Tajlandia legalizuje marihuanę rekreacyjną

 Tajlandczycy już świętują decyzję rządu! Miłośnicy rekreacyjnego palenia marihuany zebrali się w centrum Bangkoku, by zapalić symbolicznego skręta!

W roku 2018 Tajlandia zalegalizowała marihuanę medycznę, jako pierwszy kraj w Azji Wschodniej. Natomiast już w 2019 roku lider partii Bhumjai Thai prowadził kampanię wyborczą na rzecz legalnej produkcji marihuany rekreacyjnej. Od 2021 roku w Tajlandii dopuszczono możliwość wytwarzania produktów spożywczych i kosmetycznych z konopiami siewnymi, zawierający CBD. Takie produkty nie mogły jednak zawierać psychoaktywnego THC – tetrahydrokannabinolu. Pod koniec stycznia 2022 roku Ministerstwo zdrowia Tajlandii zadecydowało o legalizacji rekreacyjnej marihuany. To ogromna zmiana, ponieważ do tej pory marihuana rekreacyjna traktowana była w Tajlandii jako narkotyk, którego posiadanie lub uprawa groziła nawet 15-letnią odsiadką w więzieniu!
Teraz marihuana ma zostać wykreślona z listy kwalifikującej ją jako narkotyk. Jak zapowiedziano będzie możliwe palenie marihuany w celach rekreacyjnych, sprzedaż i uprawa w celach medycznych. Jak zawsze pozostaje jeszcze zaczekać, aż formalnie nowe prawa zaczną obowiązywać. Ma się to stać w najbliższych miesiącach, a dokładnie w ciągu 120 dni od opublikowania nowych ustaw. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra zdrowia Anutina Charnvirakula, gotowy projekt ustawy z dokładnymi wytycznymi odnośnie uprawy marihuany, jej sprzedaży i posiadania ma dopiero zostać przedstawiony.

Legalna marihuana ma pomóc tajlandzkim farmerom i przedsiębiorcom!

Minister zdrowia i jednocześnie wicepremier – Anutin Charnvirakul podkreślał, że rządowi zależy na pomocy farmerom i przedsiębiorcom, a legalna marihuana ma tę pomoc zapewnić. Po wejściu w życie nowych przepisów na terenie Tajlandii będzie można uprawiać konopie indyjskie w domu. Z dostępnym informacji jednak wynika, że uprawa w domu będzie możliwa tylko w celach medycznych. Nie znane są jeszcze dokładne limity, jednak wiadomo, że konieczne będzie powiadomienie o tym fakcie lokalnych władz. Sprzedaż czy produkcja najprawdopodobniej będą wymagały uzyskania odpowiednich licencji.

Tajlandia liczy na setki milionów dolarów zysku z upraw konopi indyjskich. W ubiegłym roku Prihibition Partners (firma brytyjska) oszacowała, że rynek legalnych konopi w samej Tajlandii może być wart w ciągu najbliższych 3 lat nawet 600 mln dolarów. Nowe prawa odnośnie marihuany mają również zachęcić większą liczbę turystów do przyjazdu. To z pewnością wpłynie na jeszcze większe zyski!

Marihuana i kary na Tajlandii

Jak zapowiedział minister zdrowia Tajlandii produkcja i uprawa konopi indyjskich bez uzyskania odpowiednich licencji będzie karana grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Pozostaje tylko poznać zasady otrzymania licencji!

 

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz