Ile razy można użyć tej samej ziemi? Czy ziemia nadaje się do ponownej uprawy?

Wielu początkujących hodowców konopi zadaje sobie pytanie: Czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi? Odpowiedź brzmi Tak, ale… W tym artykule postaramy się odpowiedzieć szerzej na to pytanie.

Czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi?

Czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi? Tak, choć wszystko zależy jakie nawozy były wcześniej stosowane

Czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od tego jak wcześniej przez hodowcę traktowana była gleba. Może ona ulegać degradacji w wyniku stosowania nawozów sztucznych i pestycydów, które mogą wypłukać składniki odżywcze, zmienić strukturę gleby i jej pH, a także zniszczyć siedliska wielu mikroorganizmów jak robaki, które mają kluczową rolę w ochronnych procesach glebowych.

Jeśli stosowane były nawozy sztuczne pierwsze co należy zrobić to zbadać jej pH. Jeśli jest właściwe (dla konopi 5,5-6,5) warto wzbogacić glebę o składniki odżywcze i mikroelementy. Znakomicie sprawdza się w tej kwestii obornik (kurzy, krowi, świński, koński lub nietoperzy), który jest łatwo dostępnym w sklepach nawozem organicznym. Bezpieczną dawką pozostaje ta, którą zaleca producent i nie powinno się jej przekraczać. Dodanie obornika do wcześniej używanej ziemi zapewnia roślinom konopi dobry start: przyjemne zadomowienie się w nowych warunkach po przesadzeniu. Obornik należy dodawać z wyprzedzeniem aby mógł “przegryźć się” z glebą.

Jeśli uprawa była organiczna to gleba z poprzedniego sezonu powinna być w dobrym stanie. Mała dawka obornika (około 50% zalecanej dawki) w tym przypadku na pewno nie zaszkodzi. Dobrym pomysłem jest także dodanie kompostu, który zwiększa mikrobiologiczną aktywność gleby. Owe materiały organiczne najlepiej dodawać zawczasu, tuż po zbiorach lub w pierwszym etapie przygotowania do kolejnego sezonu i nie później niż 2 tygodnie przed przesadzeniem roślin.

W celu ochrony gleby można stosować też tzw. rotację upraw. Jest to praktyka rolnicza polegająca na zmianie rosnącego gatunku roślin w tej samej glebie. Właściwie zaplanowana rotacja może pomóc w utrzymaniu płodności gleby, zwiększeniu różnorodności biologicznej i zapobieganiu chorobom wzrastających w niej roślin. Dla hodowców, którym zależy wyłącznie na konopiach najlepszą metodą będzie wzbogacenie gleby i, dla własnego spokoju całkowita zmiana podłoża co kilka sezonów.

ta sama ziemia pod uprawę marihuany

W zgodzie z naturą

Odpowiedź na pytanie czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi w większości przypadków brzmi twierdząco, jeżeli stosowało się wcześniej organiczne nawozy. Ponowne wykorzystanie gleby pod uprawę konopi może być wzbogacone np. obornikiem, co pozytywnie wpłynie na powodzenie projektu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Nasiona marihuany w naszym asortymencie doceniło już wielu miłośników konopi z całego świata.  Śledź nas także na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.
Czy można sadzić konopie drugi raz w tej samej ziemi? | Używanie ponownie tej samej ziemi | Ile można razy użyć tej samej ziemi?

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz