Czechy medyczna marihuana będzie uprawiana przez prywatne firmy

Czechy medyczna marihuana

Produkcja marihuany leczniczej przez firmy prywatne w Czechach dozwolona!

Ledwo przywitaliśmy 2022 rok a u naszych południowych sąsiadów weszły w życie liberalizujące przepisy prawne dotyczące medycznej marihuany. W tym artykule przyglądamy się jak wygląda sytuacja z dostępem do medycznej marihuany w Czechach.

Fakty i mity o czeskiej marihuanie

Panuje mylna opinia że Czechy są krajem, w którym marihuana jest w pełni legalna. Nie jest to prawdą, gdyż prawo czeskie zalicza marihuanę do grupy lekkich narkotyków, a na pełną legalizację Czesi jeszcze się nie doczekali. W styczniu tego roku ustawodawcy czescy nie zaakceptowali propozycji legalnej produkcji i konsumpcji konopi przez osoby dorosłe. Temat ten jest szeroko dyskutowany w przestrzeni publicznej, co ostatnimi czasy można zauważyć nie tylko u naszych południowych sąsiadów. Jednak w Czechach dorosła osoba może posiadać przy sobie do 10 gram suszu, czyli tzw. niewielką ilość. Nie da się ukryć, że czeskie społeczeństwo daje przyzwolenie na konsumpcje i co za tym idzie posiadanie zioła. Czechy obok Szwajcarii od tego roku są drugim krajem gdzie poziom THC w konopiach włóknistych może wynosić 1%.

marihuana medyczna i rekreacyjna

Konopie przemysłowe w Czechach.

Od stycznia 2022 weszły w życie zmiany w czeskim prawie dotyczące konopi włóknistych. Owe konopie mogą teraz zawierać 1% THC –  Tetrahydrokannabinolu, który jak wiadomo jest odpowiedzialny za psychoaktywne działanie. Dotychczas próg ten wynosił 0.3%, a w Polsce dla porównania próg ten wynosi 0.2%. Zwiększony prawnie poziom zawartości THC w konopiach do 1% stawia państwo czeskie na podium, dokładnie na drugim miejscu na liście krajów europejskich pod względem zawartości THC w legalnych konopiach włóknistych. Należy tutaj nadmienić, że ów zapis przyjęła czeska Izba Poselska, choć Senat i Minister zdrowia nie do końca podzielali te stanowisko. Nalewki oraz ekstrakty z konopi zawierające do 1% THC nie będą uważane za narkotyki przez co można je będzie legalnie sprzedawać. Wielu ekspertów bardzo pozytywnie ocenia to posunięcie prawne, zwracając uwagę na pozytywny wpływ tej decyzji na gospodarkę oraz służbę zdrowia.

Zniesienie monopolu, czyli uwolnienie czeskiego rynku marihuany leczniczej

w Czechach od 1 stycznia 2022 roku  stała się możliwa uprawa marihuany do celów medycznych przez podmioty prawne.  Pozwala to prywatnym firmom wytwarzać substancje lecznicze z konopi oraz całkowicie legalnie je sprzedawać. Zniesienie państwowego monopolu na obrót medyczną marihuaną gwarantuje obniżenie cen konopnych leków – co jest bardzo korzystne dla pacjentów. Do tej pory Państwowy Instytut Kontroli Narkotyków skupował daną ilość marihuany od dostawców zagranicznych na podstawie przetargu. Nowe przepisy przewidują, że przyszłym hodowcom konopi medycznych wystarczy licencja wydawana przez Państwowy Instytut Kontroli Narkotyków (w skrócie SÚKL), by móc legalnie wytwarzać i wprowadzać do obrotu produkty z marihuany. Dodatkowo od 2022 roku w Czechach publiczne ubezpieczenie zdrowotne ma pokrywać nawet 90% kosztów leczenia konopiami. Każdego roku pacjentów korzystających z medycznej marihuany przybywa. Zarówno tych borykających się z przewlekłymi bólami jak i tych cierpiących na choroby takie jak IDS czy stwardnienie rozsiane. Od tego roku, hodowcy po spełnieniu odpowiednich warunków (otrzymaniu licencji) będą mogli uprawiać i sprzedawać dystrybutorom dostarczającym do aptek susz konopny. Należy tutaj jeszcze nadmienić że rejestracja produktów które zawierają CBD i THC przez czeskie Ministerstwo zdrowia jest bardzo prosta. Dzięki takim posunięciom prawnym otwiera się furtka zarówno dla importerów jak i eksporterów produktów leczniczej marihuany.

Ile za gram medycznej marihuany w Czechach?

marihuana płatności

Ile za gram – czeskiej marihuany?

Najnowsze dane przedstawiane przez Narodowy Instytut Kontroli Leków ukazują, że do tej pory rząd czeski importował medyczną marihuanę z Niderlandów, od firm kanadyjskich tj. Canopy Growth czy Tilray. Za gram suszu Czesi płacili  od 5.40 do 7.75 Euro. Co się stanie z cenami po wprowadzeniu lokalnych produktów na bazie medycznej marihuany? Z pewnością ceny spadną, a może nawet wzrośnie jakość produktów, ze względu na zwiększoną konkurencję?

Według nas zmiany dotyczące medycznej marihuany, wprowadzone przez czeski rząd,  z pewnością wpłyną pozytywnie nie tylko na państwową gospodarkę, ale również na zdrowie pacjentów. W Polsce Stowarzyszenie Wolne Konopie walczy o nowe przywileje w związku z konopiami indyjskimi dla Polaków, jednak narazie bez pozytywnych skutków. Niemniej jednak nikt nie zamierza się poddać :)

źródła: faktykonopne.pl firma.rp.pl

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz