Uprawa konopi indyjskich z nasion czy z klonów?

Skąd wziąć krzak konopi indyjskich? Można go sobie wyhodować. Oczywiście w krajach, gdzie jest to legalne. Roślinę konopi można uzyskać z nasiona lub z klonu. W tym wpisie przyjrzymy się obu metodom uprawy.

Uprawa konopi z nasion

Obecnie więcej hodowców decyduje się na uprawę konopi z nasion. Z pewnością jest to związane z łatwiejszą dostępnością nasion marihuany, które można legalnie kupić w wielu krajach np. poprzez sklep internetowy z nasionami marihuany taki jak bank nasion Ziarno Życia.

Uprawiając konopie z nasion możemy otrzymać nowe, różniące się smakiem, zapachem czy efektem, genetyki, w przeciwieństwie do klonów, które są zawsze takie same, jak roślina matka. Jeśli więc mamy tylko jedną roślinę matkę, wszystkie rośliny powstałe z klonów będą takie same, chyba że rozwijają się w innych warunkach środowiskowych.
W przypadku nasion, oprócz tego, że mamy łatwy dostęp do przeróżnych genetyk, nawet nasiona tej samej odmiany mogą dawać różniące się rośliny marihuany. To znaczy, że mają 3 nasionka tej samej odmiany, możemy uzyskać trzy nieco różniące się rośliny. Mogą się różnić zapachem, wielkością itd. Dla jednych może być to zaletą, dla innych wadą.

Uprawa z nasion a męska roślina

Głównym celem hodowców jest uzyskanie bogatych w kwiaty roślin marihuany. Takie rośliny dojrzewają z niezapylonych żeńskich osobników. W przypadku posiadania nasion regularnych pojawia się problem z szybkim oddzieleniem roślin męskich i żeńskich, tak by pyłek nie zdążył dostać się do kwiatów żeńskich, a tym samym ich nie zapylił. Oczywiście obecnie problem ten został niemal całkowicie wyeliminowany, ze względu na produkcję tzw. nasion feminizowanych, czyli wytwarzających tylko żeńskie rośliny. Należy jednak pamiętać, że i w takich nasionach może pojawić się rodzynek, w tym przypadku męska roślina. Na szczęście, w przypadku nasion od sprawdzonych, światowych producentów nasion marihuany, zdarza się to bardzo, bardzo rzadko.

Problem z wykiełkowaniem nasiona marihuany

Trzeba pamiętać, że nie każde nasiono będzie w stanie wykiełkować. Renomowani producenci nasion tacy jak Barney’s Farm, Dutch Passion czy np. RQS, dokładają wszelkich starań, by kiełkowalność była jak największa, jednak nie ma możliwości by uzyskać 100%. Nasiono, które jest niewypałem, może w ogóle nie przejawiać tego w swoim wyglądzie. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić nasiono marihuany, wiedz, że nie ma możliwości, by sprawdzić to po wyglądzie zewnętrznym. Chyba, że nasiono od razu ma uszkodzą łupinę, jest wyschnięte lub w inny sposób uszkodzone. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w więcej niż jedno lub dwa nasiona marihuany, nawet wtedy, gdy chcesz wyhodować tylko jednego krzaka.

hodowla konopi indyjskich z nasion czy z klonów

Uprawa marihuany z klonów

Jeżeli hodowca ma dostęp do klonów, pozyskanych ze swojej ulubionej genetyki, z  pewnością szybciej uzyska dorosłą roślinę, niż w przypadku jej uprawy od samego ziarenka marihuany. Jednak samo zdobycie klonu nie jest już takie proste. Poza tym z klonami trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie, z pewności nie jest to dobra metoda dla początkujących. Nasiono jest odporne, nie ma też  problemu, by je przechować na później. Klony musza być od razu ukorzeniane i to w odpowiednich warunkach, by zaczęły rosnąć.

Klonowanie marihuany

Klonowanie roślin jest to rozmnażane ich w sposób bezpłciowy, które w efekcie daje dokładną kopię genetyczną rośliny matki. I tutaj pojawia się problem z przekazywaniem również tych złych, niepożądanych cech. Niektóre rośliny mogą mieć pewne wady genetyczne, które mogą ujawnić się dopiero po wyhodowaniu kilku klonów. W pewnych przypadkach może to spowodować naprawdę duże straty.

klony konopi indyjskich

Jak się robi klony marihuany?

Klony to nic innego jak sadzonki pobrane z rośliny w odpowiednim stadium rozwoju. Sadzonka wyrośnie na dokładną kopię rośliny macierzystej, tzn. będzie miała taką samą płeć, cechy i oczywiście geny. W celu pobrania klonu z konopi, należy wykonać cięcie pod kątek około 45 stopni nieco poniżej ostatniego węzła ucinanej gałązki. Cięcie pod kątem zwiększa powierzchnię na wytworzenie korzeni. Następnie najlepiej zanurzyć końcówkę w preparacie do ukorzeniania do typowym specyfiku do klonowania, a następnie umieścić w glebie.

Kiedy klonować marihuany?

Sadzonki pobiera się podczas fazy wegetatywnej rośliny (fazy wzrostu). Roślinka musi już mieć kilka dobrych, gałęzi, by wykonać cięcie i około 4-6 węzów.

Klon z konopi już kwitnącej nie będzie skuteczny, dlatego, że ucięty fragment rośliny będzie wkładał większość energii w kwitnienie, a nie we wzrost, który jest przecież kluczowy dla sadzonki.

 

Czy automaty można klonować?

Warto pamiętać, że odmian automatycznie kwitnących nie należy klonować. Efekty klonowania odmian automatycznych marihuany najczęściej nie są zadowalające. Dzieje się tak z prostej przyczyny tj. nie można manipulować okresem wzrostu i kwitnienia automatów. Takie odmiany mają zaprogramowane kwitnienie po określonym czasie. W przypadku odmian fotoperiodycznych można wydłużyć fazę wegetatywną poprzez utrzymanie krótkiego okresu ciemności w stosunku do okresu światła, a także wprowadzić roślinę w fazę kwitnienia doprowadzając do 12 h światła na 12 h ciemności. Sam cykl rozwoju rośliny autofloweringowej jest znacznie krótszy od cyklu rosliny pełnosezonowej. Samo klonowanie wymaga czasu, dlatego najczęściej sadzonka, zanim wzrośnie wchodzi już w fazę kwitnienia, dokładnie tak jak roślina, z której została pobrana. W efekcie plony będą mizerne, a roślina mała.

Co lepsze klony czy nasiona?

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Zdecydowanie klonów nie poleca się osobom o podstawowej wiedzy i niewielkim doświadczeniu w uprawie konopi. Jednak jeśli ktoś ma możliwość legalnej uprawy i tym samym może swobodnie eksperymentować z konopiami indyjskimi warto spróbować różnych sposobów i metod i znaleźć tą, która najbardziej mu odpowiada.

klony marihuany e1672777712338

CIEKAWOSTKA

Czym są nasiona klonów?

Ciekawostką jest pojęcie nasion klonów. Nasiona klonów to pomysł na, miejmy nadzieję, niedaleką przyszłość, gdy marihuana stanie się legalna w większej liczbie krajów.

Nasiona klonów co to takiego?

Nasiono klonu to umieszczony w sztucznej łusce z żelu odżywczego, fragment tkanki roślinnej. W tym przypadku chodzi o fragment konopi o najbardziej pożądanym zestawie genów. Specjalny żel, który tworzy łuskę nasiona klonu, umożliwia wytworzenie i wzrost korzeni, niezbędnych do dalszego rozwoju rośliny. Roślinka rozwijająca się z takiego nasiona, będzie identyczna pod względem genetycznym z rośliną, od której został pobrany fragment tkanki. W przypadku uprawy tradycyjnej z nasion tak jak wspomnieliśmy, roślina zawsze będzie się różnić od tzw. matki.

Przypominamy, że w Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste, a wszystkie informacje odnośnie uprawy służą celom edukacyjnym. W krajach, gdzie uprawa jest legalna, zawartą we wpisie wiedzę, można traktować jako cenne wskazówki, natomiast w pozostałych miejscach na mapie świata, wszystkie informacje należy traktować jako ciekawostkę.

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz