Co to Haze?

Jeżeli kiedykolwiek interesowałeś się konopiami indyjskimi w większym stopniu niż tym, który przedstawiany jest przez media masowego przekazu (czyli marihuana = narkotyk, uzależnienie itp.), to wiesz że występuje bardzo dużo odmian tej “kontrowersyjnej” rośliny. Nazwy takie jak: Amnesia, Big Bud, White Widow, AK-47, Critical itp. nie będą dla Ciebie wówczas obce.

Jeżeli dopiero zaczynasz zdobywać wiedzę dotyczącą konopi indyjskich, to z pewnością napotkasz się na powtarzające się tajemnicze nazwy typu: haze, berry, skunk itp. i chciałbyś wiedzieć co to znaczy. Dziś przyjrzymy się jednemu z tych mistycznych pojęć, a mianowicie, odpowiemy sobie na pytanie czym jest haze w świecie konopi.

Historia odmiany haze

Początki genetyki haze sięgają wczesnych lat 70-tych w regionie Santa Cruz w Kalifornii (Stany Zjednoczone ). W tych latach dwaj bracia R.Haze i J.Haze (znani również jako „Haze Brothers”), pasjonaci marihuany, uprawiali i krzyżowali różne linie konopi. Głównie do krzyżówek używali pestek sativa, pochodzących spoza ameryki. Mówi się, że najczęstszym wyborem były pestki od ich przyjaciela i sąsiada Sama, zwanego “The Skunkman” (więcej o tym niesamowitym entuzjaście konopnym piszemy w artykule poświęconym współczesnym genetykom).

Rok później najlepsze męskie odmiany w pocie czoła wyselekcjonowane z tej hybrydy sativa skrzyżowano ze szczepem Landrace pochodzącym z południowych Indii. W końcu żeńskie potomstwo nowo powstałej hybrydy ponownie skrzyżowano, tym razem z samcem rasy lądowej z Tajlandii.

odmiana haze

Tak oto Haze klasyfikowana jest jako 100% hybryda Sativa, której krzyżówki roślin konopi z Meksyku, Kolumbii, Indii i Tajlandii dały życie. Początkowo Haze nie należała do bardzo stabilnych szczepów i wykazywała wiele różnych fenotypów.

W tamtych czasach najbardziej rozpoznawalną i zarazem najdroższą była odmiana “Purple Haze”. Przez wielu uważana również za najpiękniejszą.

Jak potoczyła się dalsza historia odmian haze? The Skunkman przewiózł nasiona haze przez Atlantyk, by w 1976 roku mogły trafić na europejskie ziemie, konkretnie do Holandii. W śród puli nasion przywiezionych przez Sama do Europy był między innymi słynny Original Haze. The Skunkman w latach 80-tych sprzedawał swoje pestki marihuany pod marką Cultivator’s Choice.

Najsilniejszy szczep haze | Wszystkie odmiany Haze

Jeżeli ze wszystkich odmian interesuje Cię tylko najsilniejszy szczep haze, to poniżej wyszczególniamy topowe genetyki od najlepszych producentów nasiona na świecie. Wszystkie poniżej wymielone odmiany haze cechują się poziomem THC powyżej 20%. Najsilniejsze szczepy haze to:

Działanie Haze

Haze jest znana również jako “OG Haze”, Orginal Haze, HAZE OG – jest to odmiana konopi indyjskich, która zakwalifikowana została jako sativa. Oznacza to, że szczepy haze zapewniają kreatywne, energiczne, czasem pobudzające uderzenie fazy, czyli tzw. efekty. Geny odpowiadające za takie działanie, wykorzystywane są do tworzenia wielu ciekawych odmian.

Najwięksi producenci nasion marihuany mają nie lada wyzwanie, gdyż bezustanna praca nad utrzymaniem jakościowej i zarazem wydajnej “linii produkcyjnej” wymaga precyzji, sumienności i znajomości kilku sztuczek. Wszystko to powoduje, że geny haze są jednymi z najbardziej pożądanych i rozpoznawalnych genów dostępnych na rynku.

Klienci uwielbiają odmiany haze właśnie za ich niesamowite, euforyczne, podnoszące na duchu właściwości. Efekty te nie “zamulają” ciała fizycznego, utrzymując jego aktywność na wysokim poziomie, w przeciwieństwie do wszelkich odmian indica, które tak w wielkim skrócie, zazwyczaj wbijają w fotel powodując głęboki relaks.

Haze

Świeże topy odmiany Haze

(źródło: https://growdiaries.com/)

Ale jak geny haze posłużyły do stworzenia współczesnych hybryd?

By odpowiedzieć na to pytanie musimy na chwilę wrócić do opisywanej wyżej historii, kiedy to Skunkman sprowadził na stary kontynent oryginalne nasiona haze. Jak możemy przeczytać tutaj, Sam The Skunkman rozpoczął opracowywanie kilku hybryd, jak na przykład Haze/Skunk lub Indian Haze, które można znaleźć w SeedsMan’s katalog. Młody Australijczyk Holender, Neville Schoenmakers (wówczas właściciel sklepu „The Seed Bank”, dziś znanego jako Sensi Seeds Bank ) odzyskał kilka nasion czystej Haze. Wybrał dwie doskonałe rośliny męskie i nazwał je „A” i „C”, a także żeńską „B”. Następnie opracował kilka krzyżówek z niektórymi odmianami Indica, tworząc w ten sposób nowe hybrydy Haze, które odniosły natychmiastowy sukces na rynku.

Haze nagrodzone genetyki marihuany

Wyróżniającą się nowo powstałą hybrydą Haze była niewątpliwie Northern Lights 5 x Haze, która stanęła na najwyższym stopniu podium wygrywając w 1988 roku, I edycję High Times Cannabis Cup. Nevil pracował dalej, więc z pod jego ręki wyszła legendarna odmiana Silver Haze, którą do swojej oferty wprowadziło Sensi Seeds. Super Silver Haze odniosła ogromny sukces i wygrała High Time Cannabis Cup w 1998 i 1999. Hybrydowy Jack Herer, opracowany w hołdzie dla słynnego, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, aktywisty konopnego, został wyhodowany przez Sensi Seeds również w oparciu o geny oryginalnego Haze.

Odmiana Haze dla początkujących?

Zawodowi hodowcy dzieląc się wiedzą na temat odmian haze wyszczególniają kilka cech tych szczepów. Po pierwsze niemal wszystkie wymagają wprawy, opieki, doświadczenia. Odmiany haze zazwyczaj nie są polecane początkującym hodowcom, dopiero zaczynającym swoją przygodę z uprawą. Kolejną rzeczą jest fakt, że odmiany haze przeznaczone są dla cierpliwych growerów. Sam czas kwitnienia niektórych odmian może wynosić nawet 16 tygodni! Jednak każdy wie, że warto się napocić i być cierpliwym. Wysiłek będzie bowiem nagrodzony z nawiązką, gdyż marihuana haze uważana jest za jedną z najlepszych na świecie.

haze odmiany

Medyczne odmiany Haze

Użytkownicy marihuany do celów terapeutycznych i leczniczych w szczególności cenią sobie odmiany “hejz” za euforyczny haj, bardzo pomocy w walce ze stresem, napadami lęków czy depresją. Geny haze mogą być pomocne w łagodzeniu chronicznych bóli, choć nie tak jak odmiany indica.

Najpopularniejsze odmiany Haze

W ofercie najlepszych producentów nasion konopi indyjskich bez problemu znajdziemy cała masę odmian które zawierają geny haze. Najwięksi producenci w swoich asortymentach posiadają przynajmniej kilka odmian konopi indyjskich, które zawierają właśnie geny haze. Poniżej krótko opisaliśmy najbardziej doceniane przez miłośników marihuany szczepy.

Haze zapach

Nie ma jednolitego zapachu, który można przypisać do odmian Haze. Współczesna genetyka marihuany jest zbudowana na krzyżówkach, gdzie cechy jednej genetyki łączy się z drugą, by dalej po ciężkiej pracy otrzymać nowy szczep. I tak Purple Haze będzie pachniał inaczej niż Super Silver Haze czy Liberty Haze. Ogólnie można powiedzieć jednak, że głównie zapach haze będzie świeży, cytrusowy.

Genetyki i odmiany haze nasiona marihuany

Poniżej znajdziecie pozostałe odmiany haze oraz te, które zawierają w sobie te geny. Każda z nich posiada szczegółowy opis by przybliżyć Ci swoje niesamowite właściwości.

Jeżeli podobał Ci się wpis “Najsilniejsze szczepy Haze” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Przypominamy, że w Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste, a wszystkie informacje odnośnie uprawy służą celom edukacyjnym. W krajach, gdzie uprawa jest legalna, zawartą we wpisie wiedzę, można traktować jako cenne wskazówki, natomiast w pozostałych miejscach na mapie świata, wszystkie informacje należy traktować jako ciekawostkę. Zanim dokonasz zakupu nasion, a nie jesteś mieszkaniem Polski, zapoznaj się z lokalnym prawem. 

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz