Nasiona marihuany Niemcy
Dzięki regulacjom Unii Europejskiej oraz zasadzie swobodnego przepływu towarów w obrębie UE, niemieccy konsumenci mogą nabywać nasiona marihuany ze sklepu “Ziarno Życia”, który oferuje dostawę do domu w Niemczech.
Od 1 kwietnia 2024 roku, dotychczas zakazana marihuana będzie dostępna dla osób pełnoletnich, ale z pewnymi ograniczeniami. Jeśli interesujesz się tematem, czytaj dalej!
Ten wpis ma na celu przybliżenie aktualnego statusu prawnego marihuany w Niemczech, jednak nie należy go traktować jako porady prawnej.
Częściowa legalizacja marihuany w Niemczech – aktualności 2024
Począwszy od 1 kwietnia 2024 roku, konopie indyjskie zostaną wykreślone z listy zakazanych substancji według ustawy o środkach odurzających. Od tej daty, dorośli będą mogli legalnie uprawiać konopie w domu oraz posiadać ustaloną ilość tego narkotyku, dlatego nasiona marihuany Niemcy już zaczynają oglądać i kupować. Ponadto, możliwość tworzenia klubów do zbiorowej uprawy konopi zostanie wprowadzona z dniem 1 lipca. Oto kluczowe informacje, które powinieneś znać:
Uprawa i posiadanie marihuany w Niemczech
- Osoby dorosłe uzyskają prawo do noszenia przy sobie do 25 gramów tych konopi w przestrzeniach publicznych, posiadanie od 25 do 30 g będzie tratowane jako wykroczenie administracyjne.
- W obrębie własnego domu będzie można legalnie posiadać do 50 gramów suszu oraz hodować do trzech żeńskich roślin konopi.
Gdzie można legalnie kupić konopie indyjskie lub marihuanę w Niemczech?
Konopie indyjskie w Niemczech – czego nie wolno?
Handel konopiami
Obrót konopiami indyjskimi w Niemczech poza klubami konopnymi nadal będzie stanowić przestępstwo, również w przypadku osób niepełnoletnich. W celu lepszej ochrony młodzieży wprowadzono bardziej surowe sankcje. Dla przykładu, sprzedaż konopi indyjskich wśród osób nieletnich podlega teraz karze minimalnie dwuletniego pozbawienia wolności, co stanowi zaostrzenie w stosunku do wcześniejszej kary – jednego roku pozbawienia wolności.
Czy wcześniejsze wyroki skazujące zostaną anulowane?
Tak! Poprzednie wyroki, które wpisują się w założenia częściowej legalizacji marihuany w Niemczech tj. posiadanie lub hodowla dla własnych potrzeb do 25 gramów lub do trzech roślin, mogą być usunięte z Centralnego Rejestru Karnego na wniosek zainteresowanego. Również wszelkie trwające postępowania karne lub wstępne związane z takimi przypadkami zostaną umorzone.
Niemcy – handel komercyjny marihuaną?
W ramach drugiej fazy planu, komercyjne sieci dystrybucji konopi indyjskich zostaną poddane testom w wybranych gminach różnych landów, obejmując cały proces od produkcji, przez dystrybucję, aż do finalnej sprzedaży w dedykowanych punktach. Rozważa się możliwość przeprowadzenia eksperymentów ze sprzedażą konopi w aptekach lub w licencjonowanych przez państwo sklepach, w wyznaczonych do tego obszarach. Wybór konkretnych regionów do testów nie został jeszcze ustalony. Niektóre miasta, takie jak Berlin, Brema czy Schwerin, już wykazały gotowość do uczestnictwa, podczas gdy Bawaria wyraża zdecydowany sprzeciw, obawiając się wzrostu turystyki narkotykowej. Przeprowadzane projekty mają być wspierane naukowo, ograniczone czasowo do pięciu lat i skierowane wyłącznie do mieszkańców tych społeczności. Rząd Federalny podkreśla, że realizacja tego etapu powinna odbywać się w konsultacji z Unią Europejską.
Droga do legalizacji
marihuany w NiemczechArchiwalne informacje
Jesteś ciekaw jak wyglądały kolejne etapy legalizacji marihuany w Niemczech? Poniżej archiwalne treści w tym temacie.
Nowe informacje w sprawie legalizacji marihuany w Niemczech 2023
Zapowiadana legalna sprzedaż marihuany w sklepach dla osób dorosłych na razie musi poczekać, jednak Niemcy zdecydują się na zmiany, które powinny zadowolić każdego miłośnika zioła w tym kraju!
„Rekreacyjne używanie marihuany będzie legalne w Niemczech do końca tego roku.”
To słowa Minista rolnictwa, Cema Ozdemira, ale co dokładnie się za tym kryje?
Dokładnie to, że niedługo w Niemczech będzie można uprawiać własny krzak marihuany, a nawet trzy krzaki bez konsekwencji prawnych. Ponadto będzie można bez obaw o konsekwencje posiadać do 25 gram marihuany. Rząd berliński chce również by w specjalnych klubach można było legalnie uprawiać i dystrybuować marihuanę.
Skorygowany projekt legalizacji marihuany 12.04.2023 Niemcy
Poprawiony projekt legalizacji marihuany w Niemczech został przestawiony 12.04.2023 w Berlinie przez Ministra zdrowia Karla Lauterbach (SPD) i ministra rolnictwa Cema Oezdemira (Zieloni). Po rozmowach z Komisją Europejską Rząd niemiecki podzielił reformę związaną z legalizacją na etapy. Zmiany dotyczące legalnej sprzedaży marihuany w specjalistycznych sklepach mają być wdrażane stopniowo.
Dlaczego Niemcy chcą legalizacji marihuany?
W dalszym ciągu jednym z kluczowych argumentów legalizacji marihuany w Niemczech, jakie podaje tamtejszy Rząd, jest chęć ograniczenia czarnego rynku marihuany, oraz chęć uczynienia zażywania konopi bezpieczniejszym.
Główne założenia projektu legalizacji marihuany w Niemczech z dnia 12.04.2023:
- Posiadanie do 25 gramów marihuany ma być niekarane.
- W domowej uprawie dozwolone mają być maksymalnie trzy „żeńskie rośliny kwitnące”.
- Miałyby powstać stowarzyszenia „non-profit”, zrzeszające maksymalnie do 500 członków, które mogłyby wspólnie uprawiać konopie indyjskie do celów rekreacyjnych i sprzedawać je członkom wyłącznie na własny użytek.
- Na jednego członka klubu miałoby przypadać maksymalnie 25 gramów marihuany dziennie i maksymalnie 50 gramów miesięcznie. Osoby poniżej 21 roku życia otrzymają maksymalnie 30 gramów marihuany miesięcznie, przy czym zostanie dla nich ustalony górny limit zawartości substancji czynnej.
- Wcześniejsze wyroki skazujące za posiadanie marihuany do 25 g lub uprawę do trzech krzaków będzie można na żądanie usunąć z Federalnego Centralnego Rejestru Karnego.
Są to chyba najważniejsze punkty projektu legalizacji marihuany w Niemczech. Projekt mówi również o zakazie spożywania alkoholu w ww. klubach konopnych, o minimalnej odległości od szkół czy przedszkoli, a także o zakazach związanych z paleniem marihuany w miejscach publicznych i strefach dla pieszych.
Legalna sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach w Niemczech czyli plany na drugi etap reformy.
W umowie koalicyjnej partie: SPD, Zieloni i FDP popierają wprowadzenie „kontrolowanej dystrybucji marihuany dla dorosłych w celach rekreacyjnych w licencjonowanych sklepach”. Jesienią zostały przedstawione propozycje w tym zakresie przez niemieckiego ministra zdrowia. Obawiano się od samego początku, że wszelkie te założenia i plany mogą zostać pokrzyżowane przez prawo zarówno unijne jak i międzynarodowe.
Jak jednak przewiduje obecna ustawa, może być możliwe przeprowadzenie tzw. projektu pilotażowego umożliwiającego sprzedaż marihuany w Niemczech, który będzie możliwy tylko w niewielkiej liczbie sklepów ze specjalną licencją. Założeniem jest by ten proces miał pokazać wpływ sprzedaży konopi indyjskich na niemiecką ludność i zdrowie publiczne a także na zmiany tym wywołane na czarnym rynku. Niemiecki związek policji zauważa jednak, że proponowany projekt nie wywrze na ten stan rzeczy realnego wpływu.
Jak twierdzi niemiecki rząd, ten drugi etap planowanej legalizacji marihuany w Niemczech jest jednak „przypuszczalnie nadal przedmiotem dalszych kroków prawnych”. Oznacza to, że Unia Europejska najprawdopodobniej będzie musiała zająć jakieś stanowisko w tej sprawie. Co z tego ostatecznie wyniknie? Tego na chwilę obecną nie da się ostatecznie stwierdzić.
Jaka jest szansa na legalizację marihuany w Niemczech?
Jaka jest szansa na dziś na uchwalenie nowej ustawy legalizującej marihuanę w Niemczech? Jeszcze w tym miesiącu (04.2023) projekt ustawy ma trafić do Bundestagu. Problemów z uchwaleniem ustawy raczej nikt się nie spodziewa, ze względu na to, że legalizację popierają trzy partie wchodzące w skład rządowej koalicji oraz postkomuniści z Die Linke. W opozycji do tej decyzji są członkowie CDU/CSU, a także prawicowcy z AfD.
Wpis archiwalny z listopada 2021 roku
Legalizacja marihuany w Niemczech
Doczekaliśmy się czasów, w których nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, chcą legalizować marihuanę. Na bazie umowy koalicyjnej, która już została opublikowana, na stronie 88 jest omawiany temat „polityki antynarkotykowej”. To tam, w tłumaczeniu na polski, możemy przeczytać:
“Wprowadzimy kontrolowaną dystrybucję marihuany osobom dorosłym do celów konsumpcyjnych w licencjonowanych sklepach. Dzięki temu będzie kontrolowana jakość konopi, zapobiegnie to rozprowadzaniu substancji skażonych, a także zapewni to ochronę nieletnich. Po czterech latach odpowiednia ustawa będzie oceniona pod kątem jej wpływu na społeczeństwo. Umożliwimy tworzenie modeli kontroli narkotyków i środków redukcji szkód, i rozszerzymy je.”
“Wir führen die kontrollierte Abgabe von Cannabis an Erwachsene zu Genusszwecken in lizenzierten Geschäften ein. Dadurch wird die Qualität kontrolliert, die Weitergabe verunreinigter Substanzen verhindert und der Jugendschutz gewährleistet. Das Gesetz evaluieren wir nach vier Jahren auf gesellschaftliche Auswirkungen. Modelle zum Drugchecking und Maßnahmen der Schadensminderung ermöglichen und bauen wir aus.”
Źródło: Umowa Koalicyjna / 24.11.2021 / spd.de. Link do oryginalnej niemieckiej wersji znajdziecie tutaj
Co obejmie proces legalizacji marihuany w Niemczech?
Jak czytamy w przedstawionej umowie koalicja planuje kontrolować jakość wprowadzanego do obiegu suszu by wprowadzać na rynek niezanieczyszczone substancje oraz rozwiązania, które mają gwarantować ochronę niepełnoletnich obywateli Niemiec. Projekt zakłada, że po czterech latach zostanie przeprowadzony przegląd tej ustawy pod kątem jej wpływu na społeczeństwo.
Niemcy to pierwszy duży kraj europejski, który decyduje się na legalizację
Celowo piszemy “największy”, gdyż Luksemburg może zyskać miano pierwszego europejskiego kraju, który zalegalizuje marihuanę. W Niemczech natomiast, wyżej opisywane porozumienie jest wynikiem prac nowej, rządowej koalicji – Wolnej Partii Demokratycznej, Zielonych oraz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Uzgodniono, że posiadanie, sprzedaż oraz spożywanie marihuany będą akceptowane przez niemieckie prawo.
Niemieckie media już potwierdzają – marihuana będzie zalegalizowana
Der Spiegel, jedne z największych niemieckich mediów, poinformowało 18 listopada, że trwają prace nowego rządu nad legalizacją marihuany. Sprzedaż oraz posiadanie konopi do celów rekreacyjnych będzie niedługo legalne. W Niemczech od 2017 roku legalna jest jedynie medyczna marihuana, dostępna na receptę. Natomiast media już rozpisują się o nowelizacji ustawy, która pozwoli w kontrolowany sposób dystrybuować konopie wśród dorosłych ludzi. Oczywiście sama sprzedaż będzie odbywać się tylko i wyłączenie w licencjonowanych sklepach. Założeniem tego typu ustaw jest w dużej mierze ograniczenie wpływów czarnego rynku przy jednoczesnym przekierowaniu tego kapitału do skarbu państwa. Nie brakuje przy tym różnego rodzaju szacunków z owym wpływem związanych. Niemcy spekulują, że dzięki legalizacji marihuany w zakresie opisanym w ustawie, nawet ponad jeden miliard euro rocznie będzie wpływać do niemieckiej kasy państwowej.
Zmiana patrzenia na konsumentów marihuany
Zwiększone ostatnimi czasy zainteresowanie legalizacją marihuany pokazuje, że zmienia się patrzenie na użytkownika konopi indyjskich. Przestaje on być postrzegany jako przestępca. W końcu coraz więcej osób zauważa, że palenie suszu konopi indyjskich to nie przestępstwo, oraz, że osoby które to praktykują nie są szkodliwi dla społeczeństwa tak jak np. ludzie nadużywający alkoholu. U naszych zachodnich sąsiadów zdali sobie z tego sprawę, dlatego proces legalizacji w Niemczech wchodzi na naszych oczach w życie. Kiedy podobnych prawnych posunięć doczekamy się na własnym podwórku? Tego póki co nie wiemy.
Czytaj więcej o nasionach marihuany po niemiecku!