Najbardziej wyczekiwany moment w procesie hodowli, czyli faza kwitnienia marihuany

Po fazie kiełkowania, sadzonki i fazie wegetatywnej przychodzi pora na kwitnienie konopi. Obserwacja zwiększania rozmiarów i gabarytów rośliny jest przyjemna dla każdego miłośnika tych roślin. Można bez wątpienia powiedzieć że faza kwitnienia marihuany jest najbardziej wyczekiwanym okresem dla każdego szanującego się hodowcy. Na co przygotować się podczas procesu kwitnienia marihuany? Co może pójść nie tak? Co można zrobić, by roślina kwitła jak najlepiej? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące okresu kwitnienia marihuany.

UWAGA! Konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Kwitnienie marihuany – początek

Kiedy konopie są gotowe, by wejść w fazę kwitnienia? Wszystko zależy od rodzaju genetyki i wielu czynników zewnętrznych. W przypadku odmian fotoperiodycznych najistotniejszym bodźcem wprowadzającym roślinę w kwitnienie jest ilość światła lub inaczej – długość dnia i nocy. Gdy roślina zaczyna otrzymywać mniej światła w ciągu doby, powoli wchodzi w fazę kwitnienia, tym samym kończy się jej faza wegetatywna.

Faza kwitnienia marihuany

Czym faza kwitnienia marihuany automatycznej wygląda inaczej?

Odmiany automatyczne, inaczej tzw. automaty, samoistnie przechodzą w fazę kwitnienia. Można powiedzieć, że mają zaprogramowane kwitnienie. Nie ma tutaj znaczenia długość dnia i nocy, a jedynie określony czas, który musi upłynąć, by roślina osiągnęła dojrzałość i by rozpoczęła wytwarzanie kwiatów. Automaty są bez wątpienia świetną opcją dla tych, którzy spóźnili się z uprawą (nieodpowiednia pora roku), jednak nie będą odpowiednie dla tych, którzy np. chcą tworzyć klony marihuany.

faza kwitnienia marihuany outdoor

Outdoor a faza kwitnienia marihuany

Rośliny uprawiane w warunkach zewnętrznych z nasion marihuany outdoor, zaczynają swoje kwitnienie pod koniec lata, gdy noce stają się dłuższe, a dni krótsze. Większość hybryd konopnych na outdoorze przechodzi w stan kwitnienia już przy 14-15 godzinach światłą na dobę.

W przypadku odmian uprawianych w warunkach indoor, przy sztucznym oświetleniu, to hodowca decyduje kiedy chce wprowadzić swoją roślinę w kwitnienie. Wielu growerów specjalnie wydłuża fazę wzrostu, by otrzymać większe krzaki, a w kolejnym etapie większe zbiory. Niezbędna jest przy tym odrobina wiedzy i oczywiście doświadczenia.

Kwitnienie marihuany tydzień po tygodniu

Pierwsze tygodnie fazy kwitnienia

Co ciekawe pierwszą oznaką, że roślina zaczyna kwitnąć jest jej nagły, przyspieszony wzrost. Niektóre genetyki potrafią w tym pierwszym tygodniu nawet podwoić swoją wysokość! To szybkie wyciąganie roślin można poskromić stosując trening LST, który pomoże równomiernie rozłożyć łodygi, tak by górne części rośliny nie zabierały światła dolnym. Tworzy się wtedy tzw. baldachim.

Około drugiego tygodnia fazy kwitnienia warto wspomóc rośliny odżywkami z wyższym stężeniem fosforu i potasu. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki zawierające wszystkie niezbędne do rozwoju dużych, silnych pąków minerały. Podczas całego okresu kwitnienia roślina dobrze reaguje na niższe temperatury w nocy, najlepiej gdyby w dzień utrzymywać około 24-26 stopni a w nocy 16-18.

początek kwitnienia marihuany jak wygląda żeńska roślina

Żeńska roślina konopi

początek kwitnienia marihuany jak wygląda męska roślina

Męska roślina konopi

początek faza kwitnienia marihuany zdjęcie

Początek fazy kwitnienia

Dla growerów, którzy korzystają z regularnych nasion marihuany, drugi tydzień fazy kwitnienia, będzie kluczowy, by szybko zorientować się jaką płeć mają rośliny. To właśnie tuż po gwałtownym zwiększeniu rozmiarów krzaków należy szukać chłopaków wśród dziewczynek. Żeńskie konopie w miejscach powstawania kwiatów zaczną wytwarzać długie, wąskie, jasne słupki. Męskie osobniki będą w tych samych miejscach wytwarzać małe, zielone, owalne woreczki z pyłkiem. Jeśli zależy nam na pąkach rośliny i nie chcemy doprowadzić do zapylenia i wytworzenia nasion, należy szybko odizolować męskie rośliny od żeńskich. W przypadku zakupu nasion feminizowanych marihuany, nie ma takiego problemu.

3-4 tydzień – Faza kwitnienia marihuany 

3-4 tydzień faza kwitnienia marihuany

Kolejny, trzeci tydzień kwitnienia, to czas na stopniowe zahamowanie wzrostu rośliny i ruszenie z wytwarzaniem pąków. W tym okresie zaczynają pojawiać się trichomy, oraz zwiększa się rozmiar kielichów rośliny.

Do czwartego tygodnia kwitnienia konopie powinny już całkowicie przestać rosnąć, by móc pchać całą energię w rozwój pąków. Zaczyna pojawiać się zapach, pąki zwiększają stopniowo swoje rozmiary, a ilość słupków i trichomów rośnie. W przypadku uprawy indoor, na tym etapie należy zadbać o niższą wilgotność powietrza (40-50%), a także odpowiednią wentylację.  Powietrze wokół rośliny musi być wymieniane, tak, by nie stworzyć sprzyjającego środowiska dla rozwoju bakterii czy pleśni.

Szczytowy okres kwitnienia marihuany

Kolejne tygodnie kwitnienia to ciągłe zwiększanie warstwy trichomów, masy pąków i ilości białych słupków. Mówimy tutaj o szczytowym okresie kwitnienia. Dojrzalsze pąki mają większa ilość trichomów i ciemniejsze słupki. Warto na tym etapie przyjrzeć się, czy roślina przejawia niedobory składników odżywczych, czy nadmiar. W zależności od wielkości pąków i stanu rośliny można ponownie dodać jej składników odżywczych. Do dalszej produkcji wartościowych kwiatów konopie potrzebują oprócz fosforu i potasu, również wapń.

6-7 tydzień faza kwitnienia marihuanyBardzo często na tym etapie potrzebne jest podparcie rośliny. Świeże pąki znacznie przybierają na masie, dlatego należy uważać, aby roślina się nie przewróciła. W zależności od struktury wytwarzanych przez konopie pąków, mogą być one bardziej lub mniej odporne na pleśnie czy szkodniki. Jednak niezależnie od tego warto w tym czasie kwitnienia (4-6 tygodni) jeszcze zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu (30-40%).

W tym okresie należy także uważać, by nie zestresować rośliny. Teraz każdy stres może sprawić, że roślina przestanie rozwijać kwiaty lub (w skrajnych przypadkach) wytworzy hermafrodyty tj. żeńskie kwiaty, które zaczną wytwarzać pyłek, by doprowadzić do wytworzenia nasion.

Ostatnie 2 tygodnie kwitnienia

trichmowy ostatnie tygodnie kwitnienia

ostatnie tygodnie faza kwitnienia marihuany

Jak wyglądają ostanie tygodnie kwitnienia marihuany? Tak naprawdę już szósty tydzień rozpoczyna końcowe fazy wytwarzania kwiatów przez konopie. Od tego okresu przez około 2 tygodnie obserwuje się głównie trichomy. To kolor trichomów informuje growera o odpowiedniej porze zbiorów. Wcześniej przezroczyste trichomy w większości zmieniają kolor na mlecznobiały, ale widoczne są również trichomy bursztynowe. To znak, że pora na ścinkę.

Ostatnie dwa tygodnie kwitnienia to również moment, w którym warto wypłukać z podłoża nadmiar składników odżywczych. Dzięki temu roślina zdąży zużyć zapasy zgromadzone w pąkach. Taki zabieg zwany flushingiem w dużym stopniu poprawia smak marihuany. Więcej o flushingu przeczytasz tutaj.

Czas kwitnienia marihuany

Ile wynosi czas kwitnienia marihuany? Wszystko zależy od rodzaju genetyki. Istnieją odmiany z dłuższym i stosunkowo krótkim czasem kwitnienia. Średnio konopie kwitną około 8 tygodni, jednak istnieją odmiany, których cały cykl wraz z kiełkowaniem, fazą wegetatywną i fazą kwitnienia wynosi zaledwie 60-70 dni!

Odmiany marihuany z długim czasem kwitnienia (9-11 tygodni) z pewnością wymagają więcej cierpliwości od growera, jednak osiągane wyniki w postaci ilości i jakości zbiorów mogą wynagrodzić poświęcony czas i włożony wysiłek.

Jak przyspieszyć kwitnienie marihuany

Skoro wiemy jakie czynniki wpływają na wywołanie u konopi fazy kwitnienia, możemy wpłynąć na to, by stało się to szybciej. Konieczna będzie genetyka fotoperiodyczna i uprawa w warunkach sztucznego oświetlenia. Wtedy cała władza jest w rękach growera. W indoor, aby roślina zaczęła kwitnąć najlepiej jest zapewnić jej 12 godzin światła na 12 godzin ciemności. Taki cykl świetlny dobrze jest utrzymywać do końca fazy kwitnienia marihuany.

Należy pamiętać, że skrócenie fazy wegetatywnej pozwoli nam jedynie zaoszczędzić czas, jednak z całą pewnością odbije się to na wydajności rośliny.

Skrócenie czasu kwitnienia marihuanyskrócenie okresu kwitnienia, przyspieszenie kwiteniania u konopi

Czy istnieje sposób, by roślina szybciej wytwarzała kwiatostany? Fazę kwitnienia można przyspieszyć, jednak podobnie jak pisaliśmy poprzednio – to zawsze odbije się negatywnie na końcowym efekcie, czyli na ilości zbiorów.

Mniej światła na dobę skróci okres kwitnienia

W momencie, gdy ilość światła w ciągu doby zostanie zmniejszona do 11 lub 10 godzin, konopie zareagują szybszym wytwarzaniem pąków. Tym samym łączny czas kwitnienia powinien być krótszy niż normalnie.

Odpowiedni poziom azotu w glebie zapobiegnie opóźnieniu kwitnienia

Podczas całego cyklu wzrostu konopie potrzebują azotu. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar może być dla tych roślin szkodliwy i tym samym może utrudniać im wejście w fazę kwitnienia, a także prawidłowe rozwijanie pąków. Przyjmuje się, ze ilość azotu w podłożu w najlepszym przypadku powinna zawierać się w przedziale 130ppm-150ppm. Dopilnowanie tego parametru zagwarantuje szybsze wejście rośliny w fazę kwitnienia (po zmianie fotoperiodu), a tym samym skrócenie całego czasu kwitnienia, niekiedy nawet o tydzień.

Kwitnienie marihuany tydzień po tygodniu

Wielu growerów dzieli się Swoimi relacjami tydzień po tygodniu z upraw konopi na międzynarodowej stronie internetowej growdiaries. Dzięki tego typu stronom osoby mogące legalnie uprawiać konopie w swoim kraju mogą wymieniać się spostrzeżeniami, wskazówkami, pomysłami związanymi z uprawą.

Kwitnienie marihuany dzień po dniu

Relacje z upraw konopi dzień po dniu najczęściej są wykorzystywane do tworzenia filmów poklatkowych tzw. Timelapse. Na tego typu filmikach dostępnych np. na Youtube, można w przyspieszonym tempie obejrzeć cały cykl rozwoju marihuany. Sprawdźcie sami jak przyjemnie się na to patrzy:

https://www.youtube.com/watch?v=xfkqq_-odGUZkittlez Auto FastBuds

https://www.youtube.com/watch?v=1FfoZpV2VPYPurple Lemonade Auto Fastbuds

Faza kwitnienia marihuany – podsumowanie

Okres kwitnienia konopi jest jednym z najbardziej ekscytujących okresów całej uprawy. Każdy hodowca, chcąc uzyskać najlepsze zbiory, powinien nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale także w odrobinę wiedzy na temat tej rośliny. Mimo możliwości skrócenia czasu kwitnienia, warto dać roślinie więcej czasu, tak by jakość (smak, zapach, działanie) i ilość zbiorów była jak najlepsza.

Źródła:
magivanga
royalqueenseeds

Jeżeli podobał Ci się wpis “Faza kwitnienia marihuany” zostaw komentarz. Śledź nas na Facebooku (klik) i Instagramie (klik) by być na bieżąco.

Nota Prawna
UWAGA! W Polsce prawo zabrania uprawy konopi innych niż włókniste. Ten wpis nie ma na celu namawiania do łamania prawa. Wszystkie treści związane z uprawą oraz obróbką marihuany służą wyłącznie celom edukacyjnym i ciekawostkowym. Obecnie coraz więcej państw na świecie pozwala swoim obywatelom uprawiać krzak marihuany na własny użytek, jednak Polska jeszcze do tych państw nie należy.

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz