Geneza wytwarzania nasion konopi

nasiona marihuany

Feminizowane nasiona marihuany

W ofercie naszego sklepu znajdują się rozmaite nasiona wytwarzane przez czołowych producentów na światowym rynku. Do Waszej dyspozycji posiadamy nasiona konopi feminizowane do tzw. hodowli outdoor (na świeżym powietrzu) i indoor (w pomieszczeniu), nasiona odmian odpornych na niesprzyjające warunki do wzrostu roślin, odmiany medyczne, indica oraz sativa, różniące się efektem działania.

Nasiona feminizowane to takie nasiona, z których wyrastają pożądane rośliny żeńskie. Szeroka gama produktów zapewnia możliwość dokonania spersonalizowanego zamówienia spełniającego najbardziej wymagające oczekiwania. Co łączy nasiona konopi dostępne w sklepie Ziarno Życia? Ich wspólną cechą jest najwyższej jakości proces produkcji.

Krótka historia hodowania konopi na świecie i w Polsce

Geneza wytwarzania nasion konopi

Geneza wytwarzania nasion konopi

Proces wytwarzania nasion konopi doskonalony jest od tysięcy lat. Na pierwsze wzmianki o tej roślinie natknąć się można przeglądając ryciny z Tajwanu datowane na ok. 10 000 lat p.n.e. Początkowo konopie wykorzystywane były w przemyśle włókienniczym, jednak z czasem kolejne pokolenia hodowców odkryły drzemiący w tej roślinie potencjał. Shen Nung – ojciec chińskiej medycyny – przedstawił w swoich zapiskach (ok. 2700 lat p.n.e) konopie jako przyszłość leczenie m.in. reumatyzmu. Ok. 1000 lat p.n.e konopie zaczęto używać do produkcji leków i środków znieczulających w Korei. Na nasz kontynent rośliny te zawędrowały dzięki plemionom indoeuropejskim. Było to ok 1400 lat p.n.e. W Polsce zaczęły odgrywać kluczową rolę w starosłowiańskich obrzędach.

Dlaczego proces produkcji jest tak ważny?

Aby produkt był doskonały wymaga ogromnej uwagi podczas produkcji. Dlatego też w naszym sklepie znajdziecie nasiona tylko od zaufanych producentów, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić nasionom idealne warunki do rozwoju.

Co należy rozumieć poprzez sformułowanie ,,warunki idealne’’?

  1.  Gleba, na której rosną rośliny musi być bogata w składniki odżywcze – tzn. żyzna. Odczyn podłoża (pH) powinien oscylować pomiędzy neutralnym a lekko zasadowym.
  2. Wilgotność gleby powinna być optymalna. Nie zaleca się hodowania konopi na podłożu podmakającym lub suchym.
  3. Decydując się na hodowlę outdoor należy pamiętać o istotnym czynniku, jakim jest poziom wód gruntowych (od 60 do 80cm), wybierając formę indoor warto zakupić odpowiedni system nawadniający.
  4. Podczas okresu wegetacji (część roku, kiedy rośliny mogą się swobodnie rozwijać ze względu na optymalne warunki) rośliny wymagają dużej ilości H2O. Dlatego, wybierając hodowlę typu outdoor trzeba zwracać uwagę na ilość opadów atmosferycznych w danym regionie. Dla optymalnego wzrostu jest to ok. 250-300mm wody na dobę.
    outdoor marihuana

    Outdoor marihuana

  5. Temperatura otoczenia nie powinna schodzić poniżej -6 stopni Celsjusza w okresie wzrostu siewek – młodych roślin.
  6. Profesjonalne zebranie roślin wymaga odpowiedniego sprzętu. W przypadku nasion ważnym czynnikiem jest doświadczenie zbierającego – nasiona trzeba zebrać w odpowiednim momencie.

Należy pamiętać, że każda odmiana posiada swoje indywidualne wymogi. Specjalizując się w uprawie danej odmiany konopi ma się szansę na uzyskanie najwyższej klasy nasion. Poznanie potrzeb rośliny jest kluczem do sukcesu.

Proces produkcji w pigułce

Do uzyskania nasion konopi niezbędne jest zapylenie roślin. Przez zapylenie należy rozumieć proces przeniesienia pyłku (produkowanego przez rośliny męskie) na znamię słupka (wytwór kwiatów roślin żeńskich). W wyniku tego procesu następuje zapłodnienie. W dalszej części cyklu rozwojowego konopi obserwujemy powstawanie nasion, z których wyrosnąć może kolejne pokolenie roślin. Jedną z metod zapylenia roślin jest nazywana przez hodowców ,,otwartym zapyleniem’’. Rośliny przeciwnych płci sadzi się razem, po czym czeka się na czas kwitnienia, kiedy wyprodukowany w męskich kwiatach pyłek jest uwalniany.

Jak poznać, że żeńskie kwiaty zostały zapylone?

Wykorzystując zmysł dotyku należy sprawdzić, czy kwiatostany stwardniały. W ich środkach znajdują się wtedy zielone, niedojrzałe nasiona. Dojrzałych nasion można się spodziewać po ok. 4-6 tygodniach od zapylenia. Gotowość nasion do zebrania można sprawdzić wykorzystując ponownie zmysł dotyku. Należy wyjąć jedno nasiono i sprawdzić jego barwę i twardość. Pękanie nasion oznacza ich niedojrzałość. Tak samo nieodpowiedni kolor. Gdy nasiono nabierze odpowiedniej barwy i nie pęka pod wpływem nacisku wiemy, że nadeszła pora zbiorów. Przedstawiona metoda jest prosta, jednak ma swoje wady, dlatego doświadczeni hodowcy decydują się na tzw. zapylenie kontrolowane. Metoda przedstawia się następująco:

produkcja nasion marihuany

Marihuana uprawa indoor

  • wybieramy najsilniejszy, najbardziej okazały osobnik męski w fazie wegetatywnej,
  • wersja outdoor wymaga od nas przycięcia rośliny w fazie wczesnego kwitnienia,
  • w wersji indoor zaleca się sklonowanie osobnika,
  • pyłek zbieramy w specjalnym pomieszczeniu (np. namiocie hodowlanym),
  • suszony przez 2-3 dni pyłek (temp. 17-20 stopni C) umieszczamy w małym naczyniu (np. w fiolce) ze środkiem absorbującym wilgoć (ziarenka ryżu),
  • po tym zabiegu pyłek pakujemy próżniowo i przechowujemy w niskiej temperaturze (np. w lodówce),
  • gdy nadejdzie czas kwitnienia żeńskich roślin zapylamy je zabranym pyłkiem.

Proces może pozornie wydawać się prosty, jednak, by wszystko poszło zgodnie z planem, a otrzymane nasiona charakteryzowały się wysoką jakością, należy zwracać uwagę na najdrobniejsze niuanse. Zapylanie konopi służyć może powstawaniu kolejnego pokolenia danej odmiany lub tworzeniu nowych, zhybrydyzowanych odmian o odmiennych właściwościach niż matczyne rośliny. Nasi producenci stosują najnowocześniejsze metody genetyczne i technologiczne, aby sprostać wymaganiom rynku konopnego. Tajniki znane są tylko najbardziej wtajemniczonym hodowcom i strzeżone są pilnie przed czyhającą za rogiem konkurencją. Niejednokrotnie spotkać się można ze zjawiskiem tworzenia interdyscyplinarnych zespołów sprawujących pieczę nad procesem produkcji nasion. W skład takich zespołów wchodzą botanicy, genetycy i inżynierowie. To co ich łączy to pasja do tworzenia coraz doskonalszych odmian.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, zapraszamy do naszego bloga gdzie znajduje się jeszcze więcej informacji prosto ze świata marihuany. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) gdzie będziesz na bieżąco z promocjami, rabatami i ciekawostkami.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz