Topping fimming – techniki treningu marihuany

W tym wpisie zajmiemy się dwoma zagadnieniami związanymi z treningiem konopi. Topping i fimming – na czym polegają obie metody? Czym się różnią i po co właściwie stosuje się je przy uprawie konopi?

Jeżeli masz to szczęście i mieszkasz w kraju, w którym prawo pozwala Ci na zdobywanie praktycznego doświadczenia w uprawie konopi, na pewno korzystasz z różnego rodzaju treningów roślin marihuany. Topping oraz fimming stosuje się w celu uzyskania niższej, ale bardziej rozłożystej struktury rośliny, a przede wszystkim w celu zwiększenia plonów. Te techniki należą do tzw. HST (ang. High Stress Training), czyli treningu wysokiego stresu dla rośliny. Należy pamiętać, że nie wszystkie genetyki będą dobrze reagowały na tego typu stres. Z reguły lepiej wybrać odmiany odporne, osiągające minimum 150 cm wysokości. Zbyt niskie odmiany niestety mogą się w tym przypadku nie sprawdzić.

Czym jest topping marihuany?

Topping to pierwsza z metod treningu marihuany, którą omówimy. Topping polega na dokładnym usunięciu szczytu rośliny. Na szczycie pędu głównego znajduje się największa ilość hormonu powodującego wzrost rośliny pionowo w górę – Auksyny. To właśnie dzięki auksynie większość substancji odżywczych kierowana jest do pędu głównego, przez co pędy boczne są zazwyczaj mniej okazałe. Usunięcie całego szczytu rośliny sprawia, że roślina przekształca dwa pędy boczne w pędy główne, a ucięty szczyt nie jest odtwarzany. Roślina będzie niższa, niż byłaby bez wykonania takiego zabiegu, jednak zyska bardziej krzaczastą strukturę i więcej okazałych pąków.

topping marihuany

TOPPING

Pierwsze efekty toppingu marihuany

Ważne jest, aby zrobić to w odpowiednim momencie. Najlepszy czas będzie wtedy, kiedy roślina zdąży wykształcić wyraźny pęd główny przekraczający minimum drugie lub piąte międzywęźle, w zależności od rośliny. Chodzi o to, aby marihuana miała już na tyle silne korzenie i łodygę, aby szybko dojść do siebie po dużym stresie. Są hodowcy którzy najlepszy moment na wykonanie toppingu wykonują, gdy roślina ma od 4 do 6 par prawdziwych liści.

Na stronie producenta nasion marihuany RQS czytamy, że najlepiej będzie zabrać się za to w okresie około 30 dni fazy wegetatywnej rośliny. Co ważne topping po czasie można powtórzyć i tym samym zwiększyć strukturę baldachimu.

Czym jest fimming marihuany?

Metoda fimmingu została odkryta przez przypadek, a tak dokładnie to przez pomyłkę. Fimming (ang. Fuck I Missed) początkowo był po prostu nieudaną lub źle przeprowadzoną próbą toppingu. Dopiero później poprzez obserwację i dopracowanie nowej techniki, hodowcy odkryli, że pozostawiając około 25-30% wierzchołka, a resztę usuwając, można osiągnąć naprawdę warte uwagi rezultaty.

fimming marihuany technika HST

FIM

Fimming marihuany - trening HST

Co daje fimming konopi i jak go przeprowadzić?

Usunięcie większej części szczytu pędu głównego sprawi, że wzrost pionowy rośliny zostanie chwilowo spowolniony, a dodatkowa ilość energii zostanie spożytkowana na wzrost pędów bocznych. Boczne części rośliny w tym liście i łodygi przybiorą na sile i rozmiarze, podczas gdy pęd główny się odrodzi (po około tygodniu). W efekcie powstanie więcej mocniejszych pędów o podobnej wysokości, tworząc coś w rodzaju baldachimu lub rośliny o szerszej strukturze. Dzięki temu więcej pąków uzyska maksymalne rozmiary i moc, a roślina będzie bardziej gęsta.

Taka niższa i szersza struktura konopi jest także często pożądana przez growerów, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią uprawy lub takich, którzy nie chcą się z nią afiszować. Warto pamiętać, aby podczas usuwania szczytu nie usunąć go zbyt mało, ani zbyt dużo. Minimum to 25% pozostawionego fragmentu szczytu. Nie należy przeprowadzać fimmingu, gdy roślina już zaczęła kwitnąć! Tak jak w przypadku Toppingu, do tego typu treningu najlepiej wybrać wyższe odmiany.

Topping i fimming wskazówki

Chcąc zastosować jakąkolwiek technikę treningu marihuany należy brać pod uwagę parę ważnych kwestii. Po pierwsze nie każda odmiana rośliny konopi nadaje się do zastosowania każdego treningu. Wszelkie formy ingerencji w rozwój rośliny wiążą się z jej stresem. Warunki w jakich rośnie roślina, jeżeli są nieodpowiednie, również wpływają na pewnego rodzaju stres, czy wysiłek, który musi ona włożyć w swój rozwój. Jeżeli zamierzamy dołożyć roślinie dodatkowego stresu, należy najpierw zadbać o najlepsze warunki klimatyczne, odżywcze i te związane z podłożem. Dobierzmy odmianę, która jest rekomendowana przez producenta jako dobrze reagująca i odporna na treningi. Do wszelkich zabiegów wykorzystujmy czyste narzędzia.

Topping fimming – polecane nasiona marihuany

Tak jak wspomnieliśmy pewne odmiany marihuany radzą sobie gorzej z dużym stresem niż inne. Jak zawsze najważniejszy jest odpowiedni wybór nasion feminizowanych! Światowi producenci nasion tacy jak np. Barney’s Farm, Dutch Passion, Royal Queen Seeds czy Fast Buds opisując swoje genetyki zwracają uwagę na ich mocne i słabe strony. Dlatego warto zwrócić uwagę na opisy odmian producentów, w których nie rzadko możemy znaleźć polecane metody trenowania i uprawy danej odmiany marihuany. Poniżej znajdziecie wybrane genetyki, które są polecane do treningu FIM i do toppingu.

Think FAST Dutch Passion nasiona marihuany

Think Fast Dutch Passion

Critical Orange Punch Dutch Passion

Critical Orange Punch Dutch Passion

ICE Royal Queen Seeds

ICE Royal Queen Seeds 

Shiskaberry Barneys Farm

Shiskaberry Barneys Farm

Dream Berry Female Seeds

Dream Berry Female Seeds

Euforia Dutch Passion nasiona marihuany Holenderskie

Euforia Dutch Passion

Podsumowanie – zalety przeprowadzania treningu typy topping i fimming

Ogólne zalety przeprowadzania tego typu treningu roślin marihuany:

  1. Zwiększenie plonów: Oba te metody prowadzą do rozwoju większej liczby pędów i gałęzi, co przekłada się na większą liczbę kwiatostanów i ostatecznie na wyższe plony.
  2. Lepsze wykorzystanie światła: Poprzez stymulację rośliny do rozgałęziania, zwiększa się powierzchnia liści zdolna do absorpcji światła, co jest kluczowe dla fotosyntezy.
  3. Tworzenie bardziej krzaczastej rośliny: Techniki te zachęcają rośliny do bardziej krzaczastego wzrostu, co jest korzystne w przypadku ograniczonej przestrzeni uprawy.
  4. Zwiększona kontrola nad kształtem rośliny: Pozwalają na lepszą kontrolę wzrostu i kształtu rośliny, co jest szczególnie ważne w uprawach indoor, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
  5. Redukcja ryzyka chorób i szkodników: Krzaczaste rośliny z dobrze przewietrzaną strukturą są mniej podatne na choroby i ataki szkodników.
  6. Lepsza równowaga hormonalna: Topping i fimming mogą wpłynąć na równowagę hormonalną w roślinie, co sprzyja zdrowemu wzrostowi.
  7. Wyższa jakość kwiatów: Rozgałęzione rośliny często produkują kwiaty lepszej jakości, gdyż każdy z nich ma lepszy dostęp do światła i powietrza.

Pamiętaj, że obie te techniki wymagają doświadczenia i precyzji, więc zaleca się ich stosowanie głównie przez bardziej doświadczonych hodowców. Jeżeli interesują Cię inne techniki hodowli konopi indyjskich, stosowane przez najlepszych hodowców sprawdź czym jest lollipopping.

Przypominamy, że w Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste, a wszystkie informacje odnośnie uprawy służą celom edukacyjnym. W krajach, gdzie uprawa jest legalna, zawartą we wpisie wiedzę, można traktować jako cenne wskazówki, natomiast w pozostałych miejscach na mapie świata, wszystkie informacje należy traktować jako ciekawostkę.

Jeżeli podobał Ci się wpis zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz