Jak zwiększyć plony marihuany?

W tym wpisie skupimy się na trikach, które pomogą zmaksymalizować plon, ilość kannabinoidów, a także ilość terpenów w pąkach marihuany. Jak wiadomo podstawową rzeczą jest odpowiedni dobór nasion marihuany, idealnego środowiska do uprawy, a także nawożenie rośliny w fazie kwitnienia. Na tych podstawach należy się skupić od samego początku, natomiast jak jeszcze można pomóc roślinom zwiększyć wydajność?

Zanim zabierzesz się do uprawy jakichkolwiek konopi sprawdź przepisy obowiązujące na terenie Twojego kraju. Obecnie w Polsce uprawa konopi innych niż włókniste jest nielegalna i grozi pozbawieniem wolności.

Duże plony a dobór nasion marihuany

Podstawowym pytaniem dla każdego growera planującego uprawę swoich własnych krzaków konopi, jest: Jakie nasiona marihuany wybrać? Zazwyczaj zależy nam na szybkiej odmianie, która da duże i bogate w żywicę pąki. Oczywiście efekt, na który składa się ilość i rodzaj kannabinoidów, a także terpeny wpływające na dodatkowe doznania, to kolejna rzecz, którą każdy bierze pod uwagę.

Runtz layer cake Barneys farm Jak zwiększyć plon marihuany

Dlatego podstawowymi pytaniami jakie należy sobie zadać przy wyborze nasion, będą pytania czego oczekujemy i jakie mamy warunki dla rośliny.

 • Czy ma to być odmiana medyczna marihuany?
 • Czy roślina będzie uprawiana indoor w pomieszczeniu z ograniczoną wysokością, czy outdoor?
 • Kiedy zabieramy się za uprawę tj. czy zdążymy zapewnić krzakom wystarczającą ilość światła i minimalną temperaturę?

Jeżeli na tym etapie nie podejdziemy do sprawy profesjonalnie to i zbiory takie nie będą. Dobór odpowiedniej genetyki i odpowiednim warunków środowiska składają się na pełen sukces w postaci ogromnych plonów marihuany, ale także ich jakości. Dobierając idealne warunki środowiska można zwiększyć nie tylko ilość zbiorów czy wielkość samych pąków. Można także zmienić proporcje i skład terpenów i kannabinoidów w roślinie! A jak wiadomo będzie się to przekładało bezpośrednio na efekty jakie ta roślina wywołuje, oraz na jej aromat i smak.

jak zwiekszyć plony marihuany - odpowiednia ziemia

Najlepsza gleba na duże plony

Dobranie odpowiedniej gleby do uprawy konopi może znacząco poprawić jakość i ilość zbiorów. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę na temat tego jaki rodzaj gleby będzie najlepszy do uprawy marihuany. Jak się okazuje gleby kwaśne, które zwierają niewielkie ilości magnezu czy żelaza mogą wpłynąć na niższą wydajność rośliny. Z kolei gleba lekko kwasowa, bogata w wodorofosforany, potas oraz wapń wpływają pozytywnie na wielkości i ilość pąków.

Najczęściej, najlepsze efekty jeśli chodzi o moc rośliny i jej wydajność, uzyskuje się stosując gleby o pH 5,5 podczas fazy wzrostu, oraz doprowadzając pH gleby do wartości 6,5 (zmniejszenia kwasowości gleby) wraz z upływem fazy kwitnienia. Przed przystąpieniem do zbiorów nadmiar soli mineralnych oraz pierwiastków najlepiej pozbywać się stosując do podlewania zwykłą wodę o pH 7 (obojętna).

Odpowiednia temperatura uprawy konopi

Konopie to bardzo silne rośliny, które mogą przetrwać naprawdę spore wahania temperatur. Jednak prawdziwy hodowca nie chce by jego krzaki wysilały się lub co gorsza wchodziły w okres przetrwania. Każdy wysiłek jaki roślina musi podjąć, by przeżyć może wpłynąć negatywnie na jej wydajność. A więc warto zadać sobie pytanie jaka jest idealna temperatura uprawy marihuany? Przy jakiej temperaturze uzyska się najlepsze plony? Po pierwsze utrzymanie stałej temperatury środowiska uprawy w granicach 18 a 24 st. C będzie korzystne dla większości genetyk. Po drugie w przypadku większości odmian marihuany najkorzystniejsza będzie różnica temperatur  10 stopni pomiędzy dniem a nocą. W uprawie marihuany indoor do utrzymania najlepszych temperatur można wykorzystać np. maty grzewcze czy klimatyzatory, inaczej sprawa ma się w przypadku uprawy pod gołym niebem. Chcesz mieć plon XXL? Koniecznie poznaj klimat, w którym zamierzasz zasiać ziarenko marihuany na outdoor. Zarówno spóźnialscy jak i niecierpliwi mogą zepsuć sprawę już na samym początku! Dlaczego? No to przejdźmy do zagadnienia – światło.

Idealne oświetlenie krzaków marihuany

W warunkach indoor tak jak w przypadku temperatury, możemy kontrolować ilość godzin światła. Jeśli konopie będą rosnąć pod gołym niebem jedyny wpływ na ilość godzin światła słonecznego będzie polegał na obserwacji klimatu i wstrzelenie się z rozpoczęciem uprawy w odpowiednim momencie. W fazie wegetatywnej, aby roślina uzyskała swoje najlepsze rozmiary potrzebuje około 18 godzin światła na dobę i w najlepszym przypadku 8h bezpośredniego nasłonecznienia. Tutaj również warto wybrać najlepsze miejsce uprawy i  wyeliminować ewentualny cień rzucany na konopie. Niecierpliwi chcąc rozpocząć uprawę zbyt wcześniej mogą sprawić, że ich roślina zbyt wcześniej przejdzie w fazę kwitnienia, po czym z biegiem czasu powróci do fazy wegetatywnej. Z kolej spóźnialscy nie uzyskają dużej i pełnej siły marihuany, lecz malutki niedorośnięty krzak, który wyda na świat młode bąbelki zamiast grubych, dorodnych topów.

Jak zwiekszyc plony marihuany wentylacja oswielenie

Dobra wentylacja to klucz do zdrowych i dużych topów

Musisz wiedzieć, że każda roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje świeżego powietrza. W przypadku uprawy na zewnątrz  nie trzeba się o to martwić, odpowiedni przepływ powietrza załatwi nam wiatr, inaczej natomiast sprawa wygląda w uprawie indoor. Jeżeli w uprawie wewnętrznej nie zadba się o dobry wentylator, może dojść do nagromadzenia się tzw. zużytego przez rośliny powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do pojawienia się chorób lub szkodników. W efekcie wydajność i siła rośliny zmaleje.

Wilgotność powietrza w uprawie krzaków

Jak wiadomo zbyt duża wilgotność powietrza w okresie kwitnienia marihuany może być zagrożeniem dla pąków. Zwłaszcza, gdy powstałe pąki są lekkie, luźne. Sprzyja to powstawaniu pleśni, a wtedy całe zbiory możemy wyrzucić do kosza. Dlatego, w uprawie indoor, bez względu na rodzaj nasion marihuany, a tym samym bez względu na genetykę – czy to będzie odmiana odporna na pleśnie, ze zbitymi pąkami, czy nie, warto w miarę możliwości zadbać o suche powietrze w fazie kwitnienia rośliny. Przy czym należy pamiętać o utrzymaniu wilgotnego podłoża.

W przypadku upraw Outdoor mamy dużo mniejsze możliwości zapewnienia roślinom idealnych warunków do rozwoju. Są one bardziej narażone na ataki szkodników, czy pojawienie się pleśni . Dużym plusem jednak są duże mniejsze koszty takiej hodowli, w porównaniu z hodowlą indoor. Chcąc uzyskać bardzo duże plony marihuany bogate w kannabinoidy i terpeny hodowcy inwestują nie tylko w specjalne mieszanki glebowa i nawozy, ale również w odpowiedni lampy, wiatraki i osuszacze powietrza. To wszystko pozwala stworzyć klimat bliski idealnemu dla dowolnej genetyki.

Najbardziej wydajne genetyki marihuany

Ponieważ to właśnie dobra genetyka nasion marihuany jest kluczowa do uzyskania najmocniejszych i największych plonów, postanowiliśmy przytoczyć kilka z nich. W zależności od upodobać i przeznaczenia można wybrać:

 • najbardziej wydajne genetyki z przewagą Sativy,
 • odmiany Indica z plonem XXL, lub
 • ploniaste hybrydy i oczywiście
 • medyczne odmiany marihuany z dużym plonem.

AMNESIA – Wydajna Sativa

Amnesia Haze to legendarna genetyka słynąca z przewagi Sativy w genotypie i z potężnego haju. Obecnie istnieje wiele odmian, bazujących na genach Amnesi. Wybierając nasiona marihuany mając na celu dużą wydajność należy zwrócić uwagę na opis producenta nasion. W wyniku połączenia różnych genotypów i fenotypów powstają rośliny o zróżnicowanych cechach. Możesz wybrać Amnesię z mniejszym plonem i krótszym czasem kwitnienia lub uzbroić się w cierpliwość i postawić na wydajność. My proponujemy Ci nasiona marihuany Amnesia Lemon od Barneys Farm. Jest to efekt skrzyżowania najlepszych fenotypów Amnesia Haze z wytypowanym Lemon Skunkiem, dzięki czemu nowa odmiana jest bardziej odporna, kwitnie szybciej i nadal jest w przewadze Sativą. Mocno cytrynowe doznań zmysłowe, wzniosły efekt i wyważona ulga fizyczna, tak można opisać tę odmianę marihuany. Co ważne uznana została oficjalnie za najlepszą Sativę na Cannabis Cup w 2007 roku.

Amnesia Lemon Barneys Farm

Amnesia Lemon / Barney’s Farm

 • Feminizowane: Tak
 • Czas kwitnienia: Średni (8-10 tyg)
 • Typ: Sativa 60% Indica 40%
 • Przeznaczenie: Indoor / Outdoor
 • Smak i aromat: Cytryna, pikantny, słodki
 • Plon: XXL (550 g)
 • Medyczna Marihuana: Nie
 • Wysokość: Średnia (100-110 cm)
 • Genetyka: Amnesia Haze x Lemon Skunk
 • Poziom THC: Bardzo wysoki (21%)
 • Efekt: Podnosi na duchu, mózgowy

Ploniasta INDICA

Podstawowy podział konopi to podział na Indicę i Sativę. Przewaga jednego ze swiatów może objawiać się w roślinie na różne sposoby. Po wyglądzie indici są bardziej krzaczaste, niższe niż wysokie i smukłe sativy. Te drugie natomiast mają mieć większą moc, czyli zawartość THC. W tym momencie trudno jest znaleźć odmiany czyste. W większości przypadków do stworzenia nowych genetyk wykorzystuje się geny, które również powstały z krzyżówek. Oba światy zaczęły się zacierać, a daną odmianę ciężko jest określić, czy to po wyglądzie, czy po efekcie jaki wywołuje, mianem Sativy lub Indici. Nie dziwi też nikogo, że istnieją indici mocne i ploniaste jak Sativy. Do takich przykładów należy Big Bang od Green House Seed z 70% zawartością genotypu Indica.

Big Bang / Green House Seed

 • Feminizowane: Tak
 • Czas kwitnienia: Średni (9 tyg)
 • Typ: Indica 70% Sativa 30%
 • Przeznaczenie: Indoor / Outdoor
 • Smak i aromat: Słodki, drzewny, owocowy, cytrusowy
 • Plon: XXL (800 g/m²)
 • Medyczna Marihuana: Tak
 • Wysokość: Niska (do 100 cm)
 • Genetyka: Skunk x Northern Lights x El Niño
 • Poziom THC: Bardzo wysoki (19-22%)
 • Efekt: Odprężający, uspokajający, przeciwbólowy, pobudza apetyt
Big Bang Green House Seed

HYBRYDA dla wybrednych

Hybrydy to odmiany nasion marihuany, które mają zbliżoną procentową zawartość genotypów Sativa i Indica. Jedni twierdzą, że to właśnie hybrydy mają w sobie wszystko to co najlepsze z obu światów konopi indyjskich. Są tacy, którzy najbardziej zwracają uwagę na zrównoważone działanie wywoływane przez hybrydy marihuany. Jest to zazwyczaj połączenie radości, euforii i fazy mózgowej z relaksem i odprężeniem fizycznym. A jaką hybrydę z plonami XXL możemy polecić?
Green Gelato od Royal Queen Seeds to odmiana, która w dobrym rękach może wydobyć z siebie naprawdę sporą wydajność, przy mega mocnych pąkach.

Green Gelato RQS

Green Gelato / Royal Queen Seeds

 • Feminizowane: Tak
  Czas kwitnienia: Średni (8-10 tyg.)
 • Typ: Sativa 45% Indica 55%
 • Przeznaczenie: Indoor / Outdoor
 • Smak i aromat: słodki, cytrusowy, ziemisty
 • Plon: XXL (500-650+ g)
 • Medyczna Marihuana: Nie
 • Wysokość: Średnia (80-120 cm)
 • Genetyka: Sunset Sherbet x Thin Mint Girl Scout Cookies
 • Poziom THC: Bardzo wysoki (27%)
 • Efekt: czysty haj, fizyczny

MEDYCZNA i ekonomiczna

Nie każda odmiana marihuany nosi miano medycznej. Najczęściej konopie dzieli się na te o przeznaczeniu rekreacyjnym i leczniczym. Dużo mówi się o najlepszej proporcji THC:CBD odmian medycznych konopi, która wynosi 1:1. Wiemy jednak, że genetyki o bardzo dużej ilości THC są wykorzystywane m.in w przypadku bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory, w celu np. przywrócenia łaknienia czy uśmierzenia bóli. Na szczęście nawet w Polsce możliwa stała się terapia medyczną marihuaną o czym pisaliśmy TUTAJ.   Wierzymy, że dojdzie do sytuacji, w  której lepiej poznamy właściwości różnych odmian i konkretnych proporcji kannabinoidów konopnych, a uprawa własnego leczniczego krzaka w domu będzie legalna. Póki co przyjrzyjmy się jednej z takich odmian, która jest naprawdę wydajna!

Critical Kush / Barney’s Farm

 • Feminizowane: Tak
 • Czas kwitnienia: Średni (8-9 tyg)
 • Typ: 100% Indica
 • Przeznaczenie: Indoor / Outdoor
 • Smak i aromat: Świeża sosna, ciasto cytrynowe, ziemisty, ziołowy
 • Plon: XXL (650 g)
 • Medyczna Marihuana: Tak
 • Wysokość: Średnia (100-110 cm)
 • Genetyka: Critical Mass x OG Kush
 • Poziom THC: Bardzo wysoki (20+%)
 • Efekt: Ekscytacja, ukojenie, odprężenie
Critical Kush Barneys Farm

W tym wpisie przedstawiliśmy Wam kilka podstawowych informacji związanych z uprawą i ze zwiększeniem plonów marihuany. Pamiętajcie, że w Polsce nie wolno nawet kiełkować nasion konopi indyjskich. Hodujcie marihuanę tylko w krajach, gdzie już stało się to legalne :)

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz