Włochy legalizacja marihuany

Włochy dekryminalizują uprawę konopi indyjskich do 4 krzaków na użytek własny!

4 krzaki marihuany na użytek własny

Włochy legalizują marihuane

Włochy, Rzym 8 września 2021 roku, włoski poseł Riccardo Magi dzięki zaproponowanej poprawce do ustawy konopnej może wprowadzić państwo z Półwyspu Apenińskiego do grona krajów dopuszczających uprawę żeńskich konopi indyjskich na własny użytek. Zaproponowane rozwiązanie ma pozwolić Włochom na uprawę do 4 krzaków. Do tej pory takim przywilejem mogli się szczycić jedynie Czesi oraz Hiszpanie.

Od strony prawnej nadal wymagane jest ratyfikowanie tej poprawki. Dyskusja odbędzie się w Izbie Wyższej przed jej finalnym zapisem na kartach obowiązującego prawa.

Od czego się zaczęło?

Wielu włoskich komentatorów przypomina przełomową decyzję włoskiego Sądu Najwyższego z 2019 roku. Decyzja ta stanowiła, że legalna jest krajowa uprawa konopi indyjskich na tzw. „małą skalę”. Początkowo wyrok ten z 19 grudnia 2019 roku został niezauważony przez włoską opinię publiczną. Po tygodniu, gdy wyrok przebił się na światło dzienne, rozgorzała debata polityczna na temat używania marihuany we Włoszech. Zwolennicy konopi wzywali do dalszej legalizacji wzbudzając tym samym gniew konserwatywnej części włoskiego społeczeństwa. Trzeba było dwóch lat by doszło do dekryminalizacji upraw marihuany na „małą skalę”.

CBD we Włoszech – „cannabis light”

Marihuana w przestrzeni publicznej Włochów nie jest pojęciem obcym. Prawo w tym temacie pozwala na legalną sprzedaż tzw.: „cannabis light”. Do tej grupy zaliczane są szczepy konopi o wysokiej zwartości CBD, które zawierają do 0,6% THC. „Słaba marihuana” może być sprzedawana w sklepach na terenie całych Włoch.

Włochy legalizacja marihuany

Włochy legalizacja marihuany – do 4 krzaków

W 2019 roku uczelnie: University of Magna Graecia, Université Catholique de Louvain, i Erasmus School of Economic, przeprowadziły badania, w których wykazano, ze wraz z wejściem w życie prawa pozwalającego na terenie Włoch legalnie wprowadzać do obrotu „cannabis light” zmalała ilość akcji policji polegających min. na konfiskatach nielegalnej marihuany, a liczba aresztowań dokonywanych za przestępstwa narkotykowe spadła.  Badanie reakcji rynku natomiast sugerowało, że sytuacja z dopuszczeniem do obrotu “cannabis light” usuwa około 90-170 milionów euro rocznie z rąk zorganizowanych grup przestępczych. Wniosek był prosty: gdyby zacząć jeszcze bardziej dekryminalizować uprawę marihuany przez obywateli, to takie posunięcie prawne zmniejszyłoby rozpowszechnianie konopi przez przestępców, a obywatelom dałoby to możliwość dostępu do marihuany bez przykrych konsekwencji prawych.

Czarny rynek traci pieniądze

Procesowana w środę 08.09.2021 ustawa, oprócz zalegalizowania upraw marihuany na „małą skalę”, przewiduje równocześnie zwiększenie kary za przestępstwa związane z przemytem i handlem konopiami indyjskimi, przy czym maksymalny wymiar kary wzrasta z sześciu do dziesięciu lat. Udostępnienie obywatelom niewielkiej ilości zielonych roślin, przy jednoczesnym zmniejszeniu tzw. czarnego rynku konopnego wydaje się być bardzo mądrym, dającym pozytywne skutki rozwiązaniem. Miejmy nadzieję, że do grona Włochów dołączą również inne narodowości w tym My – Polacy :)

Zapraszamy Was do śledzenia nas na Facebooku (klik) oraz Instagramie (klik) by być na bieżąco z informacjami prosto ze świata konopi.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz