Rastafarianin – kto to taki?

Rastafarianie

Rastafarianin

Z pewnością pierwszym obrazem jaki ujrzeliście po przeczytaniu słowa „Rasta” był Bob Marley lub po prostu człowiek z dredami ubrany w trzykolorowy strój lub czapkę. Pojęcie Rasta lub Rastafarianin jest znane wielu ludziom na całym świecie. Kolejne częste i dla większości oczywiste skojarzenie z tą ideą to marihuana. Nie od dziś wiadomo, że marihuana w takich subkulturach jak właśnie środowisko Rastafarian uznawana jest za tzw. święte ziele. Palenie konopi indyjskich przez ruch Rastafari jest rodzajem aktu duchowego. Można nawet powiedzieć, że jest to rodzaj sakramentu w ich wyznaniu. Takie duchowe przeżycie w towarzystwie marihuany ma oczyszczać ich ciało fizyczne i mentalne, obudzić świadomość, a  także przybliżyć ich do Boga.

Ruch Rastafari

Podstawowe informacje znamy, ale skąd wzięła się cała idea Rastafarian i na czym się opiera?

Wszystko zaczęło się od Marcusa Garveya, uchodźcy z Jamajki, który dzielnie walczył na rzecz równouprawnienia i jako pierwszy głośno krzyczał, że należy być dumnym ze swojej rasy. Działacz Garvey mówił o Etiopi jako o Ziemi Obiecanej Czarnoskórych. Garvey wierzył i tak też przepowiadał w 1927 roku swoim wyznawcom, że zjawi się tzw. Czarny Król. W 1930 roku Lif Ras Tafari Makkonen został koronowany na cesarza Etiopii i przyjął imię Haile Sellasie I. Nazywany był również Królem królów, oraz Zwycięskim Lwem z Plemienia Judy. Stąd też lew jest jednym z symboli Rastafarian. Ma on symbolizować m.in. ich odwagę i nieustraszoność. Ras Tafariego Makkonena uważano na Jamajce za Mesjasza, był on osobą, która jednoczyła wszystkich Rastafarian w głoszeniu i szerzeniu równości, niezależności, powrotu do natury, szacunku do ludzi i braterstwa.


Bob Marley – najbardziej znany Rastafarianin

Bob Marley Rastafarianin

Bob Marley – najbardziej znany rastafarianin

Bob Marley czyli najbardziej znany artysta muzyki reggae, oraz jeden z najważniejszych muzyków XX wieku, wyznawca idei Rastafari. Ponoć w 1966 roku podczas wizyty Cesarza Etiopii na Jamajce, skąd pochodził sam artysta, Marley zainteresował się całą ideologią i postanowił głosić jej główne hasła dalej. W niedalekim czasie stał się tzw. Ikoną całego ruchu religijnego – Rastafari. Stało się to za sprawą wielkiej, międzynarodowej kariery Boba Marleya, którą osiągnął już w wieku 28 lat. Album muzyczny „Catch a fire” z 1973 roku, który nagrał z zespołem The Wailers osiągnął ogromny sukces i pochlebne opinie amerykańskich krytyków. W tekstach swoich piosenek nie rzadko zamieszczał hasła głoszone przez ruch Rastafarian, m.in. “Zbudź się, powstań, żądaj swoich praw”. Bob Marley zaraził wielu ludzi nie tylko wspaniałą muzyką reggae, ale również duchowymi przesłaniami Rasta.

Zapraszamy również do śledzenia nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) – znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek ze świata marihuany, konkursy, promocje, rabaty i wiele wiele innych.

Rastafarianin | Rastafarian | Rastafarianie w Polsce | Rastafarianizm | ruch Rastafari | Rastafari

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz