Czy marihuana we Włoszech jest legalna?

marihuana we Włoszech

Status prawny marihuany we Włoszech jest dość skomplikowany i podlega ciągłym zmianom. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących sytuacji prawnej marihuany we Włoszech, uwzględniając stan prawny na początek 2024 roku!

Używanie do Celów Rekreacyjnych: Posiadanie marihuany do użytku osobistego w niewielkich ilościach jest częściowo zdekryminalizowane we Włoszech, więc włoskie prawo nie jest tak restrykcyjne jak np. polskie. Oznacza to, że posiadanie niewielkiej ilości marihuany dla własnych potrzeb nie jest traktowane jako przestępstwo kryminalne, ale może wiązać się z sankcjami administracyjnymi, takimi jak grzywny czy zawieszenie prawa jazdy czy też paszportu.

Domowa uprawa marihuany we Włoszech: W 2019 roku włoski Sąd Najwyższy orzekł, że mała domowa uprawa marihuany jest legalna. Jednak termin “mała” nie został ściśle zdefiniowany, co prowadzi do różnych interpretacji prawa przez lokalne władze.

Sprzedaż i Dystrybucja: Handel marihuaną i jej dystrybucja są nadal nielegalne i ścigane w ramach przestępstw kryminalnych. Prowadzenie takiej działalności może wiązać się z surowymi karami, w tym więzieniem.

Medyczna Marihuana we Włoszech: Marihuana medyczna jest legalna we Włoszech i może być przepisywana przez lekarzy na różne schorzenia, takie jak przewlekły ból, niektóre formy epilepsji, stwardnienie rozsiane i inne. Jest dostępna w aptekach na receptę.

“Cannabis Light”: We Włoszech istnieje również rynek produktów zwanym “cannabis light”, które zawierają bardzo niskie stężenie THC (substancji psychoaktywnej w marihuanie) i są legalnie sprzedawane. Jednak prawo w tej dziedzinie również jest złożone i często podlega debatom.

Czy nasiona konopi można wysyłać do Włoch?

Według dostępnych informacji, zakup i sprzedaż nasion konopi są legalne we Włoszech, podobnie jak ich wysyłka pocztą. Tutaj prawo na chwilę obecną (2024 styczeń) wygląda podobnie jak w Polsce. Jednakże włoskie prawo nie zezwala na uprawę roślin z tych nasion​​. To oznacza, że podczas gdy posiadanie i handel nasionami konopi są dozwolone, ich uprawa już nie jest legalna.

Jeżeli szukasz oryginalnych nasion konopi indyjskich i chcesz byśmy wysłali Ci je do Włoch to wybieraj śmiało: 

Włochy legalizacja marihuany – proces

Włochy dekryminalizują uprawę konopi indyjskich do 4 krzaków na użytek własny! Czy we Włoszech jest legalne zioło?

4 krzaki marihuany na użytek własny

Włochy legalizują marihuane

Włochy, Rzym 8 września 2021 roku, włoski poseł Riccardo Magi dzięki zaproponowanej poprawce do ustawy konopnej może wprowadzić państwo z Półwyspu Apenińskiego do grona krajów dopuszczających uprawę żeńskich konopi indyjskich na własny użytek. Zaproponowane rozwiązanie ma pozwolić Włochom na uprawę do 4 krzaków. Do tej pory takim przywilejem mogli się szczycić jedynie Czesi oraz Hiszpanie.

Od strony prawnej nadal wymagane jest ratyfikowanie tej poprawki. Dyskusja odbędzie się w Izbie Wyższej przed jej finalnym zapisem na kartach obowiązującego prawa.

Od czego się zaczęło? Legalna marihuana we Włoszech?

Wielu włoskich komentatorów przypomina przełomową decyzję włoskiego Sądu Najwyższego z 2019 roku. Decyzja ta stanowiła, że legalna jest krajowa uprawa konopi indyjskich na tzw. „małą skalę”. Początkowo wyrok ten z 19 grudnia 2019 roku został niezauważony przez włoską opinię publiczną. Po tygodniu, gdy wyrok przebił się na światło dzienne, rozgorzała debata polityczna na temat używania marihuany we Włoszech. Zwolennicy konopi wzywali do dalszej legalizacji wzbudzając tym samym gniew konserwatywnej części włoskiego społeczeństwa. Trzeba było dwóch lat by doszło do dekryminalizacji upraw marihuany na „małą skalę”.

CBD we Włoszech – „cannabis light”

Marihuana w przestrzeni publicznej Włochów nie jest pojęciem obcym. Prawo w tym temacie pozwala na legalną sprzedaż tzw.: „cannabis light”. Do tej grupy zaliczane są szczepy konopi o wysokiej zwartości CBD, które zawierają do 0,6% THC. „Słaba marihuana” może być sprzedawana w sklepach na terenie całych Włoch.

Włochy legalizacja marihuany

Włochy legalizacja marihuany – do 4 krzaków

W 2019 roku uczelnie: University of Magna Graecia, Université Catholique de Louvain, i Erasmus School of Economic, przeprowadziły badania, w których wykazano, ze wraz z wejściem w życie prawa pozwalającego na terenie Włoch legalnie wprowadzać do obrotu „cannabis light” zmalała ilość akcji policji polegających min. na konfiskatach nielegalnej marihuany, a liczba aresztowań dokonywanych za przestępstwa narkotykowe spadła.  Badanie reakcji rynku natomiast sugerowało, że sytuacja z dopuszczeniem do obrotu “cannabis light” usuwa około 90-170 milionów euro rocznie z rąk zorganizowanych grup przestępczych. Wniosek był prosty: gdyby zacząć jeszcze bardziej dekryminalizować uprawę marihuany przez obywateli, to takie posunięcie prawne zmniejszyłoby rozpowszechnianie konopi przez przestępców, a obywatelom dałoby to możliwość dostępu do marihuany bez przykrych konsekwencji prawych.

Czarny rynek traci pieniądze

Procesowana w środę 08.09.2021 ustawa, oprócz zalegalizowania upraw marihuany na „małą skalę”, przewiduje równocześnie zwiększenie kary za przestępstwa związane z przemytem i handlem konopiami indyjskimi, przy czym maksymalny wymiar kary wzrasta z sześciu do dziesięciu lat. Udostępnienie obywatelom niewielkiej ilości zielonych roślin, przy jednoczesnym zmniejszeniu tzw. czarnego rynku konopnego wydaje się być bardzo mądrym, dającym pozytywne skutki rozwiązaniem. Miejmy nadzieję, że do grona Włochów dołączą również inne narodowości w tym My – Polacy :)

Historia Marihuany we Włoszech

historia marihuany we włoszech

Marihuana we Włoszech – uprawa tej rośliny sięga od starożytności i aż do połowy XX wieku, Włochy były konopną potęgą.

Historia marihuany we Włoszech jest fascynująca i złożona, podobnie jak w wielu innych krajach. Włochy, znane z bogatej kultury i historii, miały do czynienia z konopiami indyjskimi już od czasów starożytnych.

W starożytności, konopie były uprawiane we Włoszech głównie ze względu na ich włókna, które wykorzystywano do produkcji lin, żagli oraz odzieży. Używano również nasion konopi do celów żywieniowych. Jednak z czasem, szczególnie w średniowieczu i w okresie renesansu, zaczęto doceniać również inne właściwości tej rośliny.

W XIX wieku we Włoszech, podobnie jak w innych częściach świata, marihuana zaczęła być badana pod kątem swoich właściwości medycznych. To w tym okresie naukowcy zaczęli odkrywać potencjalne zastosowania konopi w medycynie.

Jeszcze we wczesnych latatch 50-tych XX wieku uprawa konopi na półwyspie apenińskimi dozwolona. Włochy jako kraj znajdowały się w ścisłej czołówce największych producentów konopi na świecie. Wraz z początkiem XX wieku, pod wpływem różnych czynników politycznych i społecznych, nastąpiło zaostrzenie przepisów dotyczących marihuany. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, we Włoszech wprowadzono restrykcje dotyczące uprawy, sprzedaży i konsumpcji marihuany.

W ostatnich dekadach XX wieku i na początku XXI wieku we Włoszech nastąpił stopniowy zwrot w kierunku liberalizacji prawa dotyczącego marihuany, szczególnie w kontekście jej zastosowania medycznego. W 2007 roku Włochy zalegalizowały marihuanę do celów medycznych, co było ważnym krokiem w kierunku zmiany społecznego i prawnego podejścia do tej rośliny.

Obecnie we Włoszech trwa debata na temat dalszej legalizacji i regulacji marihuany, zarówno w kontekście medycznym, jak i rekreacyjnym. Włoski rząd bada możliwości związane z kontrolą i regulacją produkcji oraz sprzedaży marihuany, co odzwierciedla globalny trend zmiany podejścia do tej rośliny. Ale to wszystko już opisaliśmy szczegółowo w akapitach powyżej.

Podsumowanie marihuana we Włoszech?

Podsumowując, choć we Włoszech istnieją pewne formy dekryminalizacji i legalizacji marihuany, szczególnie w kontekście użytkowania medycznego i małoskalowej uprawy domowej, posiadanie, użytkowanie i dystrybucja marihuany do celów rekreacyjnych nadal podlegają ograniczeniom i mogą być ścigane prawnie. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać aktualne przepisy i regulacje prawne, ponieważ sytuacja prawna może ulec zmianie. Odpowiedź na pytanie Czy marihuana jest legalna we Włoszech nadal odpowiedź brzmi – niestety nie.

Jeżeli podobał Ci się wpis “Marihuana we Włoszech” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.
MARIHUANA WE WŁOSZECH | CZY MARIHUANA JEST LEGALNA WE WŁOSZECH

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz