kontrolowany dostęp do konopi dla dorosłych w celach rekreacyjnych, w licencjonowanych sklepach”. Wiadomo już czym będą się kierować rządzący. Będzie to zdrowie konsumentów i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Marihuana ma być dozwolona jedynie dla dorosłych obywateli Niemiec. Jednak cały proces będzie wymagał regulacji wielu przepisów związanych m.in. z rolnictwem, podatkami, działań służb, czy np. wspomnianą już ochroną dzieci i młodzieży. Wiadomo już, że cały proces legislacyjny będzie praco- i czasochłonny. Niemcy stoją  więc przed ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością. Warto wspomnieć, że jeżeli legalna sprzedaż marihuany u naszych sąsiadów dojdzie do skutku, to Niemcy będą pierwszym takim krajem w Europie. Jak na razie na legalizację marihuany spośród państw europejskich, zdecydowała się jedynie Malta, jednak sama sprzedaż pozostaje tam nielegalna.

legalna marihuana w Niemczech

Niemcy już wiedzą, że zysk z legalizacji konopi będzie ogromny!

zyski z legalizacji marihuany w Niemcz

Instytut Haucamp oszacował liczbę konsumentów konopi w Niemczech na ok. 4 miliony. Na tej podstawie oszacowano roczne zapotrzebowanie krajowe na konopie indyjskie na około 400 ton. Przy takiej ilości sprzedawanej marihuany dochody z podatków mogą wynieść  nawet 5 miliardów euro rocznie. Są to ogromne kwoty, które z pewnością są jednym z głównych argumentów, które przekonały rząd niemiecki do podjęcia działań w sprawie legalizacji. Rząd niemiecki motywuje swoją decyzję także chęcią uzyskania kontroli nad jakością sprzedawanej marihuany. Dzięki rozbiciu nielegalnego rynku konopi indyjskich rząd będzie miał większy wpływ na ochronę konsumentów przed spożywaniem skażonych, szkodliwych substancji. Docelowo marihuana rekreacyjna ma być dostępna jedynie dla dorosłych obywateli Niemiec.

Prawa unijne przeszkodą na drodze legalnej sprzedaży marihuany w Niemczech?

Pod koniec czerwca 2022 zakończyły się konsultacje z ekspertami do spraw zdrowia, z ekonomistami i hodowcami konopi. Konsultacje miały na celu usunięcie wszelkich prawnych przeszkód związanych z legalną marihuany w Niemczech. Gotowy projekt ustawy miał zostać przedstawiony w drugiej połowie tego roku, jednak nie wiadomo, czy się tak stanie. Eksperci Bundestagu zwrócili uwagę m.in. na unijne przepisy związane z prawem narkotykowym, które kłócą się z planowanym projektem umożliwiającym sprzedaż marihuany. To jednak nie jedyne konwencje, oraz przepisy, które zostałyby naruszone. Istnieją także konwencje ONZ z drugiej połowy 20 wieku, które nakłaniają państwa do uznania m.in. sprzedaży czy uprawy marihuany za czyny karalne.
Czy to oznacza, że nie rząd niemiecki nie wywiąże się z obietnicy? Sprawa nie jest w cale przesądzona. Rzecznik zdrowia zapewnił, że zamierzają znaleźć rozwiązanie. Jednym z pomysłów ma być pewne dostosowanie prawa unijnego, a także złożenie zastrzeżeń do konwencji ONZ. Pozostaje nam wiara i trzymanie kciuków za naszych sąsiadów!

czy unia przeszkodzi w legalizacji marihuany w Niemczech scaled

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz