Polska medyczna marihuana – wydano pierwsze zezwolenie na uprawę!

polska medyczna marihuana kiedy w aptekach

Polska medyczna marihuana kiedy w aptekach?

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego PIB, pod wspólnym kierownictwem Marka Roszki, Marcina Sokołowskiego, Prof. dr hab. inż. Artura Hugo Świergiela oraz braci Lachowskich (Rafała Lachowskiego i Jakuba Lachowskiego), osiągnął historyczny sukces. W grudniu 2023 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznał instytutowi pierwsze w historii Polski zezwolenie na uprawę oraz zbiór konopi innych niż włókniste w celu produkcji surowca farmaceutycznego. Obiekt znajdujący się w województwie Lubelskim pomyślnie przeszedł weryfikację dokumentacji oraz spełnił wymogi bezpieczeństwa określone w ustawie z 24 marca 2022 roku.

Ten krok jest przełomowy dla branży konopnej w Polsce. Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego PIB, współpracując z Cannabisland i Plantalux, udowodnił, że pomimo skomplikowanych przepisów prawnych, możliwa jest produkcja medycznej marihuany w Polsce.

Droga, zagraniczna medyczna marihuana. Kiedy polska medyczna marihuana? 

Pierwsze opakowania medycznej marihuany pojawiły się  w polskich aptekach 17 stycznia 2019 roku. Od tego dnia pacjenci posiadający właściwą receptę mogą bez problemu nabyć leczniczą marihuanę. Niestety ceny leku dla wielu potrzebujących okazują się być zbyt wysokie. Polscy pacjenci z pewnością liczą na to, że fakt iż wydano pierwsze zezwolenie na uprawę medycznej marihuany w Polsce, sprawi, że ceny leku spadną.

Warto wspomnieć też, że niejednokrotnie zwyczajnie brakowało leku w aptekach. Tak więc polscy pacjenci z niecierpliwością czekają aż pojawi się tania i łatwo dostępna polska medyczna marihuana. Jak będzie naprawdę? Czas pokaże…

Przełomowa ustawa z marca 2022 roku odnośnie konopi w Polsce

Już w marcu 2022 roku Polska wprowadziła ustawę, która obejmowała zmiany w regulacjach dotyczących uprawy konopi. Ustawa konopna zwiększyła dozwolony poziom THC w konopiach włóknistych z 0,2% do 0,3%, ale co ważniejsze zezwoliła na uprawę medycznej marihuany na krajowym terenie. Oczywiście po spełnieniu wielu warunków, w tym po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń wydanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Konopnica koło Lublina to tam będzie rosła polska medyczna marihuana?

polska medyczna marihuana na polskiej wsi

Pierwsza polska medyczna marihuana w Konopnicy koło Lublina?

Biotechnologiczny Instytut Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego podjął się roli lidera w produkcji medycznej marihuany. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu (IWNiRZ), będący jedyną instytucją w Polsce, która zadeklarowała chęć uprawy konopi medycznych, do tej pory nie zrealizował jeszcze tego zadania. W społeczności zwolenników konopi w Polsce panuje przekonanie, że działania poznańskiego instytutu skupiają się głównie na pozyskiwaniu funduszy i dotacji, a brak postępów w dziedzinie uprawy konopi medycznych jest źródłem rozczarowania.

W odpowiedzi na te niepokoje, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego zdecydował się na działanie. Instytut ogłosił plany rozpoczęcia uprawy medycznej marihuany w miejscowości Konopnica koło Lublina.

Należy podkreślić, że projekt Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego trwał ponad rok. Jego rozwój zdecydowanie przyspieszyli partnerzy, którzy dołączyli do inicjatywy. Wśród nich znalazła się firma Cannabisland, oraz bracia Rafał i Jakub Lachowscy, współwłaściciele firmy Plantalux, która specjalizuje się w produkcji oświetlenia LED do uprawy roślin.

Projekt Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego budzi duże zainteresowanie ze względu na jego solidne przygotowanie oraz wsparcie doświadczonych graczy w branży konopnej. Pozostaje czekać, aż ich praca zaowocuje i polska medyczna marihuany będzie lekiem, do którego już w krótce nieskrępowany dostęp będą mieli wszyscy potrzebujący pacjenci.

Kliniki konopne w Polsce

Na chwilę obecną prężnie działają kliniki konopne na terenie naszego kraju. W tych ośrodkach skupiają się na terapii przy użyciu medycznej marihuany. To właśnie tam możecie spotkać lekarzy, którzy poświęcili czas na zgłębianie wiedzy i zdobywanie praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystania konopi do celów leczniczych. Personel medyczny jest na bieżąco z najnowszymi badaniami i rozwojem naukowym dotyczącym zastosowania medycznej marihuany w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. W takim miejscu możemy także uzyskać informacje o tym, czy terapia MM jest odpowiednia dla nas oraz czy spełniamy kryteria kwalifikujące do leczenia za pomocą medycznej marihuany.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na ten temat zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem: Jak rozpocząć leczenie medyczną marihuaną w Polsce?

Jeżeli podobał Ci się wpis “Polska medyczna marihuana” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.
źródła: budcare.pl

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz