Konopie wciąż wielu osobom kojarzą się z olejkami CBD czy grafikami w postaci listka marihuany. Coraz częściej są składnikiem kosmetyków. Można znaleźć je również w czekoladzie czy makaronie. Nie każdy wie, że włókna konopi są bardzo wytrzymałe, dlatego stosuje się je do produkcji żagli i lin. Dzięki swoim wodoodpornym właściwościom nie ulegają odkształceniu. Okazuje się, że stanowią również doskonały surowiec do produkcji odzieży. Konopne ubrania cieszą się coraz większą popularnością, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Odzież konopna – alternatywa dla bawełny

Uprawa bawełny, z której najczęściej są wykonane ubrania, zajmuje około 2,5% powierzchni uprawnej świata. Pochłania również duże ilości wody, dlatego nieustannie trwają poszukiwania alternatyw. Materiał konopny jest bardzo wytrzymały, szczególnie na działanie wysokich temperatur i wody, a sama uprawa tych roślin nie jest tak wymagająca. Do produkcji wykorzystuje się konopie siewne. Te same, które znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym. Ubrania konopne posiadają również właściwości antybakteryjne, doskonale pochłaniają kolory i nie blakną pod wpływem prania. Absorbują nadmiar wilgoci, a także przenikanie promieniowania ultrafioletowego. Odzież konopna występuje również z domieszką bawełny, dzięki czemu materiał jest jeszcze przyjemniejszy w dotyku.

Jak powstają materiały konopne?

Przemysł konopny do produkcji materiałów używa sztywnych, długich włókien z łodygi rośliny. Do ich wzrostu nie potrzeba pestycydów czy chemikaliów, by je wyhodować. Pierwszym krokiem jest oddzielenie ich od kory. Następnie trzeba odpowiednio je przygotować. Włókna należy rozczesać, a później spleść w nić, z której powstaje przędza. Przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn powstaje materiał konopny – tkanina.

Ubrania z konopi - rewolucja w przemyśle odzieżowym

Konopne ubrania

Odzież konopna ma właściwości termiczne podobne do lnu – latem chłodzi, zimą grzeje. Materiały są lekkie i przewiewne, idealne na ciepłe dni. Ze względu na właściwości izolacyjne jest bardziej odporny na zużycie. Przemysł konopny jest również bezpieczniejszy dla planety. Uprawy wymagają mniejszego zużycia wody, niż w przypadku  bawełny. Ubrania konopne są organiczne i biodegradowalne. Jedynym minusem jest cena – obecnie odzież z włókna konopnego jest dużo droższa, niż ta zrobiona z bawełny.

Uprawa konopi jest jedną z najbardziej zrównoważonych, charakteryzuje ją ujemny bilans węglowy (pochłania więcej CO2, niż produkuje), zdolności remineralizacji gleby i biodegradowalność. W Polsce uprawa konopi jest aktualnie nielegalna, ale warto kolekcjonować nasiona marihuany, co jest w pełni dozwolone. Kiedy marihuana będzie zalegalizowana, będziesz mógł rozpocząć własną hodowlę. Jeżeli interesujesz się tym zagadnieniem lub chcesz wiedzieć, jak zapewnić najlepszy wzrost roślinom, to warto wykorzystać ten czas na edukację.

Odzież z włókna konopnego bez wątpienia stanowi przyszłość przemysłu odzieżowego. Konsumenci coraz częściej stawiają na jakość noszonych ubrań, dlatego wolą zapłacić więcej za koszulkę czy sukienkę, mając pewność, że otrzymują wysokiej klasy produkt na lata. Konopne ubrania to także duży ukłon w stronę planety i ekologii, co coraz częściej stanowi priorytet produkcji odzieży w wielu firmach.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz